تعویض پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی

4.9/5 - (34 امتیاز)

صفاهان سرویس، بزرگترین مرکز تعمیر لوازم خانگی در اصفهان، می تواند لوازمی همچون ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی، یخچال فریزر و ساید بای ساید را در کمترین زمان ممکن بررسی و عیب یابی کند. در صورت نیاز به تکنسین و دریافت مشاوره و راهنمایی با شماره 09130108396 تماس بگیرید.

پمپ تخلیه یکی از قطعات مهم در ماشین ظرفشویی است و از این رو در هنگام خرابی باید حتما اقدام به تعویض پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی کنیم. در هنگام شستشو ظروف، چندین بار آب کثیف تخلیه می شود و سپس آب تمیز دوباره برای شستشو وارد دستگاه می گردد. از این رو در صورتی که این قطعه به خوبی کار نکند، کار شستشو نمی تواند به درستی انجام شود.

در این آموزش ما شما را با عملکرد و قطعات پمپ تخلیه آشنا می کنیم و سپس روش عیب یابی و تعویض آن را مرحله به مرحله به شما آموزش می دهیم. توجه داشته باشید که در صورتی که قطعات نیاز به تعمیر داشته باشند، ممکن است کار به سادگی که فکر می کنید نباشد و نیاز باشد از یک فرد متخصص در زمینه تعویض پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی کمک بگیرید.

صفاهان سرویس، مرکز تعمیر ماشین ظرفشویی در اصفهان، همواره آماده خدمت رسانی در زمینه های سرویس و تعمیر لوازم خانگی به شما عزیزان می باشد.

آشنایی با پمپ تخلیه

انواع پمپ تخلیه

نوع های مختلفی از پمپ تخلیه در ظرفشویی ها می تواند وجود داشته باشد، از جمله: مغناطیسی، پروانه ای، پمپ تخلیه حرارتی و اینورتر.

اجزای تشکیل دهنده‌ پمپ

اجزا پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی

برای اینکه پمپ تخلیه بتواند کار خود را خوبی انجام بدهد، از قطعه هایی استفاده می کند. باید در تعویض پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی با این قطعه ها آشنایی داشته باشید. قطعه های پمپ تخلیه شامل موارد زیر می شود:

دریچه تخلیه: مکان خروج آب از داخل دستگاه می باشد.

پروانه‌ تخلیه: وظیفه هدایت آب به چاه فاضلاب را به عهده دارد.

کیت تخلیه مغناطیسی: دریچه‌ تخلیه در زمان هایی که نیازی به باز بودن ندارد، بسته است. هنگامی که زمان تخلیه آب می شود، کیت تخلیه، فرمان باز شدن دریچه تخلیه را صادر می کند.

شلنگ تخلیه: این قطعه یک رابط بین دستگاه و سینک می باشد که وظیفه هدایت آب به سمت فاضلاب را دارد. مسدود شدن شلنگ به دلایل مختلف همچون گیر کردن غذا می تواند در عمل تخلیه اختلال ایجاد کند.

کمربند پمپ آب: کمربند پمپ برای همه دستگاه ها وجود ندارد.

توپ کنترل پلاستیکی کوچک

موتور پمپ تخلیه

چه عواملی باعث خرابی پمپ تخلیه می شود؟

پمپ تخلیه یکی از قطعات مهم ماشین ظرفشویی است. در زیر عواملی که باعث خرابی این قطعه می شود برای شما ذکر شده است:

 • درصورتی که شلنگ تخلیه دچار پیچ خوردگی یا انسداد شده باشد، پمپ تخلیه نمی تواند کار خود را به درستی انجام دهد.
 • خرابی قطعاتی همچون کاسه نمد و پروانه ماشین ظرفشویی باعث انتشار آب به موتور پمپ و در نتیجه خرابی آن می شوند.
 • گاهی طول عمر قطعه پمپ تخلیه پایان یافته و یا فرسوده شده است و علت خرابی فرسودگی قطعه می باشد.
 • قبل از قرار دادن ظروف حتما مطمئن شوید که مواد خارجی همراه آنها نیست. زیرا جرم گرفتن مسیر تخلیه مانع از عملکرد پمپ تخلیه می شود.
 • فیلتر کف ماشین ظرفشویی را به صورت دوره ای تمیز کنید. گرفتگی و انسداد آن نیز در کارایی پمپ تخلیه موثر می باشد.

چه زمانی نیاز به تعویض و یا تعمیر پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی داریم؟

مواردی هستند که مشکل در پمپ تخلیه و نیاز به تعمیر پمپ تخلیه ظرفشویی را نشان می دهند. این موارد شامل گزینه های زیر می شود.

 • اگر صدای تخلیه آب شنیده نشود.
 • عدم تخلیه آب از دستگاه
 • عدم تخلیه صحیح آب همراه با صدای نامعمول از پمپ

اما این موارد ممکن است نشان دهنده مشکل در قسمت های دیگر ماشین ظرفشویی نیز باشد. از این رو باید موارد زیر را نیز بررسی کنید که بفهمید مشکل از پمپ تخلیه است یا قطعه دیگر.

 • مشکل در شلنگ ماشین ظرفشویی نیز در عملکرد تخلیه اختلال ایجاد می کند، که با تعویض شلنگ مشکل رفع خواهد شد. در این مورد ممکن است شلنگ مسدود شده باشد و یا حتی شکسته باشد.
 • باید موتور پمپ تخلیه نیز بررسی شود، ممکن است این قطعه از کار افتاده باشد.
 • کاسه نمد یا همان واشر آب بندی قطعه دیگری است که شما باید بررسی کنید. این قطعه می تواند در صورت مواجه با مشکل در ورود آب به پمپ جلوگیری کند.

تست پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی

قبل از تعویض پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی نیاز است که آن را تست کنید. برای بررسی و تست پمپ حتما ابتدا برق ماشین ظرفشویی را قطع کنید. سپس پمپ را از حوضچه ماشین ظرفشویی جدا کنید. حالا با یک مولتی متر جریان موجود در موتور دستگاه را بررسی کنید. در صورتی که پمپ دستگاه توانایی لازم را ندارد و یا پمپ انرژی آن را گرفته است ولی روشن نمی‌شود باید تعویض گردد.

اگر تست را به وسیله اهم متر انجام می دهید و مقدار مقاومت آن برابر با ۲۵۷ است، مشکل از پمپ تخلیه نیست و باید قطعات دیگر را بررسی کنید. اگر پمپ مشکل داشت می توانید آن را تعویض و یا در صورت امکان تعمیر کنید.

آموزش تعویض پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی

آموزش تعویض پمپ خلیه ظرفشویی

ابتدا باید بررسی شود که پمپ تخلیه قابل تعمیر است یا باید تعویض گردد. این مورد بهتر است توسط یک تکنسین انجام بگیرد. صفاهان سرویس، می تواند در این امر شما را کمک کند و در صورتی که نیاز به تعمیر داشت اقدام به تعویض پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی کند و اگر نیاز به تعویض قطعه داشت آن را با یک قطعه اصل و اورجینال تعویض نماید.

مراحل تعویض پمپ تخیه

 1. دستگاه را از پریز بکشید و برق آن را قطع کنید.
 2. شیرهای آب را ببندید که جریان آب قطع شود.
 3. پنل پشت دستگاه را جدا کنید.
 4. پیچ های کنترل ماشین ظرفشویی را باز کنید.
 5. محفظه پودر ظرفشویی را بیرون بیاورید.
 6. پنل کنترل را باز و جدا کنید.
 7. محفظه ماشین ظرفشویی را باز کنید.
 8. در مرحله بعد پیچ های پنل را نیز باز کنید.
 9. لاستیک دور ماشین ظرفشویی را از دستگاه جدا کنید.
 10. پنل جلویی ظرفشویی را باز کنید.
 11. شلنگ های تخلیه را ابتدا جدا کرده و سپس پمپ را از محفظه مخصوصش نیز جدا کنید.
 12. پمپ خراب را دربیاورید و با یک پمپ جدید و سالم جایگزین کنید.
 13. تمام مراحل را به عقب برگردید و دستگاه را ببندید.

بهترین مرکز تعمیر پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی در اصفهان

همانطور که قبلا نیز اشاره کردیم، صفاهان سرویس، مرکز تعمیر لوازم خانگی در اصفهان، جز بهترین مراکز در استان می باشد. ویژگی هایی همچون استفاده از قطعات اورجینال، تقدم تعمیر به تعویض قطعات، تکنسین های ماهر و با تجربه، هزینه تعمیر ماشین ظرفشویی شفاف و…. توانسته این مرکز را از مراکز دیگر متمایز کند.

همچنین صفاهان سرویس در اکثر شهرهای استان اصفهان جهت دسترسی سریع شما به تکنسین ارائه خدمات دارد. توجه داشته باشید که بهتر است تعمیر و یا تعویض قطعات به دست یک فرد متخصص صورت بگیرد. جهت کسب اطلاعات بیشتر و یا استفاده از خدمات صفاهان سرویس و تعویض پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی با شماره 09130108396 تماس حاصل فرمایید.

بیشتر بخوانید: تعمیر سوراخ کف ماشین ظرفشویی

فرم ثبت درخواست تعمیرات

1مشخصات
2دستگاه
3جزییات

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

86 + = 94