تعمیر دیگ ماشین لباسشویی

5/5 - (46 امتیاز)

صفاهان سرویس، بزرگترین مرکز تعمیر لوازم خانگی در اصفهان، می تواند لوازمی همچون ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی، یخچال فریزر و ساید بای ساید را در کمترین زمان ممکن بررسی و عیب یابی کند. در صورت نیاز به تکنسین و دریافت مشاوره و راهنمایی با شماره 09130108396 تماس بگیرید.

در این مقاله برای شما آموزش تعویض و تعمیر دیگ ماشین لباسشویی را آورده ایم. همانطور که می دانید ماشین لباسشویی ها به عنوان یکی از وسایل پرکاربرد در منازل ممکن است با مشکلاتی مواجه شوند. البته با رعایت نکات و سرویس های دوره ای خرابی ها و مشکلات بسیار کمتر می شوند. ولی گاهی حتی با وجود مراقبت های شما، به دلیل استفاده مکرر و همچنین استفاده طولانی مدت، امکان خرابی وجود دارد.

یکی از قطعه هایی که ممکن است با مشکل مواجه شود، دیگ ماشین لباسشویی است. دیگ به قسمتی می گویند به راحتی قابل مشاهده نیست و وقتی درب ماشین لباسشویی را باز می کنید، لباس ها را درون آن می ریزید.

دیگ  لباسشویی به موتور دستگاه متصل است. اتصال دیگ به موتور می تواند در کاهش صدا و لرزش موتور موثر باشد و همچنین طول عمر لباسشویی را افزایش دهد. در ادامه ما نکات مراقبتی، علل ایجاد مشکل و همچنین روش تعمیر دیگ ماشین لباسشویی را برای شما آورده ایم. در صورتی که برای تعمیر و تعویض قطعات نیاز به کمک یک تکنسین داشتید، می توانید با صفاهان سرویس، مرکز تعمیر ماشین لباسشویی در اصفهان، تماس بگیرید.

نکات مراقبت از دیگ ماشین لباسشویی

یکی از عللی که باعث آسیب به دیگ می شود، عدم تعادل دستگاه است. به همین دلیل شما باید از تراز بودن ماشین لباسشویی مطمئن شوید. علاوه بر تراز بودن لباسشویی، مکان قرار گیری آن نیز مهم است. قرار گرفتن در سطحی سفت همچون کاشی یا سنگ مناسب تر است. سعی کنید لباسشویی را در سطوح نرم قرار ندهید.

انواع دیگ لباسشویی

ما دو نوع دیگ لباسشویی از نظر جنس داریم، استیل و پلاستیکی. عمدتا لباسشویی های رده پایین تر دیگ های پلاستیکی دارند. دیگ هایی که از جنس استیل هستند کیفیت بهتری دارند.

علائم و نشانه های خرابی دیگ ماشین لباسشویی

دیگ‌ های ماشین لباسشویی ممکن است به دلایل مختلف نیاز به تعمیر پیدا کنند. برخی از مشکلات رایج که می ‌تواند منجر به نیاز به تعمیر دیگ شود عبارتند از:

 • خرابی قطعات: دیگ ماشین لباسشویی برای انجام صحیح عملکرد به قطعاتی وابسته است. گاهی این قطعات هستند که معیوب شده اند و باید آنها را تعویض کرد. قطعاتی مانند کمک فنر، درایو موتور، سیم ‌های برق و سایر قطعات مکانیکی ممکن است خراب شوند و نیاز به تعمیر یا تعویض داشته باشند.
 • عدم چرخش صحیح: دیگ ‌های ماشین لباسشویی ممکن است به علت عدم عملکرد صحیح مانند عدم چرخش درایو موتور، نقص در سیستم کنترل یا عدم تخلیه آب به مشکل برخورد کنند.
 • سوراخ بودن دیگ: گاهی ممکن است دیگ لباسشویی سوراخ شود.
 • سر و صدا: دیگ‌ هایی که صداهای غیرطبیعی مانند صدای برخورد، صدای بلند و غیره تولید می ‌کنند، ممکن است نیاز به تعمیر داشته باشند.
 • عدم خشک شدن لباس ها بعد از نجام برنامه خشک کن

علل خراب شدن دیگ ماشین لباسشویی

علل خراب شدن دیگ ماشین لباسشویی

در ادامه مواردی که باعث خرابی دیگ می شود و شما را ملزم به تعمیر دیگ ماشین لباسشویی می کند آورده شده است.

ایجاد مشکل در موتور ماشین لباسشویی

چرخش دیگ لباسشویی وابسه به موتور است، در نتیجه در صورت خرابی موتور، دیگ نیز نمی چرخد و با مشکل مواجه می شود. به همین دلیل در صورت خرابی دیگ، باید موتور نیز بررسی گردد.

مشکل و خرابی در استاتور

استاتدر به چرخیدن به دو طرف دیگ کمک می کند. در نتیجه در صورت خرابی این قطعه دیگ ماشین لباسشویی یا دیگر نمیچرخد و یا به کندی می چرخد. به همین دلیل قبل از تعمیر دیگ ماشین لباسشویی، حتما وجود مشکل در استاتور را بررسی کنید.

ریختن بیش از اندازه لباس در دستگاه

وجود بیش  از اندازه لباس در ماشین لباسشویی، دیگ را سنگین کرده و اجازه نمی دهد موتور توانایی چرخاندن دیگ را داشته باشد.

ایجاد مشکل در تسمه

خرابی و یا پاره شدن تسمه باعث می شود که دیگ نتواند عملکرد صحیحی داشته باشد. در صورتی که پاره شده باشد، دیگ ماشین لباسشویی توانایی چرخیدن ندارد. اگر تسمه شل شود، دیگ به آرامی خواهد چرخید.

خرابی بلبرینگ لباسشویی

خراب شدن بلبرینگ یکباره نیست و به مرور زمان خراب می شود. اگر دیگ عملکرد خوبی ندارد و چرخش سختی دارد، می تواند نشانه ای از خرابی بلبرینگ باشد. هنگامی که بلبرینگ به طور کامل خراب شود، دیگ نیز دیگر خواهد چرخید.

اگر برای بررسی هرکدام از این موارد خودتان توانایی لازم را ندارید و یا می خواهید از کمک یک فرد متخصص کمک بگیرید، صفاهان سرویس می تواند در پیدا کردن علل مشکل در دیگ و همچنین تعمیر دیگ ماشین لباسشویی به شما کمک کند.

خرابی کلید سوئیچ درب ماشین لباسشویی

وجود مشکل در کلید سوییچ باعث کار نکردن موتور و در نتیجه دیگ شود.

وجود مشکل در دیگ لباسشویی

گاهی کار نکردن و یا نداشتن عملکرد درست دیگ از موارد بالا نیست و خود دیگ با مشکلاتی مواجه شده است. شل شدن دیگ لباسشویی و سوراخ شدن از علل خرابی دیگ می باشند.

تعمیر دیگ ماشین لباسشویی

اگر تمام موارد بالا را بررسی کردید و در نهایت متوجه شدید مشکل از دیگ است، باید آن را تعمیر کنید. دیگ ماشین لباسشویی عمدتا قابل تعمیر نیست و نیاز است که شما آنرا تعویض کنید. در ادامه مراحل تعویض دیگ ماشین لباسشویی را برای شما آورده ایم.

 • دستگاه را از برق بکشید.
 • سقف ماشین لباسشویی را باز و پنل آن را جدا کنید. اگر جاپودری ماشین لباسشویی شما از نوع کشویی است، قبل از بقیه مراحل آن را نیز خارج کنید.
 • اتصالاتی که به تایمر هستند را باز کنید.
 • یک لاستیک دور درب ماشین لباسشویی قرار دارد، آنرا نیز در بیاورید.
 • وزنه های تعادل را جدا نکنید.
 • تمام پیچ هایی که روی پنل هستند را باز کنید و شلنگ ها را خارج کنید.
 • حالا می توانید دیگ را مشاهده کنید. تسمه ای روی فولی قرار گرفته، آنرا بیرون بکشید و همچنین پیچ متصل به فولی را باز کنید.
 • اتصالات و پیچ های موتور را جهت درآوردن موتور باز کنید و سپس موتور را خارج کنید.
 • موارد بعدی را به ترتیب جدا کنید. لوله خرطومی، کمک ماشین و در نهایت سیم و اتصالات دیگ.
 • الان دیگ را خارج کرده و با یک دیگ سالم تعویض کنید.

همانطور که مشاهده می کنید تعویض دیگ کار سخت و تخصصی ای است. از این رو اگر شما تخصص کافی برای این کار ندارید، جهت جلوگیری از آسیب بیشتر به ماشین لباسشویی اقدام به تعویض و تعمیر دیگ ماشین لباسشویی نکنید.

تعمیر شفت یا سه نظام ماشین لباسشویی

تعمیر شفت یا سه نظام ماشین لباسشویی

سه نظام ماشین لباسشویی از جنس فولاد ضدزنگ و شفت از آلومینیوم تقویت شده است. شفت در مرکز سه نظام قرار دارد و قطعاتی همچون کاسه نمد، بلبرینگ و همچنیبن فولی بزرگ روی شفت قرار می گیرند.

ایجاد شکستگی و یا ترک در قطعه های شفت و سه نظام باعث ایجاد سر و صدا و همچنین آسیب به بلبرینگ می شود. از این رو اگر لباسشویی شما سروصدای زیادی دارد حتما این قطعه ها را بررسی و در صورت نیاز تعویض کنید. عدم تعویض به موقع شفت و سه نظام می تواند به موتور نیز فشار وارد کند.

کلام آخر….

تعمیر دیگ ماشین لباسشویی و همچنین تعویض آن جز موارد سخت است که توصیه می گردد توسط افراد باتجربه و آشنا به تمامی قطعات لباسشویی انجام بگیرد. تکنسین های صفاهان سرویس، مرکزتعمیر لوازم خانگی در اصفهان، با آشنایی با انواع مدل های لباسشویی می توانند در این زمینه به شما کمک کنند. جهت دریافت راهنمایی و همچنین استفاده از خدمات مجموعه ما می توانید با شماره 09130108396 تماس حاصل فرمایید.

بیشتر بخوانید: تعویض بلبرینگ ماشین لباسشویی

فرم ثبت درخواست تعمیرات

1مشخصات
2دستگاه
3جزییات

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 42 = 51