تعویض پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی ال جی

5/5 - (8 امتیاز)

صفاهان سرویس، بزرگترین مرکز تعمیر لوازم خانگی در اصفهان، می تواند لوازمی همچون ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی، یخچال فریزر و ساید بای ساید را در کمترین زمان ممکن بررسی و عیب یابی کند. در صورت نیاز به تکنسین و دریافت مشاوره و راهنمایی با شماره 09130108396 تماس بگیرید.

پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی یکی از اجزای مهم آن است که تخلیه آب را برعهده دارد. گاهی به دلایل مختلفی احتمال خرابی این قطعه و نیاز به تعمیر آن وجود دارد. در این صورت بایستی برای تعویض و یا تعمیر آن اقدام کنید. زیرا در کارکرد دستگاه مؤثر بوده و باعث عملکرد نادرست آن می‌ شود. بهتر است با علائم خرابی و نحوه تعویض آن آشنا شوید تا به مشکل نخورید.

آشنایی بیشتر با پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی ال جی

پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی ال جی یکی از قطعات مهم و حیاتی آن است که در عملکرد درست آن تأثیرگذار است‌. این پمپ وظیفه دارد آب کثیف و آبی که برای شستشوی ظروف استفاده شده را به بیرون دستگاه انتقال دهد. این قطعه در بخش پایینی دستگاه قرار داشته و آب را به وسیله لوله ‌ها و سیستم هدایت به بیرون منتقل می‌ کند.

بر روی این پمپ یک موتور الکتریکی نصب شده است که عملکرد پمپ با استفاده از آن انجام می‌ شود. اهمیت این قطعه به قدری است که در صورت عملکرد نادرست آن ظروف خوب تمیز نشده و یا آب داخل ماشین ظرفشویی جمع می ‌شود. تعمیر و تعویض آن بسیار مهم بوده و حتماً بایستی به آن توجه شود. این پمپ ‌ها در انواع مغناطیسی، پروانه ‌ای، اینورتر و حرارتی موجود هستند.

تعداد دفعات تخلیه ماشین به انتخاب برنامه بستگی دارد. در برنامه پیش شور تخلیه پمپ یک بار کار می ‌کند. اما در بیشترین زمان ۳ بار و در کمترین زمان ۲ بار عمل تخلیه انجام می ‌شود. تعویض پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی ال جی کاری تخصصی بوده و باید توسط تکنسین ‌های با تجربه انجام شود. در مجموعه صفاهان سرویس شما می توانید از خدمات بهترین تکنسین ها بهره مند شوید.

اجزای پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی ال جی

اجزای پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی ال جی

برای تعویض پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی ال جی باید با اجزای تشکیل دهنده آن آشنا باشید. اجزای این پمپ عبارتند از:

 • کیت تخلیه مغناطیسی: وظیفه این کیت باز کردن دریچه تخلیه است تا آب از دستگاه خارج شود. ‌
 • شیلنگ تخلیه: این شلنگ آب را به بیرون دستگاه منتقل می ‌کن. از این رو باید همیشه تمیز بوده و رسوب نداشته باشد. شلنگ را از سینک و ماشین ظرفشویی جدا کرده و تمیز کنید. ‌
 • دریچه تخلیه: آب خروجی از دستگاه از این دریچه تخلیه می‌ شود. وجود باقیمانده مواد غذایی و رسوب در این قسمت مانع خروج آب می ‌شود. بنابراین این قسمت حتماً باید تمیز باشد.
 • پروانه تخلیه: این پروانه بر روی پمپ تعبیه شده و آب را از شلنگ تخلیه به طرف بیرون ارسال می‌ کند.
 • توپ کنترل: این توپ از جنس پلاستیکی بوده و سایز آن کوچک است. محل قرار گرفتن آن در دریچه کنترل بوده و مسدود شدن آن جلوی تخلیه آب را می ‌گیرد.
 • موتور: این موتور موجب کارکرد پمپ می ‌شود.
 • کمربند پمپ آب: اگر این کمربند خراب شود آب از دستگاه خارج نمی‌ شود.

روش کار پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی ال جی

این پمپ طبق برنامه‌ ریزی مصرف ‌کننده کار می ‌کند. در صورتی که زمان طولانی را برای شستشوی ظروف انتخاب کنید، پمپ تخلیه در این بازه زمانی ۳ بار تخلیه می ‌شود. اما در صورتی که کمترین زمان انتخاب شود، پمپ تخلیه ۲ بار آب را تخلیه می ‌کند. در صورت انتخاب برنامه پیش شوی نیز تخلیه آب در فرآیند شستشو یک بار انجام می ‌شود.

زمانی که دستگاه شروع به کار می ‌کند، آب ناشی از شستشوی ظروف داخل چاهک ماشین جمع می‌ شود. سپس آب را با قدرت بالا مکش کرده و آن را توسط شیلنگ تخلیه به بیرون از دستگاه و به سمت فاضلاب هدایت می ‌کند. شلنگ‌ های تخلیه معمولاً به صورت U طراحی می ‌شوند تا در صورت مسدود بودن فاضلاب آب به داخل دستگاه برنگردد.

نحوه تمیز کردن پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی ال جی

نحوه تمیز کردن پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی ال جی

گاهی به جای تعویض پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی ال جی باید آن را تمیز کرد. تمیز کردن این پمپ به شرح زیر است:

اول کاور ماشین را برداشته تا به پمپ دسترسی داشته باشید. سپس پمپ را از دستگاه بیرون آورده و پروانه روی آن را از نظر عدم گرفتگی بررسی کنید. گاهی غذا‌های باقیمانده به پروانه چسبیده و این موضوع سبب عدم تخلیه آب دستگاه می ‌شود. از قرار دادن پمپ زیر آب خودداری کنید. زیرا سیم پیچ داخل آن خواهد سوخت. در حین انجام این کار شیلنگ خروجی متصل به پمپ را نیز بررسی کرده و از باز بودن آن اطمینان حاصل کنید. ‌

نشانه‌ های خرابی پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی ال جی

با بروز نشانه‌ های مختلفی متوجه می‌ شوید، باید برای تعویض پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی ال جی اقدام نمایید. مهم ‌ترین علائم و نشائه ‌های خرابی این پمپ عبارتند از:

 • اگر بعد از تمام شدن شستشوی ظروف داخل ماشین آب وجود داشته و تخلیه نمی ‌شود، یعنی دستگاه خراب شده است.
 • اگر دستگاه بوی بد بدهد، احتمال خراب شدن و یا مسدود شدن پمپ وجود دارد. ‌
 • همچنین عملکرد نادرست ماشین ظرفشویی و یا صدای بلند آن در حین کار نیز از دیگر نشانه‌ های وجود مشکل در ماشین است.

در صورت مشاهده هر کدام از این نشانه ‌ها بایستی برای تعویض پمپ اقدام کنید. این کار ساده است اما اگر فکر می ‌کنید از پس آن برنمی‌ایید، حتماً از تعمیرکار متخصص کمک بگیرید. مجموعه صفاهان سرویس، تعمیر ماشین ظرفشویی ال جی در اصفهان را به صورت تخصصی انجام می دهد.

علت خراب شدن پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی ال جی

تعمیر و یا تعویض پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی نیازمند این است که اول علت مشکل را پیدا کنید. در صورتی که دلیل خرابی این قطعه را ندانید، امکان دارد برای دستگاه مشکلات جدی ‌تری را ایجاد کنید. توصیه می‌ کنیم برای اینکه به درستی ماشین ظرفشویی تعمیر شود، از تکنسین های مجموعه صفاهان سرویس درخواست کمک کنید. مهم‌ترین دلایل خرابی پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی عبارتند از:

 • مشکل در شیلنگ خروجی: یکی از علل اصلی خراب شدن این قطعه ایراد در شیلنگ خروجی آن است. اگر این شیلنگ مسدود شده و یا دچار خمیدگی شود پمپ کار نمی ‌کند.
 • نشتی آب: گاهی پمپ به صورت یکسره کار می‌ کند که احتمالاً دلیل آن نشتی آب است. در این صورت باید بلافاصله جهت برطرف کردن آن اقدام کنید.
 • مشکل در برق ‌رسانی: اگر دستگاه در برق ‌رسانی به پمپ تخیله دچار مشکل شود، پمپ تخلیه نمی ‌تواند کار کند. قسمت بوئین پمپ به دلیل مشکلات الکتریکی دچار سوختگی شده و این موضوع عملکرد پمپ را نیز تحت تأثیر قرار می‌ دهد. همچنین اگر جسم خارجی وجود داشته باشد، به پمپ فشار آورده و سبب سوختن آن می ‌شود. از طرفی در صورت نفوذ آب به قطعات پمپ احتمال سوختن آن وجود دارد. اگر این قطعه بسوزد، تعمیر آن فایده ‌ای نداشته و باید برای تعویض پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی ال جی اقدام کرد.
 • سوراخ شدن لوله: وقتی لوله سوراخ شود پودر شستشو و یا باقیمانده مواد غذایی وارد فیلتر شده و در آنجا جمع می ‌شوند. چنانچه این موضوع را دیر متوجه شوید، دستگاه آسیب می‌ بیند.
 • گرفتگی فاضلاب: گاهی دلیل خراب شدن پمپ گرفتگی فاضلاب است که معمولاً متوجه آن نمی ‌شوید. اما تعمیرکار حتماً مسیر دستگاه تا فاضلاب را بررسی کرده تا از عدم انسداد آن مطمئن شود. ‌

روش تعویض پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی ال جی

روش تعویض پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی ال جی

تعویض پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی ال جی شامل مراحل زیر است:

آماده‌سازی

 اول سیم برق دستگاه را جدا کرده و منبع آب را قطع کنید. برای این کار لوله آب در زیر سینک را بسته سپس با جدا کردن شلنگ تخلیه ماشین را جا به جا کنید. در صورتی که ماشین آب دارد، حتماً آن را تخلیه کرده و قفسه‌ های ظروف را بردارید. پیچ ‌های اتصال دستگاه به کابینت را باز کرده و دستگاه را از کابینت خارج کنید.

برداشتن پمپ تخلیه قدیمی

 پنل ‌های ماشین را برداشته تا به اجزای آن دسترسی داشته باشید. این کار کمک می ‌کند تا اجزا را به خوبی بررسی کرده و مشکل آن ‌ها را متوجه شوید. برای جذب آب نشتی، یک حوله روی زمین گذاشته و ماشین را به پهلو بر روی آن قرار دهید.

 پمپ تخلیه را پیدا کرده و به کمک پیچ گوشتی کوچک سیم‌ های متصل به پمپ را جدا کنید. سپس با پیج گوشتی گیره ‌ای که برای محکم کردن پمپ تخلیه و شلنگ تخلیه است، را باز کنید. پمپ تخلیه با دو پیچ به قاب وصل شده است که آن ‌ها را نیز باید باز کنید. پمپ قدیمی را خارج کنید که شاید بیرون آوردن آن نیاز به چرخاندن آن به اطراف داشته باشد.

نصب پمپ تخلیه جدید

در این مرحله تعویض پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی ال جی باید پمپ تخلیه جدید را نصب کرد. پمپ را در حالت درست و بر روی مخزن قرار دهید. آن را فشار داده تا سوراخ‌ های پیچ روی قاب و پمپ تخلیه با هم در یک ردیف قرار گیرند. سپس پیچ‌ ها را با پیچ گوشتی دوباره در جای خود وصل کنید.

شلنگ را به پمپ وصل کرده و با استفاده از پیچ گوشتی گیره آن را سفت کنید. سپس گیره نگه دارنده پمپ تخلیه را بر روی مخزن وصل کرده و خوب محکم کنید. محکم کردن شلنگ باعث جلوگیری از بروز نشتی می ‌شود. پس از آن دوباره سیم ‌ها را به پایانه پمپ وصل کرده و پنل بیرونی را در جای خود ببندید. سپس دستگاه را به حالت عمودی گذاشته و پنل ‌های آن را در جای خود قرار داده و وصل کنید.

راه‌اندازی مجدد ماشین ظرفشویی

پس از انجام موفقیت ‌آمیز تعویض پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی ال جی آن را در جای خود بگذارید. لوله ‌ها و شلنگ‌ های آب را وصل کرده و آب را باز کنید. ماشین را به پریز وصل کرده و آن را روشن کنید. دستگاه را از نظر نشتی بررسی کرده و از عملکرد درست آن مطمئن شوید.

نکته

توجه داشته باشید که تعویض یا تعمیر قطعات بدون داشتن دانش و تخصص می تواند به ماشین ظرفشویی شما آسیب بیشتری وارد کند. از این رو جهت تعمیر ماشین ظرفشویی در اصفهان با مرکز صفاهان سرویس تماس بگیرید.

علت صدای پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی ال جی

عوامل مختلفی باعث ایجاد صدا در حین کارکرد پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی ال جی می‌ شود. در زیر علت این صدا‌ها را بررسی می ‌کنیم:

 • اگر صدای خرخر از پمپ تخلیه شنیده شود، یعنی چیزی داخل لوله تخلیه گیر کرده است. این اتفاق سبب می ‌شود خروج نادرست آب از لوله ‌ها شده و به پمپ فشار زیادی وارد می‌ شود. اگر به این موضوع بی ‌توجهی شود، سبب خرابی پمپ می ‌شود. در این صورت پمپ را تخلیه و تعمیر کنید تا مشکل برطرف شود.
 • همچنین شاید ‌اشیایی چون خرده شیشه، خرده‌ های ظروف و… داخل محفظه دستگاه گیر کند. این موضوع سبب می‌ شود دستگاه در حین کار صدای بلندی ایجاد کند. ‌
 • از طرفی اگر صدای تق تق از پمپ تخلیه شنیده شود، باید پمپ را بررسی کنید. اگر چیزی داخل آن گیر نکرده باشد، یعنی پمپ خراب شده و باید تعویض شود.

برطرف کردن صدای پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی ال جی

برطرف کردن صدای پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی ال جی

به دلایل مختلفی پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی ال جی صدا‌های غیر عادی تولید می ‌کند. در ابتدا پوشش ماشین ظرفشویی را جدا کرده و مهر و موم آن را جدا کنید. سپس پیچ ‌های انتهای دستگاه را باز کرده و پنل جلو را در‌آورید. پس از دسترسی به پمپ خوب آن را بررسی کرده که چیزی در آن گیر نکرده باشد. همچنین از سالم بودن آن نیز مطمئن شوید. اگر چیزی در آن گیر کرده باشد باید شلنگ تخلیه را قطع کرده و گیره‌ ها را شل کرده و آشغال ‌ها را درآورید. اگر پمپ شکسته شده و یا در صورت لق بودن پروانه پمپ باید آن را تعویض کرد. ‌

نکاتی درباره افزایش عمر پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی ال جی

برای آنکه دیرتر نیاز به تعویض پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی ال جی باشد و طول عمر آن افزایش یابد، باید به نکاتی توجه داشته باشید. مهم‌ ترین این نکات عبارتند از:

 • هر بار که از ماشین استفاده می ‌کنید، حتماً فیلتر تخلیه را تمیز کنید. این فیلتر در قسمت پایین ماشین قرار داشته و مواد غذایی و خرده‌ ها را جمع می‌ کند. در صورت کثیف شدن فیلتر پمپ تخلیه مسدود می ‌شود. بنابراین حتماً این نکته را رعایت کنید.
 • روغن، مواد غذایی و یا هر گونه چربی را داخل ماشین ظرفشویی نریزید. زیرا باعث انسداد پمپ و خراب شدن دستگاه می ‌شود.
 • برای شستشو از مواد شوینده با کیفیت استفاده کنید. این کار باعث کم شدن رسوب در ماشین ظرفشویی می‌ شود.
 • نکته بعدی در افزایش طول عمر پمپ این دستگاه و جلوگیری از تعویض پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی ال جی خودداری از پر کردن زیاد آن است. پر کردن زیاد آن به پمپ فشار وارد کرده و منجر به خرابی آن می‌شود.

تعمیر و تعویض پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی ال جی

چنانچه پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی ال جی به هر دلیلی نیاز به تعمیر و یا تعویض داشته باشد، باید از افراد با تجربه کمک گرفت. تعمیرات این قطعه حساس را به مرکز تعمیرات صفاهان سرویس بسپارید. این مجموعه با برخورداری از نیرو‌های متخصص و با تجربه مشکل شما را در اسرع وقت برطرف می ‌کند. یادآور می‌ شویم که هزینه تعویض این قطعه به کیفیت ارائه خدمات، نوع و مدل پمپ، فابریک یا اصل بودن قطعه، نوسانات قیمت در بازار و مدت زمان گارانتی بستگی دارد.

کلام پایانی

در این مطلب به بررسی تعویض پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی ال جی پرداختیم. این قطعه از اجزای مختلفی تشکیل شده و وظیفه تخلیه آب شستشوی ظروف از ماشین ظرفشویی را برعهده دارد. اتفاقات مختلفی باعث آسیب دیدن این قطعه و در نهایت نیاز به تعمیر و تعویض آن می ‌شود. اما اگر به خوبی با این قطعه آشنا بوده و نشانه‌ ها و علت خرابی را بدانید، می ‌توان بهتر از آن نگهداری کرد. در نهایت اگر این پمپ تخلیه نیاز به تعویض داشته باشد، بایستی از مراکز معتبر و افراد متخصص برای آن کمک گرفت. شماره تماس مرکز تعمیرات صفاهان سرویس: 09130108396

بیشتر بخوانید: ارور dh یخچال فریزر ال جی

فرم ثبت درخواست تعمیرات

1مشخصات
2دستگاه
3جزییات

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 72 = 81