4.9/5 - (75 امتیاز)

صفاهان سرویس، بزرگترین مرکز تعمیر لوازم خانگی در اصفهان، می تواند لوازمی همچون ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی، یخچال فریزر و ساید بای ساید را در کمترین زمان ممکن بررسی و عیب یابی کند. در صورت نیاز به تکنسین و دریافت مشاوره و راهنمایی با شماره 09130108396 تماس بگیرید.

شاید شما هم جزو کسانی باشید که به آشنایی با قطعات لوازم برقی و تعمیر آن ها علاقه دارند. یا دوست دارید قبل از اینکه با تعمیر کار تماس بگیرید مشکل وسیله معیوب خود را پیدا کنید. اگر اینطور است و دوست دارید تعمیر ماشین لباسشویی را فرابگیرید، با ما در آموزش تعمیر ماشین لباسشویی و همچنین آشنایی با عملکرد قطعات مهم ماشین لباسشویی همراه باشید.

آموزش تعمیر ماشین لباسشویی: موتور ماشین لباسشویی

آموزش تعمیر ماشین لباسشویی در اصفهان

عملکرد موتور ماشین لباسشویی

این قطعه باعث می شود که دیگ بچرخد. چرخیدن دیگ موجب مخلوط شدن آب و مواد شوینده و حرکت آن ها در لا به لای لباس ها می شود. بدین ترتیب عملکرد موتور، موجب شسته شدن لباس ها می شود. قابل ذکر است که موتور ها دارای دو‌ سرعت متفاوت، یکی برای چرخه شست و شو و یکی برای چرخه خشک کن هستند.

تست موتور ماشین لباسشویی

تست موتور به 2 روش زیر انجام میگیرد:

1. تست موتور با منبع تغذیه

این روش رایج ترین روش‌ تست ماشین لباسشویی است. برای این نوع تست، ابتدا آن سر DC که ولتاژ ۵ دارد را به سیم پیچ استاتور وصل کنید. سپس سر دیگر که ولتاژ متغیر دارد را به دو زغال دستگاه وصل کنید. بدین صورت عملکرد ماشین لباسشویی روی موتور این دستگاه اعمال خواهد شد.

۲. تست موتور با مولتی متر

برای انجام این تست، ابتدا سیم ها متصل به موتور را جدا کنید. سپس تنظیمات مولتی متر را روی کمترین حالت بگذارید. یکی از پروب های مولتی متر را به ترمینال موتور وصل کرده و پروب دیگر را به ترمینال ماشین لباسشویی متصل کنید. پس از اتصال پروب ها، اعدادی روی مولتی متر نوشته می شوند. اگر صفر یا نزدیک به صفر باشند یعنی موتور سالم است. در غیر این صورت سیم پیج های موتور خراب شده و نیاز به تعمیر دارد.

آموزش تعمیر ماشین لباسشویی: شیر برقی ماشین لباسشویی

عملکرد شیر برقی ماشین لباسشویی

شیر برقی وظیفه ی کنترل میزان آب ورودی دستگاه را بر عهده دارد.

تست شیر برقی ماشین لباسشویی

برای تست این قطعه از مولتی متر استفاده خواهیم کرد. برای انجام تست ابتدا دستگاه را از برق جدا کنید. زیرا خطر برق گرفتگی وجود دارد. پس از جدا کردن، منبع آب را نیز به طور کامل قطع کنید. واشر دستگاه را جدا کنید. دریچه های آب گرم و سرد که از لوله کشی ساختمان به دستگاه وارد می شوند را ببندید. پانل هایی که سطح دریچه را می پوشانند را از آن جدا کنید. شیر برقی دارای دو‌ جفت سیم است. از یک انبر برای جدا کردن آن ها استفاده کنید. مولتی متر را بردارید. دو سر سیم شیر برقی آب گرم را از یک طرف به پایانه متصل کرده و از طرف دیگر به ترمینال وصل کنید. اگر عدد نشان داده شده بی نهایت باشد، نشان دهنده ی خرابی شیر است.

آموزش تعمیر ماشین لباسشویی: پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

آموزش تعمیر پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

عملکرد پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

پس از اتمام فرآیند شستشو، آب زیادی در ماشین لباسشویی جمع می شود. پمپ تخلیه وظیفه تخلیه این آب را دارد. اگر پمپ تخلیه معیوب شود، آب در دستگاه جمع می شود‌.

تست پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

در ابتدای کار ماشین لباسشویی را از برق می کشیم . ۱۵ دقیقه صبر کنید که برق به طور کامل از ماشین لباسشویی خارج شود. دو سر اهم متر را به دو سر سیم پمپ تخلیه وصل کنید. اگر اهم متر عدد صفر یا بی نهایت را نشان داد، پمپ تخلیه نیاز به تعمیر یا تعویض دارد.

آموزش تعمیر ماشین لباسشویی: هیدروستات ماشین لباسشویی

عملکرد هیدروستات ماشین لباسشویی

هیدروستات با شیر برقی و پمپ تخلیه ارتباط دارد. نحوه ی عملکرد آن بدین صورت است که ابتدا مقدار آب درون دیگ را بررسی می کند. اگر آب درون مخزن پر شده باشد، به شیر برقی دستور قطع شدن می دهد که دیگر آب وارد دستگاه نشود. اگر پس از اتمام شستشو آب زیادی درون دیگ جمع شود، به پمپ تخلیه دستور تخلیه آب دستگاه را می دهد.

تست هیدروستات ماشین لباسشویی

برای این تست می توانید پروب ها را به دو سر مولتی متر وصل کنید. دو پروب را به دو کنتاکت یک و دو وصل کنید. اگر سالم باشد، مولتی متر صدا خواهد داد. همچنین می توانید پروب ها را به سر یک و سه متصل کنید. اگر از مولتی متر صدا خارج شد، یعنی هیدروستات خراب شده است.

آموزش تعمیر ماشین لباسشویی: برد الکترونیکی ماشین لباسشویی

عملکرد برد الکترونیکی ماشین لباسشویی

برد الکترونیکی یکی از مهم ترین اجزای ماشین لباسشویی است. اشتباه نیست اگر بگوییم که این قطعه مغز این دستگاه است. زیرا با اجزای دیگر در ارتباط بوده و هرگونه اختلال در این قطعه موجب اختلال در عملکرد سایر قطعات خواهد شد.

تست برد الکترونیکی ماشین لباسشویی

برخی از افراد، برای تست این قطعه از فازمتر استفاده می کنند. اما این کار درست نیست. زیرا ممکن است نتیجه اشتباه به ما بدهد. استفاده از یک لامپ یا ولت متر برای تست این قطعه مطمئن تر خواهد بود. برای انجام تست به یک لامپ ۱۰۰ وات که دارای ۲۰۰ ولتاژ باشد نیاز داریم. ابتدا برد دستگاه را روشن کنید. سپس سیم های آن را به لامپ یا ولت متر متصل کنید. اگر برد سالم باشد لامپ روشن می شود. اگر بعد از متصل کردن برد به لامپ جرقه ایجاد شود، بدین معنی است که برد ولتاژ بسیار کمی دارد و نمی تواند لامپ را روشن کند.

آموزش تعمیر ماشین لباسشویی: المنت ماشین لباسشویی

عملکرد المنت ماشین لباسشویی

این قطعه آب ماشین لباسشویی را برای شستشو گرم می کند. مواظب باشید ماشین لباسشویی را بدون آب روشن نکنید زیرا باعث می شود المنت بسوزد.

تست المنت ماشین لباسشویی

اهم متر را به المنت متصل کنید. اگر مقاومت المنت بین ۳۰ تا ۱۵۰ باشد، المنت سالم است. اگر اهم متر بی نهایت را نشان بدهد، یعنی المنت سوخته است.

آموزش تعمیر ماشین لباسشویی: تایمر ماشین لباسشویی

آموزش تعمیر تایمر ماشین لباسشویی

عملکرد تایمر ماشین لباسشویی

تمام قطعات ماشین لباسشویی، عملکرد خود را طبق برنامه ریزی زمانی که تایمر انجام داده اجرا می کنند. پس اگر تایمر دچار مشکل شود، عملکرد سایر قطعات دچار اختلال می شود.

تست تایمر ماشین لباسشویی

ممکن است خرابی برخی قطعات مانند شیر برقی، المنت، میکروسوئیچ و … موجب خرابی تایمر شود. پس به هنگام خرابی تایمر، تعمیرکار با استفاده از اهم متر سایر قطعات را تست می کند تا علت خرابی تایمر را تشخیص دهد و در صورت نیاز تایمر را تعویض می کند.

آموزش تعمیر ماشین لباسشویی: میکروسوئیچ ماشین لباسشویی

عملکرد میکروسوئیچ ماشین لباسشویی

عملکرد این قطعه موجب می شود که درب دستگاه به طور کامل قفل شود و امنیت دستگاه حین شست و شو افزایش پیدا کند. امروزه طراحی ماشین های لباسشویی به گونه ای است که اگر درب قفل نشود، دستگاه روشن نمی شود. پس خرابی این قطعه موجب می شود دستگاه کارایی خود را از دست بدهد.

تست میکروسوئیچ ماشین لباسشویی

برای تست این قطعه به یک لامپ نیاز دارید. ابتدا ماشین لباسشویی را از برق جدا کرده و سیم ها را نیز از میکروسوئیچ جدا کنید. پس از اینکه میکروسوئیچ را جدا کردید سیم ها را به دو طرف لامپ وصل کنید. از آنجایی که این قطعه از سه سیم تشکیل شده بایستی سیم ها را دو به دو به لامپ متصل کنید. اگر لامپ روشن شد یعنی میکروسوئیچ سالم است. دو سیمی که باعث روشن شدن لامپ می شوند پایه های یک و سه هستند.

بهترین مرکز آموزش تعمیر ماشین لباسشویی در اصفهان کجاست؟

شرکت صفاهان سرویس با ارائه طیف وسیعی از آموزش ها برای انواع برند ها، یکی از بهترین مراکز می باشد. همچنین این شرکت با کادر مجرب و کار آزموده خود، و قطعات اورجینال و با کیفیتی که استفاده می کند، یکی از بهترین مراکز تعمیر لوازم خانگی در اصفهان نیز هست. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان می توانید با شماره 09130108396 تماس حاصل فرمایید.

 

فرم ثبت درخواست تعمیرات

1مشخصات
2دستگاه
3جزییات

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 18 = 20