تعمیر و تعویض ترموفیوز یخچال فریزر

4.8/5 - (33 امتیاز)

صفاهان سرویس، بزرگترین مرکز تعمیر لوازم خانگی در اصفهان، می تواند لوازمی همچون ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی، یخچال فریزر و ساید بای ساید را در کمترین زمان ممکن بررسی و عیب یابی کند. در صورت نیاز به تکنسین و دریافت مشاوره و راهنمایی با شماره 09130108396 تماس بگیرید.

جهت تعویض و یا تعویض ترموفیوز یخچال فریزر، شما ابتدا باید با این قطعه به خوبی آشنا شوید. در تمامی وسایلی که در آنها دما بیشتر و یا کمتر از اندازه استاندارد به آن وسیله آسیب وارد می کند و یا در عملکرد آن تاثیر می گذارد سنسور هایی برای کنترل دما تعبیه می شود. سنسورهایی مانند ترموستات، ترمودیسک و از جمله ترموفیوز که چگونگی فعالیت هر یک متفاوت می باشد.

در یخچال فریزر نیز این سنسورها موجود می باشد که در ادامه قصد داریم درباره ترموفیوز یخچال فریزر با شما صحبت کنیم. اگر متوجه خرابی هر یک از این سنسورها شدید و یا نیازمند تعویض ترموفیوز یخچال فریزر خود هستید می توانید از مجموعه صفاهان سرویس، مرکز تعمیر یخچال در اصفهان، کمک بگیرید.

وظیفه ترموفیوز یخچال فریزر

این قطعه را فیوز حرارتی می نامند. ترموفیوز در یخچال فریزرهای نوفراست به صورت سری با المنت قرار می گیرد. وظیفه اصلی این قطعه کنترل المنت دستگاه می باشد. همچنین این قطعه می تواند مانع ایجاد شدن برفک درون یخچال فریزر شود وعلاوه بر آن از ایجاد آتش سوزی در دستگاه نیز جلوگیری می کند.

ترموفیوز ها در دمای 72 تا 82 درجه سانتی گراد کاربرد دارد. یعنی زمانی که دمای درون یخچال فریزر به 72 الی 82 درجه برسد ترموفیوز می سوزد و از بروز مشکل در المنت جلوگیری می کند. در صورت این اتفاق باید سریعا به تعویض و تعویض ترموفیوز یخچال فریزر بپردازید.

به همین دلیل می باشد که اگر ترموفیوز در یخچال فریزر وجود نداشته باشد بدلیل وجود حرارت بالا باعث آتش سوزی در دستگاه می شود. در یخچال فریزرهای قدیمی از تایمر استفاده می شد تا المنت را پس از گذشت 30 دقیقه از مدار خارج کند. امروزه ترموفیوزها به جای آن ها قرار گرفته اند. تنظیم ترموفیوز یخچال فیریزر به صورت یکبار مصرف و یا با تنظیم مجدد به صورت دستی و خودکار تنظیم می شود.

برای بالا بردن سطح امنیت دستگاه از این قطعه در دماهای مختلف استفاده می شود. این قطعه همچنین در دستگاه هایی مانند ماشین لباسشویی، سشوار و… استفاده می شود تا از آن وسیله در زمان افزایش دما حفاظت کند. با توجه به اهمیت این قطعه در یخچال فریزر زمانی که علائم خرابی را مشاهده کردید حتما برای تعویض ترموفیوز یخچال فریزر اقدام کنید.

مشکلات پس از خرابی ترموفیوز یخچال فریزر

مشکلات پس از خرابی ترموفیوز یخچال فریزر

همانطور که وظایف ترموفیوز را مطالعه کردید، ترموفیوز با المنت سری شده است و خرابی ترموفیوز تاثیر مستقیم بر روی المنت می گذارد. زمانی که المنت دستگاه به خوبی کار نکند، باعث ایجاد برفک در یخچال فریزر می شود. پس از کار المنت در آب کردن برفک ها، المنت از مدار خارج شده و در این حالت دمای آن بر روی 70 درجه قرار می‌ گیرد. اگر دمای المنت بیش از 70 درجه سانتی گراد برود ترموفیوز می سوزد و المنت را قطع می کند.

در این زمان از بروز آتش سوزی در دستگاه جلوگیری می شود ولی اگر ترموفیوز خراب و یا سوخته شده باشد و در این زمان دما به شدت زیاد شده و آتش سوزی صورت می‌ گیرد. اگر ترموفیوز شما یکبار مصرف می باشد و پس از رخ دادن این اتفاق نیاز به تعویض ترموفیوز یخچال فریزر خود داشتید می توانید از یک تکنسین برای انحام این کار کمک بگیرید. توجه داشته باشید بدلیل اهمیت بالای این قطعه شما باید از کیفیت مرغوب و اصلی این قطعه برای جایگزینی آن استفاده کنید.

علت خراب شدن ترموفیوز یخچال فریزر

خرابی هر وسیله بسته به نوع استفاده کاربر از آن وسیله می باشد. همچنین اگر شما در استفاده از یخچال فریزر خود نکات لازم را رعایت نکنید خرابی هر یک از قسمت های دستگاه ممکن است. ترموفیوز نیز به همین صورت می باشد.

لاستیک دور درب

اگر لاستیک دور درب یخچال فریزر شما خراب شده باشد به دلیل ورود هوای بیرون به داخل دستگاه باعث می شود تا دمای موجود در یخچال فریزر دائما تغییر کند و در عملکرد ترموفیوز و المنت اختلال ایجاد کند. در نهایت ممکن است باعث خرابی ترموفیوز شود و در این حالت شما به تعویض ترموفیوز یخچال فریزر نیاز دارید.

برای رفع این مشکل شما باید هر چند وقت یکبار لاستیک را بررسی کنید و اگر لازم بود آن را تعویض نمایید. همچنین بهتر است به صورت دوره ای لاستیک را با وازلین و یا آب گرم نرم کنید تا قدرت چسبندگی آن از بین نرود.

باز بودن درب یخچال فریزر

باز ماندن طولانی درب و یا باز و بسته کردن متعدد آن نیز باعث تغییر دمای دستگاه و ایجاد برفک و در آخر باعث خراب شدن ترموفیوز می شود.

محل قرارگیری یخچال فریزر

محل قرارگیری دستگاه بسیار مهم می باشد. اگر شما در انتخاب محل قرارگیری دستگاه دقت کافی نداشته باشید باعث مشکلات زیادی از جمله خرابی ترموفیوز می شود. محل انتخاب شده نباید بسیار گرم باشد و یا در کنار منابع گرما مانند اجاق گاز باشد.

همچنین فاصله استاندارد یخچال باید با دیوار و کناره ها رعایت شود تا از بروز این مشکل جلوگیری شود. اگر با رعایت نکردن این موارد مشکلی برای ترموفیوز دستگاه به وجود آمد برای تعویض ترموفیوز یخچال فریزر اقدام کنید.

تفاوت ترموفیوز و ترمودیسک

تعویض ترموفیوز یخچال فریزر

هر دو این قطعه ها کاربرد تقریبا مشابهی دارند ولی تفاوت اصلی آن ها کارکرد آن ها در دمای مختلف می باشد. به گونه ای که ترموفیوز ها همانطور که مطالعه کردید  در دمای 72 تا 82 درجه سانتی گراد کاربرد دارد. ولی ترمودیسک در رنج دمایی 5 تا 15 درجه کاربرد دارد. البته برای قطع برق از المنت استفاده می شود.

به این نکته توجه داشته باشید که زمانی که می خواهید ترموفیوز را تعویض کنید، حتما از همان مدل استفاده کنید و هرگز به جای آن ها ترمودیسک قرار ندهید. زیرا کاربرد متفاوتی دارند و اگر به جای ترموفیوز، ترمودیسک قرار دادید احتمال آتش سوزی در دستگاه افزایش می یابد. چنانچه با خرابی ترموفیوز و دستگاه مواجه شدید برای تعویض ترموفیوز یخچال فریزر از یک متخصص کمک دریافت کنید.

تعمیر و تعویض ترموفیوز یخچال فریزر

این قطعه قابلل تعمیر توسط شما نمی باشد و نیاز است که آن را تعویض کنید. برای تعویض ترموفیوز یخچال فریزر ابتدا برق دستگاه را برای ایجاد ایمنی قطع نمایید.  محل قرارگیری ترموفیوز در کنار المنت و سمت چپ لوله های اوپراتور نصب شده است. پوشش روی آن را بردارید و ترموفیوز را پیدا کنید. اهم متر را بردارید و بر روی ورودی و خروجی ترموفیوز بگذارید.

اگر عددی نمایش داده شد و یا اهم متر بوق زد نشانه از سالم بودن ترموفیوز می باشد و نیازی به تعویض ترموفیوز یخچال فریزر نمی باشد. در غیر این صورت ترموفیوز نو و یکسان با ترموفیوز قرار گرفته در دستگاه خریداری نمایید و سپس ترموفیوز سوخته را جدا نمایید و ترموفیوز نو را جایگزین آن نمایید. پوشش را سر جای خود قرار داده و دستگاه را به برق متصل نمایید و در هنگام کار دستگاه عملکرد ترموفیوز را بررسی نمایید.

کلام آخر…

در این مقاله شما با ترموفیوز یخچال فریزر آشنا شدید. چنانچه متوجه خرابی ترموفیوز دستگاه خود شدید و به تعویض ترموفیوز یخچال فریزر نیاز داشتید، درصورتی که توانایی لازم برای این کار را ندارید می توانید از مجموعه صفاهان سرویس در این زمینه کمک بگیرید. تکنسین های ما در کمترین زمان ممکن دستگاه شما را عیب یابی و تعمیر می‌ کنند. برای دریافت خدمات صفاهان سرویس، مرکز تعمیرات لوازم خانگی در اصفهان، کافیست با شماره تلفن 09130108396 تماس حاصل نمایید.

 

بیشتر بخوانید: تعمیر ظرفشویی بوش ، علت بوق زدن یخچال فریزر

فرم ثبت درخواست تعمیرات

1مشخصات
2دستگاه
3جزییات

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 81 = 82