تعمیر ماشین لباسشویی بوش

5/5 - (132 امتیاز)

صفاهان سرویس، بزرگترین مرکز تعمیر لوازم خانگی در اصفهان، می تواند لوازمی همچون ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی، یخچال فریزر و ساید بای ساید را در کمترین زمان ممکن بررسی و عیب یابی کند. در صورت نیاز به تکنسین و دریافت مشاوره و راهنمایی با شماره 09130108396 تماس بگیرید.

صفاهان سرویس مرکز تخصصی تعمیر و سرویس لوازم خانگی و همچنین مرکز تعمیر ماشین لباسشویی بوش در اصفهان می‌باشد. این مجموعه دارای بیست سال سابقه فعالیت تخصصی در زمینه تعمیرات لوازم خانگی است. تکنسین‌های این مجموعه کاملا متخصص و دارای مهارت‌های مطابق با تکنولوژی روز دنیا هستند.

از زمان بروز ارور یا خرابی نیروهای متخصص این مرکز در کمتر از 24 ساعت جهت تعمیر به محل شما مراجعه می‌کنند. همچنین لازم به ذکر است تمامی هزینه‌ها طبق تعرفه تعمیر ماشین لباسشویی و زیر نظر اتحادیه می باشد. از جمله خدمات تخصصی صفاهان سرویس، تعمیر لباسشویی بوش می باشد.

همانطور که میدانید ماشین لباسشویی ها ارورهایی دارند که شما را به راحتی با مشکل پیش آمده هدایت می کنند. آشنایی با این ارورها و روش حل آنها می تواند بسیار به شما کمک کننده باشد. در ادامه با ما همراه باشید تا با کاملترین لیست این ارورها آشنا شوید.

ما نمایندگی بوش در اصفهان نیستیم اما تمامی تعمیرات مربوطه را با بالاترین کیفیت برای شما انجام می دهیم

ارورهای ماشین لباسشویی بوش

ارورهای ماشین لباسشویی بوش

ماشین لباسشویی جز وسایل لازم و ضروری در منزل همه ماست. هر کدام از ما در طول یک هفته، حداقل یک مرتبه از ماشین لباسشویی خود استفاده می‌کنیم. معمولا با ارورها، خطاها و یا مشکلاتی حین استفاده از آن مواجه می شویم.

ماشین لباسشویی بوش نیز همانند سایر برندهای دیگر دارای مشکلات، خطاها و ارورهای هست. این موضوع در میان همه برندها وجود دارد. و امری طبیعی است. ولی زمانی به معضل می‌خوریم که ارورها، نحوه استفاده، سرویس و نصب را به درستی مدیریت نکنیم، و یا اینکه از تعمیرکار و سرویس‌کارهای فاقد اعتبار و تخصص کمک بگیریم.

در این‌گونه مواقع ممکن است خسارت‌های بزرگ و جبران ناپذیری به ماشین لباسشویی خود وارد کنیم! ما در این مقاله به دنبال این هستیم که به شما در ابتدا ارورها و سپس یکی از معتبرترین مراکز تعمیر ماشین لباسشویی بوش در اصفهان را معرفی کنیم .

ارور دلیل ارور
ارور E16 باز بودن درب دستگاه، مشکل در میکروسوئیچ
ارور E17 طولانی شدن پروسه آبگیری
ارور E18 انسداد در پمپ تخلیه
ارور E19 بالا بودن زمان گرم کردن آب
ارور E20 وجود خرابی در سنسور NTC یا المنت حرارتی
ارور E21 آپدیت بودن برنامه نرم افزار، سلامت موتور و برد
ارور E23 مشکل در حسگر امنیتی و یا نشت یاب
ارور E25 ارور در سنسور آکوا یا حسگر کف دیگ
ارور E26 ورود بی رویه آب به داخل دستگاه
ارور E27 مانند ارور 26، اختلال در هیدروستات
ارور E28 ایجاد اختلال در عملکرد حسگر شدت جریان آب
ارور E29 مشکل در ورود آب به ماشین لباسشویی
ارور E31 اختلال در فرایند تخلیه آب یا هیدروستات
ارور E32 نامتوازن بودن تعداد لباس در لباسشویی
ارورهای E34 الی 36E مشکلات درب دستگاه و مشکل در میکروسوئیچ
ارورهای E37 و E38 مشکل در سنسور ان تی سی
ارورهای E42 الی E44 اختلال و مشکل در عملکرد الکتروموتور
ارور E47 بروز مشکل در سنسور دما یا الکتروموتور
ارور E48 ضعیف بودن ولتاژ ورودی و یا خرابی الکتروموتر
ارور E49 بیانگر بالا بودن ولتاژ ورودی
ارور E50 اختلال در عملکرد الکتروموتور یا خرابی در قسمتی از برد
ارور E51 بروز ایراد و خرابی در سوئیچ‌های قدرت و همچنین مشکل در قطعات الکتروموتور
ارور E57 پایین بودن ولتاژ ورودی زیر 200 ولت یا مشکل در قسمت‌هایی از برد یا الکترومتور باشد.
ارور E58 سنسور D3  یا پایین بودن سرعت چرخاندن دورانی
ارور E59 مشکل در مگنت یا خرابی سیم کشی دستگاه یا برد
ارور E61 مشکلات سیم کشی یا اختلال عملکرد در قفل درب ماشین لباسشویی
ارور E67 از کارافتادن برد

ارورها و تعمیر ماشین لباسشویی بوش جهت رفع آنها

نمایندگی تعمیر ماشین لباسشویی بوش در اصفهان

ارور E16 ماشین لباسشویی بوش

 این ارور مربوط به درب دستگاه است. مشاهده این ارور به معنای باز بودن درب دستگاه و یا عمل نکردن میکروسوئیچ است. در صورت اطمینان از بسته بودن درب دستگاه احتمال مشکل در عملکرد میکروسوئیچ است بنابراین بهتر است به مرکزهای تعمیر ماشین لباسشویی بوش رجوع کنید.

ارور E17 ماشین لباسشویی بوش

مشاهده این ارور به معنای طولانی شدن زمان آبگیری دستگاه است. که یا ممکن است شیر آب بسته باشد (که باید از باز بودن آن اطمینان حاصل کنید). یا اینکه “اکوا” خراب باشد. برای تعمیر لباسشویی بوش در این خطا باید از تعمیرکار کمک بگیرید چون این مشکلی نیست که بتوان آن را در منزل رفع کرد.

ارور E18 ماشین لباسشویی Bocsh

این ارور بیانگر مسدود بودن پمپ تخلیه هست. این مشکل ممکن است دلایل زیادی داشته باشد. برای مثال: معیوب بودن پمپ تخلیه. که بعد از بررسی آن، در صورت خراب بودن باید پمپ را تعویض یا سرویس کرد.

وجود انسداد در مجرای شلنگ یا موانعی مانند اجسام خارجی در مسیر شلنگ خروجی از دلایل دیگر این ارور است. این مشکلات به راحتی برطرف می‌شوند ولی اگر مشکل در مدارهای برد باشد، باید سریع به تعمیرکار متخصص رجوع کنید.

ارور E19

این ارور بیانگر بالا بودن زمان گرم کردن آب، مشکل در المنت دستگاه و یا ضعف و مشکل در ولتاژ است، که باید توسط تعمیرکار تعمیر شود.

ارور E20 ماشین لباسشویی بوش

خراب شدن سنسور NTC و یا المنت حرارتی که باید به تعمیرکار مراجعه کنید.

ارور E21

این ارور باید توسط تکنسین بررسی گردد تا از آپدیت بودن برنامه نرم افزار، سلامت موتور، برد و اجزائشان اطمینان حاصل شود.

ارور E23 ماشین لباسشویی بوش

بروز این ارور مربوط به حسگر امنیتی یا سیستم نشت یاب است. شما می توانید جهت تعمیر ماشین لباسشویی بوش در اصفهان از تکنسین های صفاهان سرویس کمک بگیرید.

ارور E25

بیانگر مشکل و اختلال در سنسور آکوا یا حسگر کف دیگ باشد که این مورد نیز نیازمند تعمیرات تخصصی است.

ارور E26 ماشین لباسشویی بوش

علت ارور ورود بی رویه آب به دیگ دستگاه است. علت مهم بروز این خطا وجود مشکل در هیدروستات دستگاه و نوسانات ولتاژ ورودی است. رنج استاندارد ولتاژ ورودی می‌بایست بین 0.5 الی 3.5 ولت باشد.

بیشتر بخوانید: بهترین تعمیرکار لوازم خانگی در اصفهان

ارور E27

این ارور همانند ارور 26 نشانگر اختلال در هیدروستات دستگاه که ناشی از وجود انسداد در شلنگ است.

ارور E28 ماشین لباسشویی بوش

این خطا نشانگر ایجاد اختلال در عملکرد حسگر شدت جریان آب است. که با تعویض آن توسط تعمیرکار، مشکل حل می‌شود.

ارور E29 ماشین لباسشویی بوش

بیانگر مشکل در ورود آب به ماشین لباسشویی است. یا به دلیل بسته بودن شیر ورودی آب است. (که با باز کردن آن مشکل حل می‌شود) و یا اینکه بیانگر اختلال و خرابی آکوااستاپ باشد.

ارور E31

اختلال در فرایند تخلیه آب یا هیدروستات از دلایل اصلی بروز این مشکل هستند، که نیازمند بررسی و تعمیر است.

ارور E32 ماشین لباسشویی بوش

اگر تعداد لباس‌های موجود در داخل دستگاه استاندارد نباشد، یعنی اینکه تعداد آنها یا بسیار زیاد یا خیلی کم باشد این ارور را مشاهده می‌کنیم. برای حل این مشکل می‌توانیم دستگاه را یک مرتبه روشن و خاموش کنیم و سپس تعداد لباس‌ها را تعدیل نماییم.

ارورهای E34 الی 36E

نمایندگی تعمیر لباسشویی بوش

این سه خطا مربوط به بروز مشکلات در درب دستگاه و همچنین میکروسوویچ است که لازم به تعمیر و بررسی دارد. تکنسین های صفاهان سرویس، مرکزتعمیر ماشین لباسشویی بوش در اصفهان ، می توانند به شما در حل این مورد کمک کنند.

ارورهای E37 و E38

 این ارور نشانه بروز مشکل و ایراد در سنسور ان تی سی است.

ارورهای E42 الی E44

 این  اختلال و مشکل در عملکرد الکتروموتور دستگاه است که نیازمند تعمیر می‌باشد.

ارور E47 ماشین لباسشویی بوش

مربوط به بروز مشکل در سنسور دما یا الکتروموتور باشد.

ارور E48

مرتبط با ضعیف بودن ولتاژ ورودی و یا خرابی الکتروموتر است.

ارور E49

بیانگر بالا بودن ولتاژ ورودی است.

ارور E50 ماشین لباسشویی  Bocsh

این ارور نیز بیانگر اختلال در عملکرد الکتروموتور یا خرابی در قسمتی از برد دستگاه باشد.

ارور E51

این خطا خبر از بروز ایراد و خرابی در سوئیچ‌های قدرت و همچنین مشکل در قطعات الکتروموتور باشد.

ارور E57

سه مشکل باعث بروز این خطا می‌شود: پایین بودن ولتاژ ورودی زیر 200 ولت، مشکل در قسمت‌هایی از برد یا الکترومتور.

ارور E58

زمانی ظاهر می‌شود که سنسور D3  خطا داشته باشد و یا اینکه سرعت چرخاندن دورانی بسیار کم باشد.

ارور E59

می‌تواند به خاطر سه مشکل متفاوت باشد. مگنت مشکل داشته باشد یا اینکه سیم کشی دستگاه یا برد خراب باشد.

ارور E61

اگر دستگاه شما این خطا را نشان داد آن را خاموش کنید. ارور 61 هم ممکن است مربوط به مشکلات سیم کشی یا اختلال عملکرد در قفل درب ماشین لباسشویی شما باشد.

ارور E67 ماشین لباسشویی بوش:

این خطا بیانگر از کارافتادن برد است و هشدار می‌دهد که آی سی برد خراب شده و باید تعویض شود. تعویض قطعات جهت تعمیر ماشین لباسشویی بوش باید توسط یک متخصص صورت بگیرد.

عیب یابی و مشکلات رایج ماشین لباسشویی بوش

عیب یابی و مشکلات رایج ماشین لباسشویی بوش

علت تخلیه نشدن آب لباسشویی بوش چیست؟

هنگام مواجه با این مشکل باید کل مسیر تخلیه را بررسی کنید. گاهی خم شدگی شلنگ تخلیه و گرفتگی و انسداد شلنگ یا فاضلاب می تواند مانع از خروج آب شود. قطعه ای که در لباسشویی مسئول تخلیه آب است، پمپ تخلیه می باشد. در صورتی که این قطعه معیوب گردد شما با مشکل تخلیه مواجه خواهید شد. توجه داشته باشید که در این حالت عمدتا صداهای ناهنجاری از پمپ تخلیه به گوش می رسد.

چرا لباسشویی بوش روشن نمی شود؟

مانند هر دستگاه برقی دیگری در صورتی که برق به دستگاه نرسد، دستگاه روشن نخواهد شد. ابتدا بررسی کنید که صفحه نمایش روشن است یا خیر. در صورتی که روشن نباشد، می تواند مشکل از سیم برق و یا پریز باشد که باید وجود برق در پریز و سالم برودن سیم بررسی گردد.

اما اگر صفحه نمایش کامل و یا تعدادی از موارد روشن است، مشکل برق رسانی ندارید. در این حالت تعمیرکاران متخصص در زمینه تعمیر لباسشویی بوش، صفحه نمایش را بررسی می کنند که مشکلی در آن ایجاد نشده باشد.

از علل دیگری که باعث ایجاد این مشکل می شوند می توان به خرابی میکروسوییچ درب و بسته نشدن آن اشاره کرد. در این حالت شما می توانید برنامه را انتخاب کنید اما برنامه اجرا نمی گردد. در نهایت در صورتی که هیچ کدام از موارد بالا مشکلی نداشتند باید برد الکترونیکی لباسشویی بوش بررسی شود.

علت عدم آبگیری لباسشویی بوش چیست؟

همیشه ابتدا ساده ترین موارد را بررسی کنید و سپس در صورتی که نتوانستید مشکل را حل کنید با مرکز تعمیر ماشین لباسشویی بوش در اصفهان تماس بگیرید. برای آبگیری کردن باید شیر متصل به لباسشویی باز باشد. از این رو ابتدا از این مورد اطمینان حاصل کنید. توجه داشته باشید که به دلیل کم بودن فشار آب بعضی از مناطق شما با ابگیری مشکل نداشته باشید.

از مسدود نبودن و همچنین عدم خم شدگی شلنگ ورودی آب نیز مطمئن شوید. لباسشویی بوش دارای یک صافی است که در صورتی که دچار گرفتگی شده باشد نمی تواند اب را عبور دهد. این قطعه نیز باید بررسی شود. اگر موارد گفته شده مشکلی نداشتند می تواند به علت خرابی قطعه شیربرقی باشد که بررسی و تعویض این قطعه باید توسط تعمیرکاران صورت بگیرد.

تیم ما در صفاهان سرویس به عنوان یکی از معتبرترین مراکز تعمیر ماشین لباسشویی بوش در اصفهان همواره آماده رفع مشکلات شما عزیزان هستند. توجه فرمایید که رفع عیوب تلفنی قابل انجام نیست و باید تعمیرکار به طور حضوری دستگاه را تست و عیب یابی کند.

بعد از شستشو درب لباسشویی بوش باز نمی شود

توجه داشته باشید که هنگام پایان برنامه لباسشویی تا مدت کمی اجازه باز شدن درب را به شما نمی دهد، اما بعد از گذشت زمان خیلی کم شما می توانید درب لباسشویی را باز کنید. گاهی به علت تخلیه نشدن آب به طور کامل درب باز نمی گردد اما در صورتی که هیچ مشکلی وجود ندارد و بی دلیل درب باز نمی شود امکان گیر کردن لباس ها وجود دارد. در این حالت شما می توانید با استفاده از ضامنی که در کنار دریچه پمپ تخلیه برای موارد ضروری قرار داده شده است، درب را باز کنید.

ریست لباسشویی بوش

ریست لباسشویی بوش

چه زمانی باید اقدام به ریست ماشین لباسشویی بوش کنیم؟

گاهی اوقات اختلال ایجاد شده در ماشین لباسشویی بوش و همچنین عدم کارکرد صحیح قطعات، از وجود مشکل در دستگاه نیست و فقط کافی است دستگاه یکبار ریست شود. در این مواقع شما قبل از آنکه برای تعمیر ماشین لباسشویی بوش در اصفهان با ما در صفاهان سرویس تماس بگیرید، توصیه می کنیم یکبار دستگاه خود را ریست کنید. در زمان های زیر عمدتا با ریست دستگاه مشکل حل می شود:

 • اگر لباس ها آن گونه که باید تمیز نمی شوند.
 • اطلاعات برنامه شستشو به درستی در صفحه نشان داده نمی شود.
 • برنامه شستشوی انتخابی شما شروع نمی گردد.
 • دستگاه بی دلیل خاموش می شود.
 • درام ماشین ظرفشویی بوش نمی چرخد.

آموزش ریست ماشین لباسشویی بوش

نحوه ریست شدن دستگاه شما در دفترچه راهنما ذکر شده است. اگر دسترسی به دفترچه ندارید، می توانید به دو روش زیر اقدام کنید.

ریست بدون وجود دکمه مربوطه

ابتدا برق دستگاه را قطع کنید. بعد از مدتی (اگر به دفترجه دسترسی داشته باشید این مدت در آن ذکر شده)، دوباره دستگاه را به برق متصل کنید و دکمه روشن شدن آن را بزنید. با این کار شما توانسته اید ماشین لباسشویی بوش خود را ریست کنید.

ریست با وجود دکمه ریست

ابتدا ستگاه را خاموش کنید. سپس برنامه مناسب کتان را انتخاب و ماشین لباسشویی را روشن کنید. هنگامی که روشن کردید، بلافاصله دکمه temp یا speed رو بزنید. حال دکمهlevel water  یاfunction  را بزنید. با این کار باید کد t01 را مشاهده کنید. اگر مراحل به صورت صحیح انجام شده باشد، بعد از آن کد t02 را مشاهده می کنید.

حال دکمه START را بزنید که باید در این حالت کد ELT را بر روی صفحه نمایش داده شود. الان می توانید دکمه ریستارت را بزنید.  با این کارها شما همچنان کدی بر روی صفحه نمایشگر مشاهده خواهید کرد که برای رفع آن نیاز است که دکمه temp را برای 5 ثانیه فشار دهید. اگر در این زمان عبارت EOD را مشاهده کردید به این معنی است که ریست به طور صحیح انجام شده است.

بهترین مرکز جهت تعمیر لباسشویی بوش در اصفهان کجاست؟

با خواندن این مطلب به این نتیجه رسیدیم که خراب شدن ماشین لباسشویی معضل بزرگ و غیر قابل حلی نیست. شما با انتخاب یک مرکز مناسب برای تعمیر لباسشویی بوش در اصفهان می‌توانید به راحتی مشکل خود را حل کنید. شرکت صفاهان سرویس فعال در زمینه تعمیر ماشین لباسشویی بوش در سطح استان اصفهان یکی از معتبرترین مراکز این ماشین لباسشویی است. این شرکت در زمینه تعمیر انواع برندهای داخلی و خارجی ماشین لباسشویی تخصص بالایی دارد. به دلیل داشتن تکنسین‌ ها و تعمیرکارهای متخصص و حرفه‌ ای توانسته رضایت مشتریان اصفهانی عزیز را به خود جلب کند.

مناسب بودن هزینه‌ها، تجربه چندین ساله در زمینه تعمیر ماشین لباسشویی Bocsh در اصفهان، گارانتی تعمیرات دو ماهه و وجود متخصصین حرفه‌ای جز مزایای رقابتی برجسته صفاهان سرویس است. صفاهان سرویس بیش از بیست سال است که در زمینه خدمات سرویس و تعمیر لباسشویی بوش فعالیت دارد. فعالیت این شرکت کاملا قانونی و تحت نظر اتحادیه می‌باشد.

شماره تماس مرکز تعمیر ماشین لباسشویی بوش در اصفهان

جهت ارتباط با صفاهان سرویس و ثبت درخواست های تعمیرات لباسشویی بوش در اصفهان می توانید با شماره 09130108396 تماس حاصل نمایید. کارشناسان مجموعه ما در سریع ترین زمان تعمیرکار مربوطه را به آدرس شما اعزام می کنند.

هزینه تعمیر ماشن لباسشویی بوش در اصفهان

هزینه تعمیرات این برند به موارد زیر بستگی دارد:

 • نوع خرابی و قطعه خراب شده
 • تعمیر یا تعویضی بودن قطعه

در قسمت تعرفه و هزینه که در بالای سایت برای شما آورده ایم هزینه تعمیرات به طور جداگانه برای شما آورده شده است. در کنار آن هزینه ها شما باید هزینه ایاب و ذهاب به دلیل انجام تعمیرات در منزل و همچنین هزینه عیب یابی برای بررسی و مشخص شدن عیب را نیز پرداخت کنید. با توجه به اینکه قطعات قیمت ثابتی ندارند و همچنین جهت استعلام هزینه تعمیرات می توانید با مجموعه ما و با شماره 09130108396 تماس بگیرید.

سوالات متداول

باید لباسشویی را به دفتر مجموعه بیاوریم یا تعمیرات در محل است؟

مطمئنا ما در صفاهان سرویس به دنبال راحتی مشتریان عزیزمان هستیم. حمل دستگاه سنگینی همچون لباسشویی بسیار سخت است. ما تکنسین های خود را بعد از تماس شما، در سریع ترین زمان ممکن به محل شما اعزام می کنیم و تعمیرات در محل انجام می شود.

چه ضمانتی برای تعمیرات توسط صفاهان سرویس وجود دارد؟

در مجموعه ما برای تمام خدمات گارانتی 60 روزه به مشتریان ارائه می شود و در صورتی که همان قسمت دوباره با مشکل مواجه شد، تعمیرات به صورت رایگان انجام می شود.

آیا بعد از اتمام گارانتی نیز می توانیم از خدمات شما استفاده کنیم؟

بله. اگر گارانتی ماشین لباسشویی شما تمام شده، همچنان می توانید با ما تماس بگیرید. ما برای تعمیر قطعات در صورت نیاز به تعویض از قطعات اصل و اورجینال استفاده خواهیم کرد.

بیشتر بخوانید: تعمیر ماشین لباسشویی دوو در اصفهان

فرم ثبت درخواست تعمیرات

1مشخصات
2دستگاه
3جزییات

9 دیدگاه

 • درود
  پودری که داخل محفظه میریزم کامل وارد لباسشویی نمیشه. مشکل از چی میتونه باشه؟

  • مشکل می تواند از موارد زیر باشد. ولی برای اطمینان و بررسی کامل تماس بگیرید تکنسین بررسی کند.
   خرابی شیر برقی
   گرفتگی خرطومی
   گرفتگی راه ورود آب به مخزن

 • سلام درب لباسشویی من قسمت جلویی که شفاف است ترک خورده (به دلیل وارد شدن ضربه شدید) و اینکه نگرانم هنگام شستشو آب خارج بشه. قابل تعمیر یا تعویض هست؟

  • سلام بر شما
   لطفا با شماره 09130108396 تماس حاصل فرمایید و مدل لباسشویی را بفرمایید، کارشناسان ما شما را راهنمایی می کنند.

 • سلام.وقت بخیر
  چند وقتی است که صفحه نمایشگر ماشین لباسشویی بوش من مشکل پیدا کرده است. برنامه ها مرتب تغییر می کنند و دستوری هم اجرا نمی شود. مشکل از چیست؟

  • سلا و وقت بخیر
   توجه داشته باشید که مشخص شدن مشکل نیاز به عیب یابی حضوری توسط تعمیرکاران ما دارد. اما با توجه به موردی که فرمودید می تواند مشکل از تایمر باشد.

 • سلام. من مشکل تخلیه دارم حتما باید پمپ تخلیه تعویض بشه. بهم گفتند باید پمپ تخلیه را هرسال عوض کنم

  • سلام بر شما دوست عزیز
   خیر. ابتدا باید ماشین لباسشویی بوش شما عیب یابی گردد و مشکل عدم تخلیه اب مشخص گردد. تنها خرابی پمپ تخلیه باعث ایجاد این مشکل نمی گردد. گاهی فیلتر و یا شلنگ خروجی مسدود شده است. به همین دلیل شما باید ابتدا از یک تعمیرکار بخواهید که دستگاه شما را عیب یابی کند. پمپ تخلیه هم تا زمانی که خراب نشود نیازی به تعویض ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 83 = 88