4.8/5 - (134 امتیاز)

صفاهان سرویس، بزرگترین مرکز تعمیر لوازم خانگی در اصفهان، می تواند لوازمی همچون ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی، یخچال فریزر و ساید بای ساید را در کمترین زمان ممکن بررسی و عیب یابی کند. در صورت نیاز به تکنسین و دریافت مشاوره و راهنمایی با شماره 09130108396 تماس بگیرید.

در این راهنما قصد داریم در رابطه با نحوه کارکرد قطعات یخچال فریزر و جنبه‌های مختلف آن اطلاعاتی را خدمتتان ارائه دهیم. علاوه بر این، با مطالعه این مطلب با بهترین مرکز آموزش تعمیر یخچال فریزر نیز آشنا خواهید شد.

آشنایی با نحوه عیب‌یابی و رفع ایرادات به وجود آمده در یخچال فریزر می‌تواند در بسیاری از مواقع به شما کمک کند تا خودتان دست به کار شوید. البته پیشنهاد ما این است که اگر در حوزه تعمیرات لوازم خانگی مشغول به فعالیت هستید، با استفاده از اطلاعات این مطلب اقدام به تعمیر یخچال فریزر نمائید، در غیر این صورت توصیه ما این است که از این راهنما به عنوان افزایش اطلاعات خود استفاده کنید. با ما همراه باشید!

آموزش تعمیر یخچال فریزر : آشنایی با قطعات

آموزش تعمیر یخچال فریزر در اصفهان

پیش از هرچیزی بهتر است که با قطعات به‌کار رفته در یخچال فریزرهای مختلف آشنا شویم؛ چرا که آشنایی با نحوه کارکرد هر یک از قطعات این محصول سبب درک بهتر از تعمیرات یخچال فریزر می‌شود. دوستان باید بدانید که عملکرد قطعات یخچال فریزر در کنار یک‌دیگر، کارکرد نهایی این محصول را شکل می‌دهد.

در واقع می‌توان گفت که این قطعات عملکردی هم‌چون عملکرد اعضای بدن را ارائه می‌دهند؛ به این معنا که بروز هرگونه اختلال در عملکرد هر یک از قطعات می‌تواند در عملکرد نهایی دستگاه تأثیرگذار باشد. در ادامه با هر یک از این قطعات آشنا خواهیم شد:

آموزش تعمیر یخچال فریزر: کمپرسور

عملکرد کمپرسور

منظور از کمپرسور در واقع همان موتور یخچال فریزر است که مهم‌ترین قطعه در این محصول به‌شمار می‌رود. کمپرسور یک قطعه بزرگ و سیاه رنگ می‌باشد که به طور معمول در پشت یخچال و بخش پایینی آن قرار دارد. کمپرسورها در انواع مختلف پیستونی، دورانی، مارپیچی و اینورتر موجود هستند.

قطعه مذکور وظیفه فشرده‌سازی گاز مبرد موجود در لوله‌های اواپراتور به منظور ایجاد سرما در کابین یخچال را برعهده دارد که این عمل از طریق چرخش موتور آسنکرون که درون محفظه کمپرسور قرار گرفته است انجام می‌شود. در نتیجه این چرخش، پیستون همانند یک تلمبه عمل کرده و با باز و بسته شدن سوپاپ‌ها، گاز شروع به گردش خواهد کرد. در نهایت در نتیجه حرکت تناوبی گاز مبرد در لوله‌ها، عمل سرماسازی انجام خواهد شد.

تست کمپرسور

 • به منظور تست کمپرسور می‌بایست از یک اهم متر استفاده کنید.
 • کمپرسور از یک سیم‌پیچ اصلی و یک سیم‌پیچ راه‌انداز تشکیل شده و روی آن سه پایه وجود دارد که پایه مشترک بین سیم‌پیچ اصلی و استارت با حرف C، پایه سیم‌پیچ استارت با حرف S و پایه مربوط به سیم‌پیچ اصلی با حرف R نمایش داده می‌شود.
 • به منظور تشخیص سوختن کمپرسور می‌بایست هر کدام از این پایه‌ها دو به دو اهم گرفته شود. چنانچه در هر یک از تست‌ها مقدار بی‌نهایت ظاهر شد، کمپرسور دچار اتصال شده یا سوخته است.

آموزش تعمیر یخچال فریزر: کندانسور

عملکرد کندانسور

کندانسور قطعه‌ای است که به منظور چگالش گاز مبرد مورد استفاده قرار می‌گیرد. کندانسورها در انواع مختلف فن‌دار، آبی و همرفتی موجود هستند. نحوه کارکرد این قطعه به این ترتیب است که در وهله ابتدایی گاز مبرد با فشار بالا توسط کمپرسور وارد کندانسور شده، چگالش یافته و در نهایت به مایع تبدیل خواهد شد.

تست کندانسور

به منظور تست عملکرد کندانسور می‌بایست لوله‌های اواپراتور را هر چند وقت یک‌بار با جاروبرقی تمیز کنید تا در فرآیند تولید برودت لازم برای یخچال اختلالی ایجاد نشود.

آموزش تعمیر یخچال فریزر: اواپراتور

آموزش تعمیر یخچال فریزر در اصفهان: اواپراتور

عملکرد اواپراتور

منظور از اواپراتور همان لوله‌های پیچ در پیچ پشت یخچال است. لوله‎‌های اواپراتور سطوح انتقال حرارت در یخچال محسوب شده و در آن‌ها گاز مبرد در جریان می‌باشد. اواپراتور همانند کندانسور به فرآیند خنک شدن گاز مبرد کمک کرده و سرمای ایجاد شده را از طریق فن به کابین یخچال منتقل می‌کند.

تست اواپراتور

 • چنانچه برودت یخچال کاهش یابد، می‌بایست قطعاتی مثل اواپراتور و کندانسور را مورد بررسی قرار دهید.
 • اگر اواپراتور خراب باشد روی آن برفک ایجاد خواهد شد.
 • خرابی لاستیک دور درب یخچال و باز و بسته کردن بیش از حد آن و همچنین کم بودن گاز مبرد نیز می‌توانند سبب بروز اختلال در این قطعه شوند و باید مورد آزمایش قرار گیرند.

آموزش کارکرد قطعات یخچال فریزر: فیلتر درایر

عملکرد فیلتر درایر

منظور از فیلتر درایر، همان فیلتر خشک‌کن است. این قطعه به منظور محافظت از کمپرسور در برابر ورود آب و آلودگی به داخل آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. وظیفه اصلی این قطعه جذب رطوبت گاز مبرد پیش از ورود به کمپرسور است . چرا که ورود رطوبت به کمپرسور می‌تواند سبب آسیب رساندن به قطعات دینامیک آن شود. ناگفته نماند که فیلتر درایر قادر به حذف ذرات رسوب‌زا نیز می‌باشد.

تست فیلتر درایر

 • به منظور تست این قطعه می‌بایست دمای ورودی و خروجی لوله مورد بررسی قرار گیرد.
 • چنانچه دمای خروجی کمتر باشد، در این لوله گرفتگی وجود دارد.

آموزش کارکرد قطعات یخچال و فریزر: لوله مویین

عملکرد لوله مویین

لوله مویین یا همان شیر انبساط حد وسط بین کندانسور و اواپراتور محسوب می‌شود. این قطعه تحت عنوان عامل کنترل جریان مبرد در یخچال کار می‌کند. عملکرد این قطعه به این شکل است که گاز مبرد ابتدا از سمت کندانسور با فشار بالا به طرف اواپراتور هدایت می‌شود و پیش از ورود به اواپراتور در حالی که به شکل مایع است وارد لوله مویین می‌شود. لوله مذکور دارای قطر باریکی بوده و گاز مایع مبرد با عبور از آن به حالت گاز-مایع تبدیل شده و فشار آن نیز به یک پنجم کاهش پیدا می‌کند. در نهایت گاز به اواپراتور فرستاده شده و پس از خنک‌ شدن نهایی وارد کابین یخچال می‌شود.

تست لوله مویین

 • امکان تست مستقیم این قطعه در یخچال فریزر وجود ندارد.
 • در پی کاهش برودت یخچال، یکی از احتمالات خرابی لوله مویین است.
 • در صورت بروز این مشکل گاز مبرد می‌بایست تخلیه و فیلتر درایر و لوله مویین تعویض شوند.

آموزش تعمیر یخچال فریزر: ترموستات

عملکرد ترموستات

ترموستات قطعه‌ای است که وظیفه تنظیم دما و خاموش و روشن کردن کمپرسور را برعهده دارد. در واقع وظیفه اصلی این قطعه ثابت نگه‌ داشتن دمای داخل یخچال می‌باشد. ترموستات‎‌ها در انواع مختلف بی‌متال و سیلندر گازی و مومی موجود هستند.

تست ترموستات

 • ترموستات یکی از قطعات مهم یخچال فریزر محسوب می‌شود که در صورت خرابی علائمی را از خود نشان می‌دهد. به عنوان مثال کارکرد مداوم کمپرسور و شنیدن صدای مکرر کلیک نمونه‌ای از این علائم هستند.
 • چنانچه کمپرسور یخچال را با دست تست کنید و متوجه سرد بودن آن شوید، باید بدانید که مشکل از ترموستات دستگاه است.

آموزش تعمیر یخچال فریزر: رله استارت

عملکرد رله استارت

رله استارت وظیفه به کار انداختن سیم‌پیچ راه‌انداز به منظور روشن کردن کمپرسور را برعهده دارد. ناگفته نماند که رله استارت هشدار کاهش دمای کابین یخچال را از ترموستات دریافت می‌کند و در نهایت کمپرسور را برای تأمین دمای مورد نیاز راه‌اندازی خواهد کرد.

تست رله استارت

 • به منظور انجام این کار باید پایه‌های رله را مورد بررسی قرار دهید.
 • اگر آثار خوردگی یا زدگی مشاهده شد یا این که با تکان دادن رله استارت صدای تق تق شنیده شد، باید بدانید که رله استارت دچار خرابی شده است.

آموزش تعمیر یخچال فریزر: رله اورلود

آموزش تعمیر یخچال فریزر در اصفهان: رله اورلود

عملکرد رله اورلود

وظیفه اصلی رله اورلود محافظت از موتور یخچال در مقابل نوسانات برقی یا همان اضافه بار می‌باشد. در واقع کار اصلی این قطعه قطع جریان در هنگام داغ شدن بیش از اندازه موتور یا عبور جریان اضافی از آن است.

تست رله اورلود

۱. به منظور تست این قطعه می‌توان از اهم‌متر استفاده کرد و خرابی آن را تشخیص داد.

آموزش تعمیر یخچال فریزر: هیتر المنت

عملکرد هیتر المنت

هیتر المنت قطعه‌ای است که معمولاً در یخچال‌های نوفراست به منظور آب کردن برفک‌های ایجاد شده در بخش اواپراتور تعبیه می‌شود. این برفک‌ها سبب کاهش انتقال سرما به کابین یخچال می‌شوند؛ بنابراین برد اصلی فرمان برفک‌زدایی را به هیترالمنت دستگاه اعلام خواهد کرد.

تست هیتر المنت

 • چنانچه هیتر المنت دستگاه خراب شود، می‌بایست آن را تعویض کرد و امکان تعمیر آن وجود ندارد.
 • به منظور تست خراب بودن هیتر المنت باید به خرابی و یخ زدن اواپراتور توجه کنید.

آموزش تعمیر یخچال فریزر: ترمودیسک

عملکرد ترمودیسک

عملکرد ترمودیسک تقریباً مشابه با ترموستات است. در واقع وظیفه اصلی این قطعه قطع و وصل کردن جریان هیتر المنت می‌باشد.

تست ترمودیسک

 • به طور معمول افزایش برفک در قطعات دستگاه می‌تواند یکی از نشانه‌های خرابی ترمودیسک باشد.
 • پیشنهاد ما این است که به منظور تست خرابی این قطعه حتما از کمک یک متخصص استفاده کنید.

بهترین مرکز آموزش تعمیر یخچال فریزر کجاست؟

در این راهنما با نحوه کارکرد قطعات مشترک بین یخچال‌های فریزر و نحوه تست آن‌ها آشنا شدیم. چنانچه به دنبال بهترین مرکز آموزش تعمیر یخچال فریزر هستید که علاوه بر ارائه آموزش‌های مفید تعمیرات لوازم خانگی، در حوزه ارائه خدمات سرویس‌های دوره‌ای و همچنین تعمیرات لوازم خانگی مختلف اعم از یخچال فریزر، ماشین ظرفشویی، ماشین لباسشویی و… مشغول به فعالیت باشد، مجموعه صفاهان سرویس را به شما پیشنهاد می‌کنیم. به منظور دریافت مشاوره رایگان و ثبت سفارش تعمیرات لوازم خانگی خود می‌توانید با شماره 09130108396 تماس حاصل فرمائید.

فرم ثبت درخواست تعمیرات

1مشخصات
2دستگاه
3جزییات

2 دیدگاه

 • سلام بر شما
  بوقی که هشدار دهنده باز بودن درب یخچال است به مشکل خورده و به محض باز کردن درب صدا می دهد، باید چه کاری انجام دهم؟

  • سلام بر شما دوست عزیز
   این مورد می تواند علل مختلفی داشته باشد. در صورتی که لامپ یخچال نیز اختلال دارد ممکن است اتصالی در قسمت مربوط به لامپ داشته باشید. اما برای بررسی علت و رفع مشکل نیاز به عیب یابی حضوری و یا ارسال اطلاعات کامل تر می باشد. لطفا با کارشناسان ما تماس بگیرید شما را راهنمایی می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

89 + = 99