تعویض بلبرینگ ماشین لباسشویی ال جی

5/5 - (8 امتیاز)

صفاهان سرویس، بزرگترین مرکز تعمیر لوازم خانگی در اصفهان، می تواند لوازمی همچون ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی، یخچال فریزر و ساید بای ساید را در کمترین زمان ممکن بررسی و عیب یابی کند. در صورت نیاز به تکنسین و دریافت مشاوره و راهنمایی با شماره 09130108396 تماس بگیرید.

اگر می خواهید اطلاعات خوبی در زمینه تعویض بلبرینگ ماشین لباسشویی ال جی به دست آورید، با ما در ادامه این مطلب همراه باشید. ال جی یکی از محبوبترین برندهای روز دنیا است که در زمینه تولید لوازم خانگی فعالیت می ‌کند. یکی از لوازم تولیدی این شرکت، ماشین‌ های لباسشویی هستند که به دلیل کیفیت بالا و عمر طولانی، کاربران زیادی را به خود جذب کرده ‌اند.

یکی از قطعات ماشین لباسشویی بلبرینگ است که نه تنها در ماشین لباسشویی‌ ها بلکه در دیگر لوازم مورد استفاده قرار می ‌گیرد. این قطعه ممکن است به دلایل مختلفی خراب بشود و نیاز به تعویض پیدا کند. ما در این مقاله نحوه تعویض بلبرینگ ماشین لباسشویی ال جی و تشخیص خرابی آن را به‌طور کامل شرح داده ‌ایم، پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

بلبرینگ چیست؟

بلبرینگ یک قطعه کاربردی است که نه تنها در ماشین لباسشویی ‌ها، بلکه در سایر وسایل نیز از آنها استفاده می ‌شود. وظیفه‌ی بلبرینگ به ‌طور کلی به حرکت در‌آوردن قطعات مختلف می ‌باشد. این قطعه در ماشین لباسشویی باعث می ‌شود که محفظه استیل (لگن) ماشین راحت تر به چرخش در‌بیاید و به اصطلاح نرمتر بچرخد.

اگر در ماشین لباسشویی از بلبرینگ استفاده نشود، قطعات دیگری که در چرخش دیگ استیل ماشین دخیل هستند خیلی زود فرسوده و خراب می ‌شوند. در واقع بلبرینگ ‌ها بهترین قطعات برای کم کردن اطصکاک و ایجاد چرخش بهتر در ماشین لباسشویی هستند.

تشخیص خرابی بلبرینگ ماشین لباسشویی ال جی

بلبرینگ قطعه‌ ای است که با دیگر قطعات داخلی ماشین تماس مستقیم دارد و به همین دلیل هنگامی که این قطعه دچار خرابی می‌ گردد، باید سریعاً نسبت به تعویض آن اقدام شود. چرا که می ‌تواند به دیگر اجزای ماشین آسیب رساند و هزینه را چندین برابر کند.

لازم به ذکر است که بلبرینگ‌ ها قابل تعمیر نیستند و در‌ صورتی که کارکرد آنان دچار اختلال شود، شما باید برای تعویض بلبرینگ ماشین لباسشویی ال جی خود اقدام کنید. از نشانه ‌های خرابی بلبرینگ می ‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

  • سر و صدای زیاد: اگر در هنگام کار کردن ماشین، به‌خصوص مرحله آبکشی سر و صدای زیادی از ماشین به گوش برسد، حاکی از خرابی این قطعه است و شما باید درصدد تعویض بلبرینگ ماشین لباسشویی ال جی خود برآیید.
  • تکان خوردن ماشین: تکان خوردن شدید ماشین و حتی حرکت آن به سبب همین تکان‌ ها نشانه‌ خرابی بلبرینگ دستگاه است. البته کاربران باید به این نکته توجه کنند که این تکان خوردن ‌های ماشین لباسشویی در‌صورتی خود را نشان می ‌دهد که مدّت زمان نسبتاً زیادی از خرابی بلبرینگ ‌ها گذشته باشد. پس اگر این نشانه را در دستگاه خود ندارید، نمی ‌توانید به‌طور قطع بگویید که بلبرینگ‌ های ماشین لباسشویی ال جی ‌تان فرسوده و خراب نشده ‌اند.
  • لکه‌ های روغن: وجود لکه‌ های روغن بر روی لباس‌ های شسته شده‌ ماشین نیز حاکی از خرابی بلبرینگ ماشین لباسشویی ال جی می ‌باشد.
  • نشتی آب: این مشکل را می ‌توان به ایراد از بلبرینگ ‌ها ربط داد. البته این مشکل همیشه هم مربوط به این قطعات نیست و می ‌تواند مشکل از دیگر بخش ‌های دستگاه هم باشد.

چه کارهایی موجب خراب شدن بلبرینگ ‌ها می ‌شود؟

چه کارهایی موجب خراب شدن بلبرینگ ‌ها می ‌شود؟

به‌طور معمول عمر مفید بلبرینگ 10 سال است و خراب شدن آن بعد از این مدّت امری طبیعی می ‌باشد. اما با این وجود، ممکن است که بلبرینگ دستگاه به دلیل برخی استفاده‌ های نادرست زودتر از موعد مقرر خراب شود. در ادامه این موارد برای شما آورده شده است.

سنگین کردن بیش از حد ماشین لباسشویی ال جی

یکی از عوامل مهمی که نه تنها موجب خرابی بلبرینگ می‌ شود بلکه به دیگر قطعات مهم همانند موتور نیز آسیب وارد می‌کند، سنگین کردن بیش از حد ماشین و ریختن بار زیاد در آن است. هنگامی که دیگ استیل ماشین بیش از حد سنگین شود، موجب ساییدگی بلبرینگ‌ ها و در نتیجه خرابی آنها می ‌شود.

همچنین اگر بار ماشین سنگین باشد می ‌تواند کاسه نمد را نیز معیوب کرده و موجب نشتی آب گردد. این آب حاصل از نشتی نیز می ‌تواند باعث زنگ ‌زدگی بلبرینگ‌ ها بشود. البته ممکن است که این آب به موتور ماشین لباسشویی ال جی هم راه پیدا کرده و باعث بشود که موتور به‌ طور کامل بسوزد.

استفاده مکرر از ماشین لباسشویی

استفاده پشت سرهم از ماشین لباسشویی ال جی باعث می ‌شود که قطعات فرصت سرد شدن پیدا نکنند و به قطعات ماشین به خصوص بلبرینگ ‌ها آسیب وارد می ‌شود. توصیه می شود که پس از هر استفاده از دستگاه، به مدّت زمان 3 الی 4 ساعت به آن استراحت داده شود تا قطعات درونی دستگاه فرصت خنک شدن پیدا کنند.

ریختن لباس‌ های سنگین یک تکه در ماشین

هنگامی که شما اقلام سنگینی همانند پتو، رو‌فرشی، پرده، ملحفه، و… را داخل ماشین لباسشویی می ‌ریزید، هنگامی که خیس می ‌شوند وزن آنها افزایش پیدا می ‌کند. از آنجایی که اینگونه اقلام پارچه ‌ای یک تکه هستند، وزن تنها بر روی یک قسمت ماشین وارد می ‌شود. همین باعث بر‌هم خوردن تعادل و وارد شدن فشار زیاد روی یک قسمت آبکش می‌ شود. این موضوع ممکن است موجب خرابی بلبرینگ ‌ها، کاسه نمد، سه نظام و چفت شود.

نکته: لباسشویی ‌هایی که دربشان در سمت جلو هست برای ریختن لباس ‌های چند تکه طراحی شده ‌اند. اما لباسشویی ‌هایی که دربشان در سمت بالای ماشین است برای شست و شوی اقلام پارچه ‌ای یک تکه نیز مناسب هستند.

تعویض بلبرینگ ماشین لباسشویی ال جی

برای تعویض بلبرینگ ماشین لباسشویی ال جی باید تقریباً تمامی قطعات ماشین لباسشویی را باز کنید. با اینکه این کار، کار چندان تخصصی ‌ای نیست ولی باز هم به دانش فنی نیاز دارد و بهتر است که شما از یک تکنسین ماهر کمک بخواهید.

افراد ماهر مجموعه صفاهان سرویس نیز در خدمت شما هستند تا به شما در تعویض بلبرینگ ماشین لباسشویی ال جی و به طور کلی تمامی تعمیرات ماشین لباسشویی ال جی در اصفهان کمک کنند. شما می ‌توانید با تماس با مجموعه صفاهان سرویس درخواست تکنسین خود را ارسال کنید تا متخصصان مجموعه ما درصدد رفع مشکلتان بر‌آیند.

مراحل تعویض بلبرینگ ماشین لباسشویی ال جی

مراحل تعویض بلبرینگ ماشین لباسشویی ال جی

ایمنی

قبل از هرچیزی باید نکات ایمنی را رعایت کنید. ابتدا باید دستگاه را به طور کامل از برق بکشید و مدتی منتظر بمانید تا جریان برق از آن خارج شود. سپس دریچه‌ های آب را بسته و شلنگ‌ های آب را از ماشین لباسشویی ال جی جدا کنید. ترجیحاً در هنگام تعویض بلبرینگ ماشین لباسشویی ال جی از دستکش استفاده کنید.

سقف و پنل مدیریتی ماشین لباسشویی ال جی را جدا کنید

  • جداسازی سقف: برای جداسازی سقف ماشین باید پیچ ‌های آن را که در پشت دستگاه قرار دارند را باز کنید و سپس سقف را از دستگاه جدا نمایید.
  • جداسازی پنل مدیریتی: برای این کار ابتدا باید جاپودری را جدا کنید. در برخی مدل ‌های ماشین لباسشویی ال جی برای این کار تنها باید جاپودری را تا انتها بیرون بکشید. ولی در برخی مدل‌ های دیگر، باید زبانه آن را فشار دهید تا جدا شود.

در مرحله بعدی لازم است که پیچ‌هایی که پنل مدیریتی دستگاه را نگه داشته ‌اند باز شوند. بعد از باز کردن پیچ‌ ها، باید سیم ‌ها را نیز به‌طور کامل جدا کنید. برای این کار بهتر است ابتدا از سیم ‌کشی آن عکس بگیرید تا بعدا در هنگام وصل کردن دوباره آنان به مشکل بر‌نخورید. به‌طور معمول در پشت پنل مدیریتی دستگاه یک ضربه ‌گیر وجود دارد که باید آن را هم از دستگاه جدا نمایید.

پنل جلویی و لاستیک دور درب ماشین لباسشویی ال جی را جدا کنید

  • جداسازی پنل جلویی: در مرحله بعدی تعویض بلبرینگ ماشین لباسشویی ال جی، پنل جلویی را باید جدا کنید. برای جداسازی این قسمت تنها کافی است که پیچ‌های پنل جلویی را باز کرده و این قطعه را از دستگاه باز و جداسازی نمایید.
  • جداسازی لاستیک دور درب: برای این کار ابتدا باید فنری که به دور قسمت جلویی لاستیک دور درب پیچیده شده است را آزاد کرده. سپس می ‌توانید پنل جلویی را به‌ طور کامل بردارید.

برای راحتی کار در آزاد کردن لاستیک دور درب ماشین لباسشویی ال جی می ‌توانید از پیچ گوشتی استفاده کنید.

وزنه‌ های تعادل متصل به دیگ را آزاد کنید

این وزنه‌ های تعادل معمولا روی قسمت بالایی و جلویی دیگ قرار دارند. با باز کردن پیچ ‌های آنان می‌ توانید به راحتی آنها را از دیگ جدا کنید.

محفظه ثابت جاپودری را جدا کنید

برای جداسازی این قسمت ابتدا باید پیچ ‌های آن را باز کنید و سپس با بیرون کشیدن شلنگ ‌هایی که در پشت و زیر محفظه قرار دارند، این قسمت را جدا کنید.

پنل پشتی، تسمه و فولی ماشین لباسشویی ال جی را جدا کنید

پس از باز کردن پنل پشتی با استفاده از باز کردن پیچ ‌های آن، نوبت به تسمه و فولی که روی هم سوار شده ‌اند، می‌ رسد. برای این کار باید تسمه را به سمت بیرون بکشید. همزمان آن را بچرخانید تا آزاد شود. برای جداسازی فولی هم تنها باید پیچ ‌های آن را با استفاده از پیچ گوشتی باز کنید.

موتور را از ماشین لباسشویی ال جی خارج کنید

برای این کار ابتدا از سیم ‌کشی‌ های متصل به موتور عکس بگیرید تا در هنگام بستن دوباره‌ قطعات به مشکل برنخورید. سپس سیم‌ ها را جدا کنید. پیچ‌های نگهدارنده را باز کرده و موتور را خارج نمایید.

شلنگ تخلیه دیگ به پمپ را جدا کنید

در مرحله بعدی تعویض بلبرینگ ماشین لباسشویی ال جی، باید لوله پلاستیکی مشکی رنگی را که رابط دیگ و پمپ است را از ماشین لباسشویی ال جی جدا کنید. برای این کار کافی ا‌ست که بست ‌های نگهدارنده دو سر لوله را باز کرده تا لوله جدا شود. برای باز کردن بست ‌ها می توانید از انبر دست کمک بگیرید.

نکته: اگر به هر دلیلی آب ماشین لباسشویی را تخلیه نکرده ‌اید، می‌ توانید این کار را با استفاده از شلنگ تخلیه اضطراری که در کنار فیلتر پمپ تخلیه در جلو و در قسمت پایینی قرار دارد، انجام دهید.

کمک‌ های ماشین لباسشویی ال جی را جدا کنید

کمک‌ های ماشین لباسشویی ال جی را جدا کنید

معمولا تعداد این کمک‌ ها دو عدد است که در زیر دیگ قرار دارند. برای جداسازی آنان باید اتصالات آنها را از پایین و بالا را باز کرده تا جدا شوند. یک سر این کمک ‌ها به دیگ ماشین لباسشویی ال جی و سر دیگرش به کف ماشین متصل است.

سایر اتصالات و سیم ‌ها را از دیگ جدا نمایید

تمامی اتصالات همانند شلنگ هیدرو استارت و هر سیم و اتصال دیگری که قابلیت جداسازی از دیگ ماشین لباسشویی ال جی را دارد باید تماما جدا کنید.

دیگ را از ماشین لباسشویی ال جی خارج کنید

دیگ ماشین لباسشویی توسط دو فنر قوی از بدنه ماشین آویزان است. شما بعد از اینکه تمامی اتصالات و سیم ‌های مربوط به دیگ ماشین را جدا کردید، باید دیگ را به واسطه جدا کردن آن از این دو فنر، از دستگاه خارج نمایید.

محفظۀ دیگ را باز کنید

دیگ ماشین لباسشویی ال جی به طور کلی از دو قسمت جلویی و عقبی تشکیل شده است. این دو قسمت معمولا با چسب، گیره ‌های مخصوص و یا پیچ به ‌هم متصل هستند. برای رسیدن به بلبرینگ ‌های دستگاه باید این دو قسمت از هم جدا شود.

پس از انجام این کار، به آبکش استیل دستگاه می ‌رسید. در این مرحله باید شفت (محور چرخشی آبکش) را به سمت بیرون بکشید و آبکش را از دیگ ماشین خارج کنید. حال بلبرینگ‌ ها در قسمت درونی و بیرونی دیگ مشاهده می ‌شوند و شما باید نسبت به تعویض آنان اقدام نمایید.

نکته: برخی از دیگ ‌های ماشین لباسشویی ال جی قسمت جلویی و عقبی ‌شان به‌هم جوش خورده‌ اند. به همین دلیل برای جداسازی این دو قسمت باید دیگ را برش دهید. بعدا با استفاده از روش ‌های مختلف آن را به حالت اول خود باز‌گردانید.

بلبرینگ‌ ها را از دیگ جدا نمایید

برای انجام این کار دو راهکار در پیش رو دارید:

  1. از یک تراشکار کمک بگیرید.
  2. از یک قلم آهنی قوی و چکش استفاده کنید.

پیشنهاد ما به شما روش اول است. چرا که با اینکه کمی هزینه بردار است اما روش مطمئنی می ‌باشد. امّا اگر شما به هر دلیلی روش دوم را انتخاب کردید، باید دقت کنید که ضرباتی که به قطعه وارد می ‌کنید آرام و یکنواخت باشد. چرا که در غیر این صورت به دیگر قطعات آسیبی جدی وارد می ‌شود. در این صورت شما باید حتی هزینه‌ های اضافه ‌تری نیز پرداخت کنید. بعد از این کار باید از قسمت داخلی دیگ، کاسه نمدی روی بلبرینگ را برداشته تا بتوانید آن را به‌ طور کامل خارج نمایید.

اقدام به تعویض بلبرینگ نمایید

اقدام به تعویض بلبرینگ نمایید

در این مرحله باید قطعه قدیمی را بردارید و قطعه جدید را جای آن قرار دهید. برای این کار باید بلبرینگ با استفاده از ضربات گریس به دو قسمت انتهایی دیگ برسانید. بعد از این کار باید تمام قطعات باز شده را مجدد ببندید. یعنی تمامی مراحل را از آخر به اول انجام دهید تا ماشین لباسشویی ال جی به شکل سابق خود برگردد.

هزینه تعویض بلبرینگ ماشین لباسشویی ال جی چقدر است؟

برای این کار نمی‌ توان هزینۀ دقیق و ثابتی را در نظر گرفت. چرا که عوامل مختلفی بر روی میزان هزینه تعویض بلبرینگ لباسشویی ال جی تأثیر می ‌گذارند. در‌ صورتی که شما تمایل دارید از هزینه دقیق تعویض بلبرینگ ماشین لباسشویی ال جی مطلع شوید، می‌توانید با کارشناسان پرتلاش ما در مجموعه صفاهان سرویس تماس حاصل فرمایید و استعلام قیمت کنید.

کلام آخر…

کار تعویض بلبرینگ ماشین لباسشویی ال جی یکی از سخت ‌ترین کارهای تعمیرات لوازم خانگی به شمار می ‌آید. با اینکه این کار نیاز به دانش فنی چندان خاصی ندارد، اما زیاد بودن مراحل و همچنین سختی باز و بسته کردن تمامی قطعات باعث می‌ شود که این کار به کاری تخصصی و سخت تبدیل شود.

لازم به ذکر است که با اینکه کار تعویض بلبرینگ ماشین لباسشویی ال جی را می ‌توان در خانه هم انجام داد، اما ممکن است مشکلاتی در هنگام بستن دوباره قطعات ماشین رخ بدهد. همین موجب شود که کارکرد ماشین دچار اختلال گردد. یا حتی به دیگر اجزای ماشین نیز آسیب وارد شود که این موضوع هزینه‌ های گزافی نیز به دنبال دارد.

حال توصیه ما به شما این است که در‌ صورتی که ماشین لباسشویی‌تان نیاز به تعویض بلبرینگ دارد، سریعاً با کارشناسان ما در مجموعه صفاهان سرویس جهت تعویض بلبرینگ ماشین لباسشویی ال جی تماس حاصل فرمایید. مجموعه صفاهان سرویس با فرستادن افراد متخصص و ماهر در زمینه تعمیر ماشین لباسشویی مشکل شما را در کمترین زمان ممکن و به بهترین شکل ممکن حل می ‌کند. جهت ارتباط و تماس با مجموعه صفاهان سرویس، می‌توانید از طریق شماره 09130108396 اقدام نمایید.

بیشتر بخوانید: ارور E6 ماشین لباسشویی دوو

فرم ثبت درخواست تعمیرات

1مشخصات
2دستگاه
3جزییات

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

63 + = 68