4.9/5 - (137 امتیاز)

صفاهان سرویس، بزرگترین مرکز تعمیر لوازم خانگی در اصفهان، می تواند لوازمی همچون ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی، یخچال فریزر و ساید بای ساید را در کمترین زمان ممکن بررسی و عیب یابی کند. در صورت نیاز به تکنسین و دریافت مشاوره و راهنمایی با شماره 09130108396 تماس بگیرید.

ماشین ظرفشویی یکی از پرکابردترین وسایل الکتریکی در خانه است که هر روز سال و حتی دو بار در روز کار می کند و از آنجایی که این وسیله بسیار مورد استفاده قرار می گیرد، در صورت بروز مشکل یا خرابی لازم است که سریعا سرویس و تعمیر شود. قبل از اینکه با یک تعمیرکار لوازم خانگی تماس بگیرید، می توانید بسیاری از سرویس ها و تعمیرات معمولی ماشین ظرفشویی را خودتان انجام دهید. این مورد زمانی میسر می شود که شما دوره آموزش تعمیر ماشین ظرفشویی را گذرانده باشید.

در حالی که ممکن است وسیله پیچیده و ترسناکی به نظر برسد، اما ماشین ظرفشویی در واقع وسیله ساده‌ای است که در صورت داشتن تجربه می‌توانید خودتان آن را تعمیر کنید. تعمیرات ماشین ظرفشویی شامل تعمیرات قسمت های مکانیکی و عیب یابی برد الکترونیک آن است. در ادامه به معرفی تعدادی از قطعات این دستگاه می پردازیم.

آشنایی با قطعات ماشین ظرفشویی

آموزش تعمیر ماشین ظرفشویی در اصفهان

در این مقاله با ما همراه باشید تا با عملکرد قطعاتی از ماشین ظرفشویی آشنا شوید. آشنایی با عملکرد آنها می تواند در عیب یابی شما را بسیار کمک کند.

توجه: در حالی که تعمیر ماشین ظرفشویی امکان پذیر است، اما ممکن است مشکل باشد، به خصوص اگر تجربه کمی داشته باشید. اگر در مورد توانایی خود برای تکمیل هر مرحله در این پروژه مطمئن نیستید، با یک متخصص تماس بگیرید.

آموزش تعمیر ماشین ظرفشویی: برد الکتریکی، موتور شستشو و غلتک قفسه

عملکرد برد الکتریکی

برد الکتریکی یکی از اجزای اصلی ماشین ظرفشویی است. می توان گفت این وسیله نقش مغز ماشین ظرفشویی را ایفا می کند. وظیفه این قطعه، ارسال فرمان به دیگر قطعات دستگاه هنگام شستشوی ظروف است. این قطعه، هنگام بروز مشکل در بخشی از ماشین ظرفشویی، با نمایش ارور بر روی صفحه نمایش دستگاه، شما را از آن مشکل مطلع می کند.

عملکرد موتور شستشو

هنگام شستشوی ظروف، این قطعه، محلول شستشوی موجود در دستگاه را به ظروف اسپری می کند و آب را به ظروف می رساند. به طور خلاصه می توان گفت این موتور وظیفه ی تمیز کردن ظروف را بر عهده دارد.

عملکرد غلتک قفسه

غلتک قفسه، در مجاورت قفسه دستگاه ظرفشویی قرار دارد و موجب حرکت قفسه می شود. یعنی این امکان را برای شما فراهم می کند که قفسه ها را به سمت درون و بیرون حرکت دهید. اگر این غلتک ها دچار مشکل شوند، در قرار دادن سبد درون ماشین ظرفشویی اختلال ایجاد می شود.

آموزش تعمیر ماشین ظرفشویی: فیلتر، میکروسوئیچ فلوتر و هیدروستات

عملکرد فیلتر

فیلتر دستگاه، در مسیر پمپ تخلیه قرار گرفته است. هنگام شستشو، ذرات غذا که در ظروف باقی مانده اند، به سمت پمپ تخلیه هدایت شده و وارد فیلتر می شوند. این فیلتر را حداقل ماهی یکبار بشویید.

عملکرد میکروسوئیچ فلوتر

این قطعه داخل ماشین ظرفشویی، در قسمت کف دستگاه قرار گرفته است. در صورتی که آب ماشین ظرفشویی نشت پیدا کند، آب به سمت کف سینی رفته و شناور بالا می رود. با بالا رفتن شناور، میکروسوئیچ نشتی آب را به برد الکتریکی گزارش می دهد.

عملکرد هیدروستات

وظیفه هیدروستات، کنترل کردن سطح آب ورودی به دستگاه است. با این کار، مانع از پر شدن بیش از حد آب داخل دستگاه می شود. هر ماشین ظرفشویی، دو عدد هیدروستات دارد که در زمان پر شدن، خالی شدن و پر بودن دیگ وارد عمل می شوند.

آموزش تعمیر ماشین ظرفشویی: پمپ تخلیه، مخزن مایع شستشو و شیر برقی

تعمیر مخزن مایع ماشین ظرفشویی

عملکرد پمپ تخلیه

وظیفه پمپ تخلیه، کمک در خروج آب از دستگاه است. این قطعه به کاسه متصل است و آب دستگاه را تخلیه می کند.

عملکرد مخزن مایع شستشو

این مخزن از دو قسمت تشکیل شده است. یکی از قسمت ها برای پودر شستشو است. قسمت دیگر به مایع جلا دهنده اختصاص داده شده است.

عملکرد شیر برقی

شیر برقی یا آکوآاستاپ، وظیفه کنترل میزان آب ورودی به داخل دیگ را بر عهده دارد. این قطعه از قسمت های مختلفی از جمله صافی آب ورودی، خروجی آب، اتصال آب ورودی، لاستیک فشارشکن و بدنه است.

آموزش تعمیر ماشین ظرفشویی: هیتر لوله ای، سنسور و ایربگ

عملکرد هیتر لوله ای

این قطعه وظیفه گرم کردن آب توسط المنت های کف را بر عهده دارد.

عملکرد سنسور

سنسور ماشین ظرفشویی، دمای آب را کنترل می کند. این قطعه، دمای آب را به برد الکتریکی گزارش می دهد تا المنت را قطع کند.

عملکرد ایربگ

این قطعه، در کنترل فشار آب و یکنواخت کردن آن نقش دارد. علاوه بر آن مانند هواکش عمل می کند. یعنی در مرحله خشک کن، از ایجاد بخار جلوگیری می کند.

آموزش تعمیر ماشین ظرفشویی: مخزن نمک و رزین، درخت سیم کشی و تایمر

عملکرد مخزن نمک و رزین

وظیفه ی این مخزن، کنترل سختی آب است.

عملکرد درخت سیم کشی

این قطعه، فرمان های برد ماشین ظرفشویی را به دیگر نقاط دستگاه منتقل می کند. همچنین مسئول انتقال فرمان ها و اطلاعات از قطعات به برد است.

عملکرد تایمر

تایمر ماشین ظرفشویی تنظیم کننده ی زمان شست و شو است.

آموزش تعمیر ماشین ظرفشویی: سنسور تشخیص میزان کثیفی ظروف، سنسور آب شمار و پنل کنترلی

عملکرد پنل کنترلی ماشین ظرفشویی

عملکرد سنسور تشخیص میزان کثیفی ظروف

این سنسور، نور را از آب عبور می دهد و با این کار شفافیت آب را اندازه گرفته تا میزان کثیفی ظروف را تشخیص دهد. با این کار در مصرف آب صرفه جویی می شود و ظرف ها تمیز تر شسته خواهند شد.

عملکرد سنسور آب شمار

این قطعه که فلوتر هم نام دارد، در کنترل میزان جریان آب ورودی به دستگاه نقش دارد و از پر شدن بیش از حد دیگ ماشین ظرفشویی جلوگیری می کند. همچنین تعداد پالس را به برد الکتریکی گزارش می دهد تا میزان آب ورودی را کنترل کند.

عملکرد پنل کنترلی

پنل کنترلی دو مدل لمسی و دکمه ای دارد که در هر مدل ماشین ظرفشویی متفاوت است اما عملکرد هر دو کنترل ماشین ظرفشویی است. این پنل، دستور های لازم مثل انتخاب برنامه و روشن و خاموش کردن ماشین ظرفشویی را به دستگاه می دهد. می توان گفت این قطعه حکم کنترل تلویزیون را برای ماشین ظرفشویی دارد.

بهترین مرکز آموزش تعمیر ماشین ظرفشویی در اصفهان کجاست؟

شرکت صفاهان سرویس یکی از شرکت های فعال در عرصه آموزش تعمیر ماشین ظرفشویی و دیگر لوازم خانگی است. این شرکت علاوه بر خدمات آموزش، خدمات سرویس و تعمیر انواع لوازم خانگی از جمله ماشین ظرفشویی، ماشین لباسشویی، یخچال و … در تمام برن ها را دارا می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با شماره 09130108396 تماس حاصل فرمایید.

فرم ثبت درخواست تعمیرات

1مشخصات
2دستگاه
3جزییات

2 دیدگاه

  • سلام. وقتتون بخیر
    با سپاس از مطالب مفیدتان، ماشین ظرفشویی من ارور E2 دارد؟ این ارور نشان دهنده چه مشکلی است؟

    • سلام بر شما
      برای دریافت راهنمای ارورهای ماشین ظرفشویی (با توجه به اینکه برند را ذکر نکرده اید) می توانید به بخش تعمیر ماشین ظرفشویی بروید، برند مربوطه را پیدا کنید. در سایت ما راهنمای کاملی از ارورها و روش رفع آنها برای برندهای مختلف آپلود شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *