تعویض لاستیک دور درب یخچال فریزر

5/5 - (40 امتیاز)

صفاهان سرویس، بزرگترین مرکز تعمیر لوازم خانگی در اصفهان، می تواند لوازمی همچون ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی، یخچال فریزر و ساید بای ساید را در کمترین زمان ممکن بررسی و عیب یابی کند. در صورت نیاز به تکنسین و دریافت مشاوره و راهنمایی با شماره 09130108396 تماس بگیرید.

در این مقاله تعویض لاستیک دور درب یخچال فریزر را به شما آموزش می دهیم. بیشتر وسایل خانگی دارای لاستیک و یا نواری بر دور درب های خود هستند که در وسایل گوناگون این نوار یا لاستیک کاربرد مختلفی دارد. برای مثال در ماشین لباسشویی این لاستیک برای جلوگیری از نشت آب و جفت شدن درب مورد استفاده قرار می  گیرد.

در یخچال فریزر نیز لاستیکی دور درب آن گذاشته شده است که این لاستیک بسیار در کارکرد یخچال فریزر تاثیر می گذارد. خرابی و پوسیدگی آن باعث بازدهی کمتر و خرابی یخچال فریزر می شود. در ادامه درباره لاستیک دور درب یخچال فریزر و چگونگی تعویض لاستیک دور درب یخچال فریزر با شما صحبت می کنیم.

وظیفه لاستیک دور درب یخچال فریزر

مهمترین وظیفه این لاستیک در یخچال فریزر جلوگیری از ورود هوای گرم به داخل یخچال و از آن مهمتر جلوگیری از خروج هوای سرد داخل یخچال فریزر می باشد. اگر لاستیک خراب شود و هوای سرد درون یخچال به بیرون بیاید، پس از مدتی مواد غذایی درون دستگاه فاسد می شوند.

همچنین زمانی که هوای درون دستگاه گرم می شود کمپرسور مجبور به فعالیت بیشتر می شود و در نهایت باعث خرابی کمپرسور می شود. پس زمانی که متوجه پوسیدگی و خرابی لاستیک شدید برای تعويض لاستیک دور درب یخچال فریزر اقدام کنید تا با خرابی های دیگر قطعات مواجه نشوید.

انواع لاستیک دور درب یخچال فریزر

لاستیک هایی که بر روی دستگاه ها مشاهده می کنید به دو دسته تقسیم شده اند. دسته اول لاستیک هایی هستند که توسط پیچ به بدنه متصل می شوند. دسته دوم لاستیک هایی که با چسب به بدنه وصل شده اند. توجه داشته باشید که لاستیک ها ابعاد مختلفی دارند و شما برای تعویض لاستیک دور درب یخچال فریزر خود باید حتما لاستیک را اندازه گیری کنید و سپس برای خرید اقدام کنید.

نشانه های خرابی لاستیک دور درب یخچال فریزر

نشانه های خرابی لاستیک دور درب یخچال فریزر

اگر در هنگام بستن درب یخچال خود متوجه شدید که به خوبی درب بسته نمی شود و لاستیک دور درب به خوبی روی درب قرار نمی گیرد، این موارد نشانه هایی از خرابی لاستیک می باشد. چنانچه لاستیک دور درب یخچال فریزر شما خراب شد، شما می توانید از کارکرد دستگاه متوجه شوید. همانطور که گفته شد لاستیک از خروج هوای سرد درون یخچال جلوگیری می کند. پس زمانی که شما متوجه گرم شدن هوای درون یخچال فریزر و همچنین فعالیت زیاد کمپرسور شدید می توانید به وود مشکل در لاستیک شک کنید.

علت خرابی لاستیک می تواند استفاده طولانی مدت از دستگاه باشد. همچنین پاره شدن لاستیک، ترک خوردن آن و یا شل شدن از دیگر علت های خرابی می باشد. که در صورتی که شما با این موارد مواجه شدید باید به تعویض لاستیک دور درب یخچال فریزر خود بپردازید.

تست لاستیک دور درب یخچال فریزر

دو روش ساده برای تست لاستیک وجود دراد.

روش اول تست وجود مشکل در لاستیک یخچال

یک اسکناس بردارید و بین درب قرار دهید. سپس درب یخچال را ببندید و سعی کنید اسکناس را بیرون بکشید. اگر اسکناس به راحتی بیرون آمد نشانه از خرابی لاستیک می باشد و باید برای تعویض لاستیک دور درب یخچال فریزر اقدام کنید. در غیر این صورت لاستیک سالم بوده و نیازی به تعویض نمی باشد.

روش دوم تست وجود مشکل در لاستیک یخچال

روش دیگر تست لاستیکی بدین صورت می باشد که شما باید درب یخچال فریزر را ببندید و دست خود را به درب نزدیک کنید و دور تا دور آن را دست بکشید اگر متوجه سرمای درون یخچال شدید به این معناست که لاستیک خراب شده و هوای سرد به بیرون می آید ولی اگر سرمایی حس نکردید لاستیک شما سالم می باشد.

تعمیر لاستیک دور درب یخچال فریزر

اگر چسبندگی لاستیک کم شده بود و هیچ پارگی و یا ترکی بر روی آن وجود نداشت، شما باید لاستیک را با یک پارچه و یا دستمال آغشته به کف و صابون به خوبی تمیز کنید و سپس با یک دستمال خشک آن را پاک کنید. با این کار هر نوع کثیفی که باعث بسته نشدن درب یخچال فریزر می شود از بین می رود و درب دستگاه به خوبی بسته می شود. بهتر است به صورت دوره ای این کار را انجام بدهید و پس از آن لاستیک را با وازلین چرب کنید تا از خشک شدن آن جلوگیری کند.

بخاطر سرمای درون یخچال فریزر لاستیک دور درب خشک می شود. چنانچه لاستیک دستگاه شما با پیچ به درب متصل شده است، می توانید آن را باز نمایید و مدتی در آب جوش بگذارید و یا با سشوار بر روی آن بگیرید. با انجام این کار مقدار چسبندگی از دست رفته بخاطر خشکی لاستیک، برمی‌گردد.

تعویض لاستیک دور درب یخچال فریزر

تعمیر لاستیک دور درب یخچال فریزر

تعویض لاستیک پیچ دار

در ابتدا شما باید برق دستگاه را قطع نمایید. سپس درب دستگاه را باز کنید و لاستیک را بالا بزنید و پیچ های زیر آن را پیدا کنید. سپس با کمک پیچ گوشتی پیچ ها را باز نمایید. حال شما می توانید لاستیک را جدا نمایید. برای جدا کردن لاستیک نیازی به فشار آوردن نیست و به راحتی لاستیک جدا می شود.

ممکن است بدلیل ریختن مواد چسبنده لاستیک به درب بچسبد و جدا نشود. در این صورت شما می توانید در ابتدا لاستیک را تمیز کنید و سپس برای جدا کردن آن اقدام کنید. اگر پس از جدایی آن متوجه شدید سالم است بهتر است لاستیک را تمیز کنید و سپس آن را در جای خود قرار دهید. اگر لاستیک دور درب دستگاه پاره شده بود و دیگر قابل استفاده نبود باید لاستیک را اندازه بگیرید و دقیقا همانند آن را خریداری کنید و لاستیک نو را جایگزین لاستیک فرسوده کنید. در نهایت به آرامی لاستیک را به درب پیچ کنید.

تعویض لاستیک بدون پیچ

در این حالت لاستیک با کمک چسب به در متصل شده است. تمامی مراحل تعویض لاستیک بدون پیچ همانند لاستیک با پیچ است. شما باید با یک جسم نوک تیز مانند کاردک لاستیک را جدا کنید و جای آن را به خوبی تمیز کنید و بقیه مراحل را همانند لاستیک پیچ دار انجام دهید. در نهایت با استفاده از چسب لاستیک را به درب متصل نمایید و بگذارید درب دستگاه به مدت 3 الی 4 ساعت بسته بماند.

اگر لاستیک با چسب متصل نشد برای تعویض لاستیک دور درب یخچال فریزر باید با یک تکنسین ارتباط برقرار کنید. اگر لاستیک خریداری شده تا خورده بود و شکل و فرم مناسبی نداشت می توانید آن را در آب جوش و یا آفتاب قرار دهید و آن را صاف کنید.

چند نکته برای تعویض نوار درب یخچال فریزر

  • برای جلوگیری از خرابی بعد از تعویض لاستیک، بهتر است به صورت دوره ای با یک پارچه نمدار لاستیک درب خود را تمیز کنید.
  • قبل از نصب لاستیک جدید حتما زیر آن را کاملا تمیز کنید که آلودگی ای وجود نداشته باشد.
  • در صورتی که با مشکل پیچ خوردن لاستیک مواجه هستید می توانید از سشوار و یا آب داغ استفاده نمایید.
  • درست است که لاستیک جدید را نو خریداری کرده اید، اما حتما آن را تمیز کنید که گرد و غباری روی آن نباشد و سپس آن را نصب نمایید.
  • قبل از شروع کار ابزارهای لازم را تهیه کنید و حتما یخچال را از برق جدا کنید و آن را به طور کامل خاموش نمایید.

کلام آخر…

تعویض لاستیک درب یخچال فریزر بسیار کار ساده ای می باشد و افراد می توانند با کمی دقت به تعویض لاستیک دور درب یخچال فریزر خود بپردازند. اما سعی کنید با توجه به مدل و برند یخچال فریزر خود، آموزش لازم را کسب کنید و سپس اقدام به تعویض لاستیک نمایید.

بیشتر بخوانید: تعویض فیلتر یخچال فریزر

فرم ثبت درخواست تعمیرات

1مشخصات
2دستگاه
3جزییات

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + 1 =