آموزش تعویض تایمر ماشین ظرفشویی

5/5 - (31 امتیاز)

صفاهان سرویس، بزرگترین مرکز تعمیر لوازم خانگی در اصفهان، می تواند لوازمی همچون ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی، یخچال فریزر و ساید بای ساید را در کمترین زمان ممکن بررسی و عیب یابی کند. در صورت نیاز به تکنسین و دریافت مشاوره و راهنمایی با شماره 09130108396 تماس بگیرید.

در آموزش تعویض تایمر ماشین ظرفشویی، شما ابتدا با این قطعه و دلایل خرابی آن آشنا خواهید شد. تایمر یک قطعه مهم در ماشین ظرفشویی است و وجود مشکل در آن باعث اختلال در عملکرد این دستگاه می شود. از این رو تعویض تایمر جهت رفع مشکل بسیار مهم است.

به دلیل اینکه لوازم خانگی در هنگام باز و بسته شدن ممکن است آسیب ببینند و همچنین به درستی باز و بسته نشوند، بهتر است برای تعویض قطعات از یک فرد متخصص کمک بگیرید. صفاهان سرویس، مرکز تعمیر لوازم خانگی در اصفهان، می تواند متخصصین مربوطه را در اختیار شما قرار دهد.

کار تایمر ماشین ظرفشویی چیست؟

تایمر تقریبا به عنوان مغز ماشین ظرفشویی کار می کند و عملکرد آن این است که وظیفه هر بخش را به آن قسمت اطلاع دهد. این قطعه همه چرخه هایی که در ماشین ظرفشویی انجام می شوند را کنترل می کند.

به همین دلیل اگر تایمر خراب شود، به طور کلی برنامه های ماشین ظرفشویی با اختلال روبه رو خواهند شد. از این رو در صورت خرابی شما برای ادامه کار با دستگاه نیاز دارید که برای تعویض تایمر ماشین ظرفشویی اقدام کنید.

دلایل ایجاد مشکل در تایمر ماشین ظرفشویی

عوامل مختلفی هستند که می توانند باعث خرابی تایمر ماشین ظرفشویی شوند. در ادامه مهمترین عوامل را برای شما آورده ایم. این مورد که قبل از تعمیر تایمر ماشین ظرفشویی، بدانید به چه علت تایمر خراب شده است مهم است.

معیوب بودن سوییچ درب

معیوب بودن سوییچ درب ظرفشویی

برای افزایش ایمنی در ماشین ظرفشوی، سوییچی برای درب آن قرار داده شده است. در صورتی که این سوییچ خراب باشد، درب دستگاه به درستی بسته نخواهد شد و دستگاه شروع به کار نخواهد کرد. از این رو خرابی سوییچ باعث اختلال در برنامه ها و تایمر می گردد. به همین دلیل قبل از تعویض تایمر ماشین ظرفشویی، این قطعه را بررسی کنید و در صورتی که مشکل دارد حتما آن را تعمیر کنید.

مشکل داشتن تایمر و کنترل الکترونیکی دستگاه

همانطور که گفتیم وظیفه تایمر و همچنین وظیفه برد ارسال فرمان ها به قطعات است. اگر این دو قطعه خراب باشند، می تواند باعث اختلال در سایر قطعات نیز شوند. برای بررسی خرابی این قطعه ها کارهای زیر را انجام دهید:

 • بررسی کنید که سیم ها و اتصالات تایمر بدون مشکل باشند.
 • جریان برق داخل همه سیم ها به صورت تک به تک چک شود.
 • در صورتی که اتصالات قطع هستند و یا حتی شل شده اند، اتصال صحیح را دوباره برقرار کنید.

بررسی اتصالات و همچنین عدم وجود مشکل در آنها یک کار تخصصی است. شما می توانید برای تست و بررسی قبل از تعویض تایمر و همچنین تعویض تایمر ماشین ظرفشویی از تکنسین های صفاهان سرویس، مرکز تعمیرات ماشین ظرفشویی در اصفهان، کمک بگیرید.

خراب بودن شناور یا میکروسوییچ آن

شناور در کف ماشین ظرفشویی قرار دارد. زمانی که آب مخزن ماشین ظرفشویی به حد لازم برسد،  شناور بالا آمده و میکروسوییچ را تحت تاثیر قرار می دهد. به این صورت فرمان از سوییچ به شیر برقی ارسال می شود که دیگر آب وارد نشود.

اگر این شناور و یا میکروسوییچ آن با مشکل مواجه شده باشند دیگر این عملکرد به خوبی صورت نمی گیرد. بررسی کنید که شناور کثیف یا مسدود نشده باشد. اگر مشکلی بود باید حتما شناور را تعویض کنید. خرابی این قطعه در عملکرد تایمر اختلال ایجاد می کند.

آموزش تعویض تایمر ماشین ظرفشویی

نحوه تعویض تایمر ماشین ظرفشویی

قبل از تعمیر این قطعه باید مواردی که قبلا گفتیم را بررسی و رفع کنید. اگر با رفع مشکلات موارد بالا، همچنان تایمر با مشکل مواجه بود، باید آن را تعویض کنید. جهت تعویض تایمر مراحل زیر را انجام دهید:

 • دوشاخه دستگاه را از برق بکشید.
 • کلید تایمر که در جلوی صفحه کنترل است و همچنین کلید قفل دستی درب را جدا کنید.
 • در زیر کلید یک پیج قرار دارد که باید بازش کنید.
 • حالا درب دستگاه را در بیاورید.
 • پیچ هایی که روی صفحه هستند را باز کنید.
 • صفحه خارجی در ماشین ظرفشویی را با دست به بالا بکشید و در بیاورید.
 • در این مرحله تایمر ماشین ظرفشویی قابل مشاهده است و می توانید آن را دربیاورید.
 • رابط کانکتور سیم را جدا کرده و سپس سیم ها را به تایمر جدیدی که تهیه کرده اید وصل کنید.
 • مراحل بالا را از آخر به اول انجام داده و دستگاه را دوباره ببندید.

با انجام مراحل بالا شما می توانید تعویض تایمر ماشین ظرفشویی را انجام دهید. بعد از اتمام کار، ماشین ظرفشویی را روشن کنید و تایمر جدید را تست کنید.

کلام آخر….

توجه داشته باشید که هرچند تعویض قطعه آسان به نظر می آید، اما به دلیل باز و بسته کردن دستگاه ممکن است شما آسیب بیشتری به ماشین ظرفشویی وارد کنید. به همین دلیل در صورت نداشتن تخصص کافی، از شخصی که آموزش دیده و تکنسین تعمیر ماشین ظرفشویی است، کمک بگیرید.

متخصصان مجموعه صفاهان سرویس، به عنوان بزرگترین و بهترین مجموعه تعمیر ماشین ظرفشویی در اصفهان، افرادی با تجربه و آموزش دیده هستند. آنها همواره دانش خود را برای مدل های جدید ماشین ظرفشویی به روز نگه می دارند. شما می توانید با شماره 09130108396 تماس بگیرید و برای تعمیر ماشین ظرفشویی خود و یا تعویض تایمر ماشین ظرفشویی درخواست تکنسین کنید.

فرم ثبت درخواست تعمیرات

1مشخصات
2دستگاه
3جزییات

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + = 19