آموزش تعمیر ماشین ظرفشویی

 

ماشین ظرفشویی یکی از پرکابردترین وسایل الکتریکی در خانه است که هر روز سال و حتی دو بار در روز کار می کند و از آنجایی که این وسیله بسیار مورد استفاده قرار می گیرد، در صورت بروز مشکل یا خرابی لازم است که سریعا سرویس و تعمیر شود؛ قبل از اینکه با یک تکنسین لوازم خانگی تماس بگیرید، می توانید بسیاری از سرویس ها و تعمیرات معمولی ماشین ظرفشویی را خودتان انجام دهید. در حالی که ممکن است وسیله پیچیده و ترسناکی به نظر برسد، اما ماشین ظرفشویی در واقع وسیله ساده‌ای است که در صورت داشتن تجربه می‌توانید خودتان آن را تعمیر کنید. تعمیرات ماشین ظرفشویی شامل تعمیرات قسمت های مکانیکی و عیب یابی برد الکترونیک آن است. در ادامه به طور کامل مراحل نصب، سرویس قطعات و تعمیر مشکلات رایج ماشین ظرفشویی را برای شما توضیح می دهیم.

توجه: در حالی که تعمیر ماشین ظرفشویی امکان پذیر است، اما ممکن است مشکل باشد، به خصوص اگر تجربه کمی داشته باشید. اگر در مورد توانایی خود برای تکمیل هر مرحله در این پروژه مطمئن نیستید، با یک متخصص تماس بگیرید.

 

 

قبل از اینکه به تعمیر ماشین ظرفشویی خود بپردازید، درک نحوه عملکرد آن به شما کمک می کند:

ماشین ظرفشویی شما آب را تا 140 درجه فارنهایت در محفظه پایینی خود (ناحیه زیر قفسه پایینی) با یک عنصر حرارتی فلزی گرم می کند. در حین پخش مواد شوینده، بازوهای اسپری آن آب را روی ظروف پمپ می کند و پس از دومین آبکشی، المنت حرارتی دوباره فعال می شود تا ظروف خشک شود؛ دمای بالا و فشار آب به این معنی است که درب و سایر نقاط خروج احتمالی باید کاملاً بسته باشند. بیشتر مشکلات ماشین ظرفشویی حول این عملکردهای اصلی و اساسی است و برای رفع مشکلات فقط به ابزارهای ساده و مهارت های اولیه نیاز دارد.

 

تعمیر ماشین ظرفشویی

کد خطا یا همان ارور ماشین ظرفشویی در زمان فرایند شستشو یا قبل و بعد از آن، بر روی صفحه نمایش ظاهر می شود که نشان از یک مشکل و خطا در سیستم دستگاه است و ما با شناخت این کدها به سادگی می‌توانیم مشکل ایجاد شده را برطرف کنیم؛ در ادامه تعمیر ماشین ظرفشویی برندهای مختلف برای شما عزیزان آورده شده است.

 

 

 

 

سرویس ماشین ظرفشویی

 

1.    ماشین ظرفشویی سرریز شده

شناوری که در محفظه پایینی ماشین ظرفشویی قرار دارد، وسیله ای بشقاب مانند است که با بالا آمدن آب در حوضچه شناور می شود و هنگامی که آب به ارتفاع معینی می رسد، سوئیچ شناور سیگنال می دهد که آب را قطع کند؛ اگر شناور حرکت نکند یا سوئیچ کار نکند، آب همچنان بالا می رود تا زمانی که از ماشین ظرفشویی سرریز شود.

شناور را تعمیر کنید

شناور برای فعال کردن سوئیچ باید آزادانه حرکت کند؛ اگر این اتفاق نمی افتد یا اگر شناور به وضوح آسیب دیده است، کل شناور را تعویض کنید.

سوئیچ شناور Overfill را بررسی کنید

سوئیچ شناور یک کلید رله کوچک است که جریان الکتریکی ولتاژ پایین را وصل یا قطع می کند؛ شناور را بلند کنید و با دقت به آن گوش دهید، اگر صدای کلیک فلزی شنیدید، به احتمال زیاد خود سوئیچ به درستی کار می کند و اگر نه، این قطعه را تعویض کنید.

سوئیچ شناور Overfill را تعویض کنید

پس از انجام مراحل خاموش کردن ماشین ظرفشویی، سوئیچ قدیمی را باز کنید و سوئیچ جدید را در جای مناسب قرار دهید.

نکته: نقاط دسترسی به سوئیچ شناور بین مدل‌ها متفاوت است، بنابراین برای یافتن مکان آن، به دفترچه راهنمای ماشین ظرفشویی خود مراجعه کنید که بسته به مدل آن، ممکن است پشت دستگاه یا جلو آن باشد.

 

 

2.    نحوه رفع نشتی درب ماشین ظرفشویی

در این بخش از سرویس ماشین ظرفشویی، به نحوه رفع نشتی درب دستگاه می پردازیم؛ بنابراین اگر آب از پایین یا دو طرف درب ماشین ظرفشویی شما چکه می کند، به احتمال زیاد درزگیر درب آن به درستی کار نمی کند و نیاز به تعویض دارد و یا ممکن است مشکلات دیگری داشته باشد که در ادامه آن ها را بررسی می کنیم.

موانع درب ماشین ظرفشویی را بررسی کنید

اگر درب در زمان‌های تصادفی نشتی دارد، ممکن است به این دلیل باشد که ظروف را به درستی درون ماشین قرار نداده اید و ممکن است وسایل بزرگی که روی قفسه پایینی قرار می گیرند مانع از بسته شدن محکم در شوند؛ در نتیجه احتمالا آب نشت می کند، پس اقلام بزرگ را دور از درب قرار دهید.

مهر و موم درب را بردارید و تمیز کنید

مهر و موم  اطراف درب را با دست بیرون بکشید و آن را با مخلوط ملایم مایع ظرفشویی و آب گرم تمیز کنید و بگذارید کامل خشک شود؛ زیرا مواد زائد مانع از چسبیدن کامل مهر و موم و نشتی آب می شوند.

مهر و موم را دوباره به درون کانال آن قرار دهید و برای آزمایش ماشین ظرفشویی را روشن کنید؛ اگر نشتی همچنان وجود داشت، زمان تعویض مهر و موم فرا رسیده است.

مهر و موم را تعویض کنید

از سشوار روی حرارت کم استفاده کنید تا مهر و موم جدید را نصب کنید؛ زیرا در صورتی که آن ها چروک باشند و در بسته شود، تا می شوند و عملکرد خود را از دست می دهند.

مهر و موم را به درون کانال آن فشار دهید، از بالا شروع کنید و به سمت چپ و راست پایین بروید و قبل از بستن در، مهر و موم را دوباره چک کنید.

 

3.    نحوه سرویس ماشین ظرفشویی که آب آن تخلیه نمی شود

هنگامی که آب ماشین ظرفشویی تخلیه نمی شود یا به آرامی تخلیه می شود، احتمالاً دستگاه شما دارای انسداد است که می توانید آن را با دست پاک کنید.

سینک و لوله تخلیه را بررسی کنید

در این مرحله از سرویس ماشین ظرفشویی، ابتدا به سینک آشپزخانه نگاه کنید؛ زیرا سینک و ماشین ظرفشویی شما یک سیستم زهکشی مشترک دارند و اگر فاضلاب ماشین ظرفشویی مسدود شده باشد، سینک ظرفشویی نیز ممکن است مسدود باشد.

در حالی که زیر سینک هستید، بررسی کنید که لوله تخلیه ماشین ظرفشویی (یک لوله پلاستیکی موجدار) خمیده نباشد؛ زیرا این لوله باید در یک راستای صاف از ماشین ظرفشویی تا فاضلاب حرکت کند.

فیلتر تخلیه را بررسی و تمیز کنید

فیلتر تخلیه ماشین ظرفشویی خود را در پایین دستگاه، در حوضچه آن بررسی کنید، چراکه ممکن است برخی از ذرات غذا از آن عبور کرده باشند؛ زیرا این فیلترها برای جلوگیری از ذرات بزرگ تر طراحی شده اند، بنابراین فیلتر را با بیرون کشیدن ذرات پاک کنید (آنها را به زور وارد فیلتر نکنید).

اگر ذرات قابل رویت وجود نداشت، قفس فیلتر را با برداشتن دو پیچ از بالای آن جدا کنید و سپس هرگونه انسدادی را پاک کنید.

لوله تخلیه را پاک کنید

دستگاه را خاموش و از محفظه خارج کرده و پس از یافتن لوله تخلیه پلاستیکی متصل به پشت آن، لوله را جدا و داخل آن باد کنید؛ اگر هوا آزادانه داخل لوله تخلیه جریان نداشته باشد، یعنی مسدود شده است و باید آن را تمیز کنید. لوله را با جاری شدن آب با فشار زیاد در داخل سینک تمیز کنید؛ در صورتی که به سختی پاک می شود و یا لوله آسیب دیده است، یک جدید آن را خریداری کنید.

 

 

4.    نحوه سرویس ماشین ظرفشویی که ظروف را به خوبی تمیز نمی کند

اگر ماشین ظرفشویی خود را  روشن کردید و پس از طی کردن یک چرخه کامل و خشک کردن ظروف، غذای خشک شده بر روی ظروف باقی مانده باشد، نشانه ای از وجود یک مشکل در عملکرد ماشین ظرف شویی شما است که می تواند آزاردهنده باشد. در این زمان ممکن است که فکر کنید آیا ماشین ظرفشویی شما نیاز به تعویض دارد؟ شاید نه. برای ماشین هایی که ظروف را به خوبی تمیز نمی کنند، این روش را دنبال کنید که به شما کمک می کند بازوهای اسپری را تمیز و باز کنید.

بازوهای اسپری را تمیز کنید

آب منجر به تجمع مواد معدنی می شود؛ بنابراین در این مرحله از سرویس ماشین ظرفشویی، تمام بازوهای اسپری ماشین ظرفشویی را درآورید و آنها را در سرکه خیس کنید تا رسوبات معدنی آن ها از بین بروند.

شیر ورودی را تعویض کنید

شیر ورودی، جریان آب به درون ماشین ظرفشویی را کنترل می‌کند، پس اگر جریان آب در ماشین ظرفشویی نباشد و یا قطع نشود، باید آن را با قطعه جدیدی تعویض کنید. ابتدا برق و آب دستگاه را قطع کنید، سپس صفحه خارجی در و صفحه کنترل را خارج کنید و خط آبی که به شیر ورودی متصل است را جدا کنید. با انبردست، اتصالات برنجی را بردارید و سپس با یک پیچ گوشتی شش گوش، براکت شیر ​​را از دستگاه جدا کنید.

اتصالات جدید شیر ورودی را وصل کنید، مراقب باشید ابتدا نوار تفلون را روی رزوه ها بپیچید و صفحه پایینی دسترسی از جلو و صفحه جلوی پا را دوباره نصب کنید.

 

 

5.    نحوه سرویس ماشین ظرفشویی که ظروف را خشک نمی کند

آیا ظروف حتی پس از یک چرخه کامل هنوز خیس هستند یا رطوبت دارند؟ آن عنصر حرارتی نعل اسبی شکل فلزی در پایین دستگاه، در حوض، وظیفه خشک کردن را بر عهده دارد؛ تعویض این المنت گرمایشی نسبتاً ساده است.

عنصر گرمایش را جدا کنید

در این مرحله از سرویس ماشین ظرفشویی، دستگاه را خاموش کنید، آن را از محفظه جدا کرده و خارج کنید تا بتوانید به پشت ماشین ظرفشویی دسترسی داشته باشید. در پشت دستگاه، به دو سیمی که به پایانه های المنت گرمایش متصل می شوند، توجه کنید، سپس با یک پیچ گوشتی مناسب، سیم ها را به آرامی شل کنید و آن ها را روی زمین قرار دهید و به موقعیت آنها (چپ یا راست) توجه کنید؛ سپس با یک آچار، نگهدارنده پلاستیکی را باز کنید.

عنصر گرمایش را بردارید

به قسمت جلوی دستگاه بروید و آن را تا نیمه به داخل محفظه ماشین ظرفشویی خود فشار دهید؛ سپس در دستگاه را باز کنید و قفسه پایینی را بردارید، حالا می توانید عنصر گرمایش را برداشته و از آنجایی که قبلاً آن را از پشت شل کرده اید، فقط باید آن را بیرون بیاورید.

عنصر گرمایش را تعویض کنید

برای تعویض المنت حرارتی ماشین ظرفشویی باید برعکس عمل کنید: قطعه را به آرامی در فضای مخصوص خود قرار دهید و به پشت ماشین ظرفشویی بروید و مهره های نگهدارنده را سفت کنید، سپس سیم ها را وصل کنید.

 

در ادامه ملاحظات ایمنی هنگام سرویس ماشین ظرفشویی گفته می شود که برای تمام اقداماتی که شامل خارج کردن دستگاه از محل آن است، باید این مراحل را دنبال کنید. ماشین‌های ظرفشویی از وزن بالایی برخوردار هستند، بنابراین پس از بیرون آمدن از محفظه، خطر سقوط به جلو وجود دارد.

 1. کلید مدار را در پنل سرویس خاموش کنید.
 2. زیر سینک آشپزخانه، خط تامین آب را ببندید، لوله های تخلیه و تغذیه ماشین ظرفشویی را جدا کنید و سیم برق را بیرون بکشید.
 3. پیچ ماشین را در جایی که به قاب فلزی یا قسمت زیرین میز وصل شده است باز کنید.
 4. درب را کمی باز کنید تا بتوانید دستگاه را در دست بگیرید و دو طرف دستگاه را بگیرید و در حالی که دستگاه را به سمت خود می‌کشید، به آرامی آن را به سمت دیگر هل دهید تا سقوط نکند.

 

 

نصب ماشین ظرفشویی

 

1.    آماده سازی مکان نصب ماشین ظرفشویی

 • مکان نصب این دستگاه در نزدیکی سینک ظرفشویی است؛ زیرا به لوله آب ورودی و لوله فاضلاب نزدیک باشد و اتصالات به آسانی انجام شود.
 • اگر لوله‌های اتصال و لوله زباله قبلاً نصب نشده‌اند یا باید محل نصب دستگاه را تغییر دهید، کمی وقت بگذارید تا بهترین نقطه را پیدا کنید.
 • اگر دستگاه شما به منبع آب گرم نیاز دارد و به طبقه بالا می رود، فشار آب گرم کافی را بررسی کنید.
 • هر دفترچه راهنمای ماشین ظرفشویی باید حداقل فاصله بین دستگاه و مخزن آب سرد را به شما بگوید.
 • اکثر ماشین های ظرفشویی جدید فقط به منبع آب سرد نیاز دارند که دارای شیلنگی به طول 1.5 متر هستند و در انتها اتصالات پیچی وجود دارد که با دست محکم می شود.
 • دستورالعمل های شرکت سازنده را برای قرار دادن لوله های آب در دستگاه دنبال کنید.

 

2.    آماده سازی سیم کشی و اتصال به منبع تغذیه

 • در ابتدا، پریز برق را با کمک وسیله دیگری امتحان کنید تا مطمئن شوید برق در مدار جریان دارد.
 • ولتاژ برق در دفترچه راهنمای دستگاه بیان شده است، ولی اصولا پریز برق لازم است که دارای ﻓﯿﻮﺯ 15 آﻣﭙﺮ باشد.
 • بهتر است از به کار بردن سه راهی خودداری کنید و یک پریز را تنها برای یک دو شاخه استفاده کنید؛ همچنین پریز برق باید در فاصله 1/2 متری از این دستگاه نصب شده باشد، نباید سیم برق آن کشیده شود و بهتر است پریز در معرض دید و دسترس نباشد.
 • اگر هنگام انجام این مراحل به مشکل برخورید، برای کمک با یک برقکار واجد شرایط تماس بگیرید.

 

3.    آماده سازی و نصب ماشین ظرفشویی

اکنون زمان آماده سازی ماشین ظرفشویی و نصب آن است که برای این کار، پس از خارج کردن محصول از کارتن، جهت تنظیم ارتفاع، باید آن را به پشت خوابانیده و در ادامه پایه های آن را باز کنید (ارتفاع دستگاه نباید از 85 سانتیمتر بیشتر شود).

 • مکان نصب دستگاه را به کمک متر اندازه گیری کنید تا از جا گرفتن آن مطمئن شوید.
 • در زمان قرار دادن ظرفشویی در مکان خود، دقت کنید که سیم برق یا شلنگ تخلیه در زیر آن نباشد تا دچار کشیدگی و صدمه نشوند.
 • شلنگ تخلیه دستگاه را از داخل محفظه ای که جهت این کار در کابینت کناری تعبیه شده است، به درون کابینت هدایت کنید.
 • در ادامه سیم برق را از پشت دستگاه به بیرون بیاورید و ظرفشویی را به آهستگی به سمت عقب هل دهید.

 

4.    اتصال شیلنگ تخلیه ماشین ظرفشویی

 • شلنگ تخلیه ماشین ظرفشویی را به لوله فاضلاب در قسمت زیرین سینک وصل کنید و بهتر است با کمک یک رابط این مکان را محکم کنید.
 • توجه کنید که این شلنگ از دستگاه تا لوله فاضلاب دچار تاب خوردگی نشده باشد؛ همچنین شلنگ تخلیه لازم است در ارتفاع 90 سانتیمتر از سطح زمین قرار بگیرد تا تخلیه آب به درستی انجام شود.
 • جهت پیشگیری از انتشار بوی بد فاضلاب، پیش از اتصال شلنگ تخلیه، ﺑﺎﯾﺪ آن را به طور کامل ﺗﻤﯿﺰ کرده تا هر گونه گرفتگی و انسداد لوله از بین برود.
 • در ادامه ﺷﻠﻨﮓ ﺗﺨﻠﯿﻪ را ﺑﻪ ﺯﺍﻧﻮﯾﯽ “S” ﺳﯿﻨﻚ ﯾﺎ ﻓﺎﺿﻼب وصل کنید؛ لازم است آن را به طور کامل ﺑﺴﺘﻪ و محکم کنید تا از انتشار بوی بدب فاضلاب پیشگیری شود.

 

5.    نصب شیلنگ آب ماشین ظرفشویی

 • در این مرحله لازم است که پیش از وصل شلنگ آب، با گذاشتن ظرفی در زیر شیر آب و باز کردن آن، مواد زائد مانده در آن را خارج کنید.
 • شلنگ آب دستگاه را به شیر آب ورودی که در قسمت زیرین سینک قرار دارد وصل کنید؛ دقت کنید که شلنگ باید کاملا صاف، بدون پیچ خوردگی، سالم و بدون سوراخ باشد.
 • در این مرحله از نوار تفلون استفاده کنید و مکان مورد نظر را به طور کامل محکم کنید تا از هرگونه نشتی آب جلوگیری شود و پس از اتصال شلنگ، شیر آب را باز کرده تا آب جریان یافته و از عدم نشت آن مطمئن شوید.
 • طبق راهنمای نصب ماشین ظرفشویی، در بعضی از محصولات هم سیستم آب گرم و هم سیستم آب سرد تعبیه شده و تنها کافی است که شلنگ آب دستگاه را به شیر آب سرد وصل کنید.

 

6.    بررسی نهایی نصب ماشین ظرفشویی

 • شلنگ آب و شلنگ تخلیه دستگاه را به دقت بررسی کنید تا از محکم بودن و عدم تا‌خوردگی آن ها مطمئن شوید.
 • در ادامه دوشاخه را به پریز اتصال زمین وصل کنید، دستگاه را روشن کنید و بدون گذاشتن ظروف در ماشین ظرفشویی، آن را در وضعیت Quick ﻗﺮﺍر دﺍده و بگذارید دستگاه شروع به کار کند؛ با این روش از سالم بودن ماشین ظرفشویی اطمینان پیدا می کنید و همچنین از نشتی و یا سایر مشکلات آن مطلع می شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.