تعویض سنسور ماشین لباسشویی

4.9/5 - (60 امتیاز)

صفاهان سرویس، بزرگترین مرکز تعمیر لوازم خانگی در اصفهان، می تواند لوازمی همچون ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی، یخچال فریزر و ساید بای ساید را در کمترین زمان ممکن بررسی و عیب یابی کند. در صورت نیاز به تکنسین و دریافت مشاوره و راهنمایی با شماره 09130108396 تماس بگیرید.

در این مقاله علاوه بر معرفی سنسورهای ماشین لباسشویی، روش تعویض سنسور ماشین لباسشویی را نیز به شما آموزش می دهید. سنسور کمیت‌های گوناگون محیط اطراف را اندازه‌گیری و تشخیص می دهد و آن را به اطلاعات قابل فهم برای انسان یا ماشین تبدیل می‌کند. اکثر سنسورها الکترونیکی هستند که در ماشین لباسشویی هم تعدادی سنسور به کار رفته است.

در صورت خرابی این قطعه نمی شود آن را تعمیر کرد و حتما باید آن را تعویض نمایید. تعویض سنسور ماشین لباسشویی کاری تخصصی و نیاز به دانش فنی و هچنین ابزار تخصصی می باشد. بهتر است برای تعویض این قطعه از کمک یک تکنسین ماهر استفاده نمایید. صفاهان سرویس، مرکز تعمیر ماشین لباسشویی در اصفهان، می تواند شما را در تشخیص خرابی و تعویض این قطعه یاری نمایید.

انواع سنسورهای ماشین لباسشویی

سنسور دما

این سنسور در ماشین های لباسشویی وظیفه کنترل میزان دمای آب بر اساس نوع برنامه شست شوی تنظیم شده در لباسشویی را دارد.

نحوه کارکرد: در هر برنامه شست و شوی ماشین لباسشویی آب به میزانی گرم می شود. سنسور دما بر حسب برنامه شست شوی شدت برق ورودی بر المنت ها را تنظیم می کند. جدا از برنامه شست شوی، می توان به صورت دستی هم میزان دمای آب داخل ماشین لباسشویی را تنظیم کرد. در ماشین لباسشویی های قدیمی با قربیلک دما و در ماشین لباسشویی های جدید از طریق صفحه لمسی این کار صورت می گیرد.

سنسور میزان سطح آب

سنسور میزان سطح آب

همه ماشین های لباسشویی سنسور میزان سطح آب را دارند، که حسگر هیدرواستارت نامیده می شوند. در صورت خرابی این سنسور این امکان دارد که ماشین لباسشویی بدون توقف آبگیری کند و در نتیجه باعث سر ریز شدن آب داخل دستگاه، به بیرون شود. در این صورت شما باید اقدام به تعویض سنسور ماشین لباسشویی کنید.

نحوه کارکرد: در صورت رسیدن فشار به حد تعیین شده در برنامه شست شو، سنسور تنظیم میزان سطح آب، فرمانی را به بخش کنترلی ماشین لباسشویی ارسال می کند و سپس شیر برقی، ورودی آب را می بندد.

سنسور میزان کثیفی

سنسور میزان کثیفی یکی از جدیدترین حسگرهای ماشین لباسشویی است که فقط در برخی از لباسشویی ها یافت می شود. کار این سنسور تشخیص میزان کثیفی آب داخل دیگ لباسشویی است. بدین صورت که هر چه آب کثیف باشد پس لباس ها هم کثیف هستند.

نحوه کارکرد: حسگر میزان کثیفی آب از یک فرستنده و یک گیرنده نوری تشکیل‌شده است. این دو حسگر بر روی یک برد U شکل در درون مخزن ماشین لباسشویی قرار گرفته اند. در زمان کارکرد لباسشویی مقداری از آب درون دیگ بین قسمت U شکل قرار می‌گیرد.

در این هنگام فرستنده مادون قرمز سیگنالی را به طرف گیرنده ارسال می کند، که با عبور این سیگنال از آب بین برد U شکل و رسیدن آن به گیرنده، کامپیوتر میزان سرعت عبور این سیگنال از آب را انداره گیری می کند. هر چه آب تیره تر و کثیف تر باشد سرعت انتقال سیگنال پایین تر می باشد. در این صورت بنابر تشخیص ماشین لباسشویی میزان آبکشی تا 3 بار افزایش می یابد.

سنسور نشتی آب

برای کارایی بهتر این حسگر، آن را در کف سینی داخل ماشین لباسشویی متصل می کنند، تا در صورت بروز هرگونه نشتی، این حسگر عمل کرده و چرخه شست شوی را متوقف می کند. در صورتی که این سنسور با مشکل مواجه شود، شما نمی توانید متوجه نشتی شوید. به همین دلیل بهتر است در هنگام خرابی این سنسور، سریع تعویض سنسور ماشین لباسشویی را انجام دهید.

عوامل نشتی آب در ماشین لبسشویی

سنسور نشتی آب

  • نشتی از شلنگ های ورودی و خروجی آب
  • معیوب شدن پمپ تخلیه
  • خرابی واشر دور درب ماشین لباسشویی
  • ایراد در حسگر میزان سطح آب و لوله هیدرواستاتیک
  • ایراد در کاسه نمد ماشین لباسشویی

سنسور تعادل بار

در صورتی که میزان لباس ها در ماشین لباسشویی خیلی کم یا بیش از حد باشد این حسگر عمل می کند. به این صورت که سنسور برنامه شست شوی با دور موتور پایین تر از حد نرمال یا عدم اجرای برنامه شست شوی اتفاق می افتد. محل قرار گیری این حسگر در کف و دو گوشه پشتی قرار گرفته است.

تعویض سنسور ماشین لباسشویی

سنسورهای ماشین لباسشویی انواع مختلفی دارند و بررسی وجود مشکل در هر کدام نیاز به یک فرد متخصص می باشد. جهت تعویض این سنسورها ابتدا باید عیب یابی کنید و مشخص کنید که آیا سنسور مشکل دارد یا علائمی که مشاهده می کنید از وجود مشکل در قطعه ای دیگر است. بعد از اینکه از خرابی سنسور مطمئن شدید، آن را با یک سنسور جدید جایگزین کنید.

حرف آخر….

وجود این حسگرها در ماشین لباسشویی باعث راحتی کار و افزایش ضریب ایمنی در دستگاه ما می شود. اما در صورت مشکل در این سنسورها حتما باید در اسرع وقت تعویض شومند.  این نکته را در نظر بگیرید که تشخیص خرابی و تعویض سنسور ماشین لباسشویی کاری بس تخصصی و نیاز به ابزار های مخصوص می باشد.

صفاهان سرویس، مرکز تعمیر لوازم خانگی در اصفهان، با داشتن دانش فنی کافی در این زمینه می تواند به شما عزیزان بهترین خدمات را ارائه دهد، کافیست با شماره 09130108396 تماس حاصل فرمایید.

 

بیشتر بخوانید: تنظیم هیدروستات ماشین لباسشویی

فرم ثبت درخواست تعمیرات

1مشخصات
2دستگاه
3جزییات

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + 2 =