تعویض فن یخچال فریزر

5/5 - (32 امتیاز)

صفاهان سرویس، بزرگترین مرکز تعمیر لوازم خانگی در اصفهان، می تواند لوازمی همچون ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی، یخچال فریزر و ساید بای ساید را در کمترین زمان ممکن بررسی و عیب یابی کند. در صورت نیاز به تکنسین و دریافت مشاوره و راهنمایی با شماره 09130108396 تماس بگیرید.

اگر نگاهی به وسایل منزل خود بیندازید متوجه خواهید شد که در بیشتر وسایل قطعه ای بنام فن به کار رفته است. فن در هر وسیله ای کاربردهای متفاوتی دارد. البته چگونگی فعالیت فن به یک صورت است ولی به شکل های مختلف و به دلایل مختلف از آن استفاده می شود. فن در یخچال فریزرهای شما نیز به کار برده شده است.

وجود فن در یخچال فریزر از اهمیت زیادی برخوردار می باشد. در صورتی که فن دستگاه خراب شود مشکلات و خرابی های زیادی برای دستگاه به وجود می آورد. در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت. اگر شما متوجه خرابی فن یخچال فریزر خود شدید باید برای تعویض فن یخچال فریزر خود اقدام کنید. این کار را می توانید خودتان انجام دهید و یا بدست یک تکنسین بسپارید. صفاهان سرویس، مرکز تعمیرات یخچال فریزر، می‌تواند به شما در تعویض فن یخچال فریزر خدمات خوبی ارائه کند.

وظیفه فن های یخچال فریزر

اکثر افراد با چگونگی کار کردن فن آشنا هستند و به خوبی می داند که در اکثر وسایل و همچنین در یخچال فریزر فن وظیفه خنک کردن قطعات و همچنین به گردش در آوردن هوای داخل یخچال فریزر را بر عهده دارد. خرابی هر یک از فن ها باعث مشکلاتی در یخچال فریزر شما می شود. برای مثال اگر هر یک از فن های دستگاه خراب شود باعث می شود تا کندانسور داغ شود. در نهایت بدلیل وجود گرمای بیش از حد درون آن باعث سوختن کندانسور شود.

همچنین خرابی فن باعث می شود هوا به خوبی درون دستگاه به گردش در نیاید و مواد غذایی فاسد شود. پس با توجه به اهمیت این قطعه زمانی که با خرابی فن دستگاه خود مواجه شدید حتما برای تعویض فن یخچال فریزر خود اقدام کنید تا با خرابی دیگر قطعات مواجه نشوید.

انواع فن در یخچال فریزر

انواع فن در یخچال فریزر

در یخچال فریزرهای جدیدتر از فن های زیادی برای کارهای مختلف استفاده شده است. یکی از این فن ها فن اوپراتور یخچال می باشد که این فن درون دستگاه قرار گرفته و وظیفه خنک سازی و به گردش در آوردن هوای درون یخچال را بر عهده دارد.

درون بعضی از یخچال فریزرها فن اختصاصی برای خنک سازی کمپرسور در نظر گرفته شده است تا کمپرسور عملکرد بهتر و عمر طولانی تری داشته باشد.

فن دیگری به نام فن تبخیر وجود دارد تا هوا را به داخل سیم پیچ های موتور به جریان بیندازد و نگذارد دمای درون موتور زیاد و باعث سوختن آن شود.

مهمترین فن قرار گرفته شده در یخچال فریزر فن کندانسور است. این فن در مجاورت موتور قرار گرفته است. این فن همانند دیگر فن های یخچال فریزر عمل می کند ولی وجود این فن در دستگاه بسیار حائز اهمیت می باشد. اگر این فن خراب شود تولید هوای خنک توسط کندانسور متوقف می شود و ممکن است باعث سوختن موتور نیز شود. اگر با خرابی این فن ها مواجه شدید سریعا برای تعویض فن یخچال فریزر اقدام کنید.

دلایلی خرابی فن ها

اصلی ترین دلیل خرابی فن های دستگاه وجود نوسان برق در منزل می باشد که شما حتما برای جلوگیری از وارد شدن آسیب به دستگاه بدلیل نوسانات برق از یک محافظ استفاده کنید.

از دیگر دلایل رایج خرابی فن می توان به گرد و غبار اشاره کرد. اگر محافظی پشت دستگاه قرار ندارد و یخچال فریزر در محلی قرار گرفته است که گرد و غبار وجود دارد، به مرور زمان با انباشته شدن گرد و غبار بر روی فن و نفوذ آن به داخل فن باعث سوختن آن می شود. شما می توانید به صورت دوره ای فن خود را تمیز کنید تا از بروز این مشکل جلوگیری شود و نیازی به تعویض فن یخچال فریزر خود نداشته باشید.

هر وسیله و قطعه ای بدلیل استفاده طولانی مدت خراب می شود. فن های یخچال فریزر نیز پس از استفاده طولانی مدت خراب می شوند و شما باید به تعویض فن يخچال فریزر بپردازید.

نشانه های خرابی فن یخچال

همانطور که خواندید فن برای خنک کردن قطعاتی مثل موتور، کندانسور و کمپرسور و به گردش در آوردن هوا درون دستگاه به کار میرود. پس زمانی که شما شاهد خنک نشدن هوای درون یخچال فریزر شدید می توانید به آن پی ببرید که فن درون کابین از کار افتاده است.

فن کندانسور را به راحتی می توان مشاهده کرد پس با نگاه کردن به فن از سالم بودن و یا خراب بودن فن مطمئن شوید.  اگر فن را نمی توانید مشاهده کنید موتور و کندانسور را لمس کنید اگر متوجه گرمای بیش از حد شدید بدین معنای این است که فن از کار افتاده و یا به خوبی عمل نمی کند.

صداهای ناهنجار از پشت دستگاه نیز می تواند به دلیل عملکرد نادرست فن باشد که پس از بررسی چنانچه لازم بود از یک تکنسین بخواهید تا به تعویض فن یخچال فریزر شما بپردازد.

بررسی و تعویض فن یخچال فریزر

بررسی و تعمیر فن یخچال فریزر

چنانچه فن یخچال فریزر شما از کار افتاد، قبل از تعویض فن یخچال فریزر بهتر است آن را بررسی و تست نمایید. در ابتدا یخچال خود را از برق بکشید تا ایمنی لازم برای انجام کار فراهم شود. سپس یخچال را به جلو بکشید و محافظی که پشت آن قرار گرفته است را با استفاده از پیچ گوشتی باز کنید. پس از باز کردن محافظ شما به خوبی می توانید به فن دسترسی پیدا کنید.

حال فن را به خوبی بررسی نمایید. اگر با نشانه های سوختگی و شکستگی پروانه های فن مواجه شدید باید پروانه ها و موتور فن را جدا کنید. سپس فن نو را جایگزین آن کنید. در نهایت محافظ یخچال را در جای خود قرار دهید و پیچ های آن را به خوبی سفت کنید تا با سر و صدا مواجه نشوید. اکنون دستگاه را به برق متصل کنید و از عملکرد صحیح فن مطمئن شوید.

اگر پس از مشاهده فن هیچ گونه علائم خرابی مشاهده نکردید گرد و غبار روی آن را از بین ببرید و با استفاده از اسپری مخصوص فن را تمیز کنید. مدتی بگذارید تا اسپری خشک شود و سپس فن را به برق متصل کنید. در صورتی که فن همانند قبل شروع به کار کرد، فن را در جای خود قرار دهید و سپس محافظ یخچال را بگذارید و دستگاه را در جای خود قرار دهید در غیر این صورت فن را تعویض کنید.

تعویض فن اوپراتور نیز به همین صورت می باشد. فقط با این تفاوت که فن درون کابین قرار دارد و شما برای دسترسی به فن اوپراتور باید درون یخچال را کامل خالی کنید. پیچ های موجود روی محفظه انتهایی کابین را باز نمایید و صفحه را جدا کنید تا به فن اوپراتور دسترسی داشته باشید.

کلام آخر…

شما در این مقاله با انواع فن یخچال فریزر و چگونگی تعویض آن ها آشنا شدید. تعویض فن کار تقریبا ساده ای می باشد ولی بهتر است افرادی که تجربه کافی در این زمینه ندارند این کار را با دریافت کمک از یک تکنسین انجام دهند. مجموعه صفاهان سرویس می تواند به شما در تعویض فن یخچال فریزر کمک کند. برای دریافت خدمات از مجموعه صفاهان سرویس، مرکز تعمیر لوازم خانگی، کافیست با شماره تلفن 09130108396 تماس بگیرید.

بیشتر بخوانید: علت جمع شدن آب در کف یخچال فریزر

فرم ثبت درخواست تعمیرات

1مشخصات
2دستگاه
3جزییات

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + 1 =