علت جمع شدن آب در کف یخچال فریزر

5/5 - (42 امتیاز)

صفاهان سرویس، بزرگترین مرکز تعمیر لوازم خانگی در اصفهان، می تواند لوازمی همچون ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی، یخچال فریزر و ساید بای ساید را در کمترین زمان ممکن بررسی و عیب یابی کند. در صورت نیاز به تکنسین و دریافت مشاوره و راهنمایی با شماره 09130108396 تماس بگیرید.

در این مقاله علت جمع شدن آب در کف یخچال فریزر را برای شما توضیح می دهیم. یکی از رایج ترین اتفاقاتی که در یخچال فریزر رخ می دهد جمع شدن آب در کف یخچال فریزر می باشد. افراد زمانی که درب دستگاه خود را باز می‌ کنند با جمع شدن آب در کف دستگاه مواجه می شوند. این مورد برای افراد بسیار ناراحت کننده می باشد و بدنبال راهی برای رفع این مشکل هستند.

جمع شدن آب در کف یخچال فریزر مشکل بسیار حادی نمی باشد ولی اگر به آن توجه نکنید ممکن است باعث مشکلاتی در دستگاه شود. در ادامه علاوه بر علت جمع شدن آب در کف یخچال فریزر، چگونگی برطرف کردن آن را نیز به شما توضیح می دهیم.

علت جمع شدن آب در کف یخچال فریزر دارای برفک

احتمال جمع شدن آب در کف یخچال فریزرهای قدیمی کمتر از یخچال های جدیدتر می باشد. چراکه یخچال فریزرهای قدیمی دارای سیستم برفک هستند و صفحه ای به نام صفحه تریزون درون آنها قرار دارد.  همچنین برفک ها در قسمت محفظه یخ و فریزر جمع می شوند و شما باید هر چند وقت یکبار برای تمیز کردن برفک های دستگاه اقدام کنید.

شما باید یخچال فریزر را از برق بکشید و منتظر بمانید تا برفک ها آب شوند و سپس شروع به تمیز کردن دستگاه کنید. ممکن است در هنگام آب شدن برفک ها آب به کف یخچال فریزر راه پیدا کند و دلیلی برای جمع شدن آب در کف یخچال‌ فریزر شود. همچنین دلایل مختلف دیگری مانند باز ماندن درب و یا خنک نشدن هوای درون دستگاه باعث این مورد می شود. این موارد باعث افزایش دما و گرم شدن هوا درون یخچال فریزر می شود که در نتیجه برفک ها آب می شوند و اگر راهی برای ورود به کف دستگاه پیدا کنند باعث جمع شدن آب در کف یخچال فریزر می شود.

علت جمع شدن آب در کف یخچال فریزر های بدون برفک

جمع شدن آب در یخچال

در یخچال فریزر بدون برفک اگر لوله تخلیه دستگاه مسدود شده باشد امکان جمع شدن آب در کف یخچال فریزر و جامیوه ای وجود دارد. اگر لوله تخلیه مسدود شده باشد، آبی که به دلیل تبخیر در دستگاه وجود دارد از لوله ها عبور نمی کند و در نهایت کف یخچال فریزر جمع می شود.

آبی که از طریق شلنگ تخلیه خارج می شود، در نهایت بر روی کاسه موتور ریخته می شود. این آب با گرمای کمپرسور تبخیر می شود. در صورتی که گرمای کمپرسور به اندازه کافی نباشد آب تبخیر نخواهد شد و در زیر یخچال فریزر جمع می شود.

خرابی لاستیک دور درب نیز از دیگر علت جمع شدن آب در کف یخچال فریزر می باشد. زمانی که لاستیک دور درب خراب باشد، هوای بیرون به راحتی وارد دستگاه می شود و با هوای خنک درون دستگاه برخورد می کند. همین امر باعث می شود تا شبنم هایی بر روی دیواره های یخچال فریزر به وجود بیاید و پس از گذشت زمان و آب شدن شبنم ها، آب حاصل از آن در کف یخچال فریزر جمع خواهد شد.

چنانچه شلنگ های مربوط به یخساز دستگاه پاره شوند و یا مخزن آب درون دستگاه سوراخ شود، آب نشت می کند و آب به کف دستگاه می‌ریزد. برای رفع این مشکل شما باید از یک تکنسین بخواهید که به بررسی شلنگ یخساز دستگاه بپردازد و یا اگر مخزن آب سوراخ شده است برای خرید یک مخزن نو اقدام کنید.

در هنگام نصب يخچال فریزر خود دقت کافی برای نصب شلنگ ها داشته باشید. چرا که اگر به خوبی نصب نشوند آب به بیرون نشت می کند و در زیر یخچال فریزر شما جمع می شود.

در بعضی از مدل های یخچال فریزر بدون برفک ممکن است مسیر تخلیه بدلیل خرابی المنت، ترموفیوز، سنسور دیفراست و خرابی برد یخ بزند و آب به خوبی تخلیه نشود. همین مشکل می تواند علت جمع شدن آب در کف یخچال فریزر باشد.

اگر غذا گرم را درون یخچال فریزر قرار دهید، حرارت آن باعث می شود تا رطوبت و قطرات آب به وجود بیاید و به پایین دستگاه حرکت کنند. در نهایت با انباشته شدن قطرات شاهد جمع شدن آب در کف یخچال فریزر خواهید بود.

اگر قصد شستن میوه را دارید و سپس می خواهید آن را درون جا میوه ای قرار دهید حتما بگذارید میده ها خشک شوند. زیرا اگر همراه با قطرات آب موجود بر روی آنها در جا میوه ای قرار دهید شاهد تجمع آب خواهید بود. همچنین در صورت درست قرار ندادن بطری و ظروف ممکن است در اثر باز و بسته کردن درب، اب ریخته شوند.

همانطور که مطالعه کردید در بیشتر موارد علت جمع شدن آب در کف یخچال فریزر مشکل جدی در دستگاه نمی باشد. فقط برای جلوگیری از این مشکل باید از دستگاه به درستی استفاده کنید و در گذاشتن بطری ها و… دقت کنید. همچنین یخچال فریزر خود را به صورت دوره ای تمیز و بررسی کنید تا از سالم بودن شلنگ ها و لوله های درون دستگاه مطمئن شوید.

مشکلات جمع شدن آب در یخچال

آب جمع شده در کف یخچال فریزر با گذشت زمان به بوی بسیار بد و نامطبوع در دستگاه تبدیل می شود. همچنین ممکن است آب جمع شده به داخل قطعات یخچال فریزر نفوذ کند و آن قطعات را معیوب کند.

رفع مشکل جمع شدن آب در کف یخچال فریزر

رفع مشکل جمع شدن آب در کف یخچال فریزر

برای رفع علت جمع شدن آب در کف یخچال فریزر باید مواردی را انجام بدهید. چنانچه مسیر تخلیه آب گرفته است ناودانی موجود در پشت جا میوه ای را بررسی نمایید. اگر گرفتگی آن بدلیل یخ زدگی می باشد، می توانید با ریختن آب گرم بر روی آن گرفتگی را برطرف نمایید. در صورتی که گرفتی بدلیل وجود آشغال درون ناودانی است، با کمک محلول جوش شیرین و آب و یا با استفاده از یک سیم ضخیم نسب به برطرف کردن گرفتگی اقدام کنید. اگر یخ زدگی به طور مداوم بود از یک تکنسین برای رفع مشکل بخواهید تا قطعاتی همانند المنت، ترموفیوز و… مورد بررسی قرار گیرند.

برای رفع مشکل جمع شدن آب در کف یخچال فریزر بدلیل خرابی لاستیک دور درب باید لاستیک را بخوبی بررسی کنید. اگر پارگی و ترک بر روی لاستیک وجود داشت باید لاستیک را تعویض نمایید. در صورتی که بسته نشدن درب به دلیل سفتی لاستیک است می توانید با آب گرم و یا با استفاده از وازلین آن را نرم کنید.

از سالم بودن مخزن آب مطمئن شوید. اگر مخزن آب سوراخ شده بود باید یک مخزن نو جایگزین آن کنید تا مشکل جمع شدن آب در کف یخچال فریزر برطرف شود.  یخساز و شلنگ های آن را بررسی نمایید اگر مشکلی وجود داشت می توانید از یک تکنسین برای رفع مشکل کمک بگیرید.

چنانچه آب از قسمت سینی قرار گرفته بر روی موتور و یا کمپرسور به بیرون می ریزد باید سینی را بیرون بیاورید. اگر سینی پوشیده از یخ بود، یخ ها را آب کنید و سپس سینی را در جای خود قرار دهید.

کلام آخر…

اگر علت جمع شدن آب در کف یخچال فریزر شما خرابی قطعات، پارگی شلنگ، سوراخ شدن مخزن و مشکلات حاد و جدی بود، شما باید با کمک یک تکنسین این مشکلات را برطرف نمایید. مجموعه صفاهان سرویس، مرکز تعمیر یخچال فریزر در اصفهان، می تواند به شما در این زمینه خدمات بسیار خوبی ارائه دهد. افرادی که مایل به دریافت کمک از مجموعه ما می باشند می توانند با شماره تلفن 09130108396 تماس حاصل نمایند.

 

بیشتر بخوانید: تعمیر لباسشویی سامسونگ ، تعویض ترمودیسک یخچال فریزر

فرم ثبت درخواست تعمیرات

1مشخصات
2دستگاه
3جزییات

4 دیدگاه

 • سلام.من مقاله شما را مطالعه کردم و اطلاعات مفیدی را کسب کردم.شما به طور کلی علت این مشکل را در یخچال فریزر توضیح داده اید. من میخواستم بدانم علت جمع شدن آب در کف فریزر چیست؟

  • سلام بر شما

   با توجه به نوع فریزر علت جمع شدن آب در فریزر می تواند متفاوت باشد:

   • علت جمع شدن آب در فریزر معمولی: دلیل عمده این امر گرم شدن فضای داخلی است که با تنظیم صحیح دما مشکل حل می شود. همچنین خرابی قطعاتی همچون ترموستات، کمپرسور و رله اورلود می تواند باعث این مشکل شود. توجه داشته باشید که نشت یا کمبود گاز نیز در سرمایش فریزر شما موثر می باشد.
   • علت جمع شدن آب در فریزر الکترونیکی: در این فریزرهای در صورتی که دیفراست نتواند به خوبی عمل کند شما شاهد جمع شدن آب در کف دستگاه خواهید بود. از عوامل دیگر می توان به گرفتگی فاضلاب و همچنین کم شدن سرمایش داخل فریزر اشاره کرد.

   در صورتی که با بررسی عواملی همون دما نتوانستید مشکل را حل کنید، حتما از یک تعمیرکار بخواهید قطعات را بررسی کند و شما بدون داشتن تخصص اقدام به این امر نکنید. زیرا امکان وارد کردن آسیب بیشتر به یخچال به دلیل نداشتن تخصص وجود دارد.

 • سلام بر مجموعه خوب صفاهان سرویس
  مدتی هست که فریزرم برفک میزنه. زیر یخچال هم آب جمع میشه. یکبار یخچال را خاموش کردم که نشت آب از زیر یخچال بیشتر شد. مشکلش چیه؟

  • سلام بر شما
   احتمالا مشکل از دیفراست نشدن یخچال شما می باشد. به همین دلیل نیاز است که این مورد بررسی شود. همچنین گرفتگی فاضلاب نیز می تواند باعث این مورد شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

87 + = 95