تعمیر و تعویض پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

4.9/5 - (51 امتیاز)

صفاهان سرویس، بزرگترین مرکز تعمیر لوازم خانگی در اصفهان، می تواند لوازمی همچون ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی، یخچال فریزر و ساید بای ساید را در کمترین زمان ممکن بررسی و عیب یابی کند. در صورت نیاز به تکنسین و دریافت مشاوره و راهنمایی با شماره 09130108396 تماس بگیرید.

پمپ های تخلیه در ماشین های ظرفشویی و لباسشویی عضو بسیار حیاتی دستگاه می باشد. خرابی پمپ تخلیه علاوه بر اینکه باعث می شود آب درون دستگاه تخلیه نشود، صدمات زیادی نیز به دلیل تخلیه نشدن آب به دستگاه وارد می کند.

در این مقاله قصد داریم تا درباره تعویض پمپ تخلیه ماشین لباسشویی با شما صحبت کنیم. توجه داشته باشید که در صورت خرابی این قطعه شما باید سریعا برای تعمیر و یا تعویض پمپ تخلیه اقدام کنید. تعویض و یا تعمیر پمپ تخلیه لباسشویی کار ساده ای نمی باشد و نیازمند تجربه و دانش فنی بالا است. چنانچه در این زمینه به کمک نیاز داشتید می توانید از تکنسین های مجموعه صفاهان سرویس، مرکز تعمیر ماشین لباسشویی در اصفهان، کمک بگیرید.

وظیفه پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

پمپ تخلیه قطعه ای است که آب درون دستگاه را تخلیه می کند و یا به عبارتی آب را به بیرون از دستگاه پمپاژ می کند.

دلایل تخلیه نشدن آب و تعمیر پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

تعویض پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

 خارج نشدن آب از داخل دستگاه فقط مربوط به پمپ تخلیه نمی باشد. بنابراین شما باید در ابتدا پمپ تخلیه را تست کنید و از سالم بودن و یا خراب بودن آن مطمئن شوید. اگر پمپ تخلیه سالم بود باید به سراغ فیلتر، برد الکترونیکی و یا شلنگ های تخلیه بروید.

اگر که برای پمپ تخلیه مشکلی به وجود آمده باشد کد خطا و یا اروری بر روی دستگاه شما نمایش داده خواهد شد. همچنین اگر پمپ شکسته شده باشد صدای آزار دهنده ای به گوش شما خواهد رسید و یا به دلیل تخلیه نشدن آب نشتی آب صورت می‌گیرد.

در صورتی که با هر یک از این موارد رو به رو شدید باید برای تعویض و تعویض پمپ تخلیه ماشین لباسشویی اقدام کنید. در ادامه به شما چگونگی تعویض پمپ تخلیه را آموزش می دهیم. اگر در این زمینه تجربه کافی ندارید می توانید از یک تکنسین کمک بگیرید.

بررسی شلنگ تخلیه

همانطور که گفته شد یکی از دلایل تخلیه نشدن آب وجود مشکل در شلنگ تخلیه می باشد. ارتفاع نامناسب شلنگ، مسدود شدن فاظلاب، منجمد شدن شلنگ، فرسوده شدن و یا پیچ خوردن و خم شدن شلنگ باعث بروز این اتفاق می شود.

برای بررسی شلنگ در ابتدا باید دستگاه را از برق جدا کنید. سپس در صورت نیاز باید دستگاه را به جلو بکشید تا به شلنگ دسترسی داشته باشید. اگر شلنگ خم و یا پیچ خورده بود آن را برطرف نمایید. شلنگ را باز کنید و با استفاده از یک شی مسدود بودن و یا نبودن آن را مورد بررسی قرار دهید. توجه داشته باشید که قبل از تعویض پمپ تخلیه ماشین لباسشویی، حتما باید ابتدا این مورد را بررسی کنید.

ارتفاع شلنگ باید 90 سانتی متر باشد تا آب به خوبی در آن جریان پیدا کند و به خوبی تخلیه شود در صورت زیاد بودن ارتفاع امکان برگشت آب به داخل دستگاه وجود دارد. در مناطق سرد امکان دارد آب درون شلنگ یخ بزند و مانع از خروج آب شود. اگر شلنگ پوسیده بود، باید حتما شلنگ تعویض شود تا آب تخلیه شود.

فیلتر پمپ تخلیه

یکی دیگر از مواردی که در مبحث تخلیه نشدن آب و تعویض پمپ تخلیه ماشین لباسشویی باید بررسی کنید، فیلتر پمپ تخلیه است. در صورتی که فیلتر پمپ تخلیه مسدود شده باشد آب به خوبی تخلیه نمی شود. با تمیز کردن فیلتر مشکل تخلیه نشدن برطرف خواهد شد.

برای تمیز کردن فیلتر باید برق و آب دستگاه قطع شده باشد و سپس از قسمت پشتی دستگاه پیچ های آب را باز نمایید و سپس مخزن تخلیه ماشین لباسشویی را خارج نمایید. بعد از اینکه آب کاملا خراج شد با استفاده از سرکه سفید فیلتر را تمیز نمایید و بگذارید تا فیلتر خشک شود و سپس آن را در جای خود بگذارید.

بررسی و تعویض پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

تخلیه نکردن آب ماشین لباسشویی

چنانچه نیازمند بررسی پمپ تخلیه بودید، باید در ابتدا برق دستگاه را قطع کنید تا از بروز هر گونه مشکل جلوگیری شود. پس از قطع برق پنل پشتی دستگاه را جدا کنید و پیچ های پشت کنترل پنل باید باز شوند. کشوی مایع شست و شو کننده را خارج کنید و تمامی اتصالات را جدا کنید و تمامی کنترل پنل را خارج کنید.

سپس بعد از باز کردن پوشش فیلتر پیچ های محفظه را نیز باز کنید. به سراغ پنل جلویی بروید و آن را نیز باز کنید و لوله های پمپ تخلیه را جدا کنید (توجه داشته باشید که امکان وجود آب در لوله ها وجود دارد). حال می توانید پمپ را بیرون بیاورید.

با بیرون آوردن پمپ تخلیه بررسی کنید تا چیزی درون آن گیر نکرده باشد. اگر جوراب و…  گیر کرده بود پس از بیرون آوردن آن مشکل شما برطرف خواهد شد و نیازی به تعویض پمپ تخلیه ماشین لباسشویی نخواهید داشت.

بررسی کنید تا پمپ و پروانه های آن نشکسته باشد که در این صورت شما باید یک پمپ تخلیه نو جایگزین آن کنید. از نشانه های شکستگی پمپ تخلیه می تواند موارد زیر اشاره کرد:

  • زمانی که آب خارج می شود شما صدایی از پمپ نخواهید شنید.
  • در هنگام چرخش صدای کمی وجود دارد ولی آب از دستگاه بیرون نمی آید.
  • آب درون ماشین لباسشویی گیر می کند و خارج نمی شود.
  • هنگامی که آب تخلیه می شود اما پمپ همچنان کار خواهد کرد.

برد الکترونیکی

همانطور که گفتیم گاهی علت تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی مشکل از برد است و نیازی به تعویض پمپ تخلیه ماشین لباسشویی نخواهید داشت. برد الکترونیکی که وظیفه ارسال فرمان به اجزای ماشین لباسشویی را دارد، در صورتی که معیوب شود و به درستی کار نکند باعث می شود که پمپ تخلیه کار نکند.

زیرا پمپ تخلیه فرمان پمپاژ آب به بیرون از دستگاه را از برد الکترونیکی دریافت می کند و در صورتی که برد معیوب شده باشد این عمل انجام نخواهد شد و آب درون دستگاه باقی می ماند. برای  تعمیر برد الکترونیکی حتما باید مشکل خود را با یک فرد متخصص در میان بگذارید و تعمیر برد را به او بسپارید.

راه کارهایی برای افزایش عمر پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

برای افزایش عمر پمپ تخلیه جدید ماشین لباسشویی و یا به طور کلی پمپ تخلیه، می ‌توانید این راهکارها را در نظر بگیرید:

  • عدم شستشوی تکه های بزرگ سنگین: سعی کنید مواردی مانند پتو که سنگین هستند و خارج از ظرفیت ماشین لباسشویی شما می باشند را با ماشین لباسشویی خانگی خود نشویید. این امر فشار زیادی بر روی پمپ تخلیه وارد می کند و عمر آن را کاهش می دهد.
  • تمیز کردن فیلترها: فیلترهای موجود در ماشین لباسشویی برای جلوگیری از ورود ذرات بزرگ به پمپ تخلیه استفاده می ‌شوند. منظم تمیز کردن و تعویض فیلترها می ‌تواند از خرابی پمپ جلوگیری کند و عمر آن را افزایش دهد.
  • عدم استفاده از محلول‌های شیمیایی قوی: استفاده از محلول ‌های شیمیایی قوی می ‌تواند پمپ را آسیب برساند و عمر آن را کاهش دهد. بهتر است محلول ‌های ملایم و مناسب برای شستشو را استفاده کنید.
  • طبق دستورالعمل ها از دستگاه استفاده کنید: در دفترچه راهنما مواردی ذکر شده. همچنین شما از دیگران و یا نصاب لباسشویی خود نکاتی را جهت استفاده صحیح از لباسشویی دریافت می کنید. رعایت این موارد در افزایش طول عمر قطعات لباسشویی می تواند بسیار موثر باشد.
  • انجام سرویس های دوره ای: در سرویس های دوره ای عملکرد و قطعات بررسی می شوند. در این بررسی ها در صورتی که قطعه یا عملکردی مشکل داشته باشد رفع می گردد. با این کار فشاری که خرابی قطعات دیگر به پمپ وارد می کنند بسیار کاهش می یابد.

با اجرای این راهکارها، می ‌توانید عمر پمپ تخلیه ماشین لباسشویی را افزایش دهید و از خرابی ناگهانی جلوگیری کنید.

کلام آخر….

در این مقاله شما با دلایل تخلیه نشدن آب و چگونگی تعویض و تعویض پمپ تخلیه ماشین لباسشویی آشنا شدید. ولی تعویض پمپ تخلیه کار ساده ای نمی باشد و در صورتی که فرد تجربه کافی و دانش فنی مورد نیاز را نداشته باشد، باید حتما از یک تکنسین کمک بگیرید تا مشکل او را برطرف کند.

مجموعه صفاهان سرویس با داشتن نیرو هایی ماهر و کاربلد در زمینه تعمیر لوازم خانگی در اصفهان بهترین خدمات را به شما ارائه می دهد. همچنین گارانتی 60 روزه در صورت مواجه شدن با همان مشکل را به شما می دهد تا در صورت خرابی مجدد دستگاه خود را به صورت رایگان تعمیر کنید. برای دریافت خدمات و کمک از ما کافیست با شماره تلفن 09130108396 تماس حاصل کنید.

فرم ثبت درخواست تعمیرات

1مشخصات
2دستگاه
3جزییات

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 30 = 34