تعمیر و تعویض کمپرسور یا موتور یخچال فریزر

5/5 - (43 امتیاز)

صفاهان سرویس، بزرگترین مرکز تعمیر لوازم خانگی در اصفهان، می تواند لوازمی همچون ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی، یخچال فریزر و ساید بای ساید را در کمترین زمان ممکن بررسی و عیب یابی کند. در صورت نیاز به تکنسین و دریافت مشاوره و راهنمایی با شماره 09130108396 تماس بگیرید.

وسایلی که ما هر روزه از آنها استفاده می کنیم از اجزای مختلفی تشکیل شده اند. بعضی از این قطعات و اجزا مهمترین و اصلی ترین قطعه در آن وسیله می باشد. به گونه ای که اگر خرابی برای آنها رخ دهد عملا دستگاه به از کار می افتد و دیگر کارایی نخواهد داشت. یخچال فریزر وسیله ای است که تمامی افراد از آن استفاده می کنند.

یکی از اصلی ترین قطعات در این وسیله کمپرسور می باشد و اگر کمپرسور دستگاه خراب شود یخچال فریزر غیر قابل استفاده خواهد بود. در ادامه قطعه کمپرسور و چگونگی تعمیر و تعویض کمپرسور یخچال فریزررا به شما آموزش خواهیم داد. در صورتی که برای تعمیر و تعویض کمپرسور یخچال فریزر خود به کمک نیاز داشتید می توانید با ما در صفاهان سرویس، مرکز تعمیر یخچال فریزر در اصفهان، تماس حاصل نمایید.

کمپرسور یخچال فریزر چیست؟

بیشتر افراد نام این قطعه را موتور می شناسند ولی در حقیقت نام اصلی آن کمپرسور می باشد. کمپرسور از اجزای مختلفی مانند پیستون، میلنگ و سوپاپ تشکیل شده است. چگونگی کار کردن کمپرسور بدین صورت است که میلنگ چرخش دورانی انجام می دهد و پیستون ها را به بالا و پایین می برد. این کار همانند تلمبه زدن می باشد که با باز و بسته شدن سوپاپ ها گاز موجود در یخچال فریزر در لوله ها به جریان می افتد.

پس با توجه به چگونگی کار کردن کمپرسور متوجه شدید که کار اصلی کمپرسور به جریان انداختن گاز و ایجاد هوای سرد درون کابین می باشد. کمپرسور یخچال فریزر گاز فریون را در کانال های اوپراتور به گردش در می آورد و گاز فریون را فشرده می سازد. این گاز درون کمپرسور خنک و به مایع تبدیل می شود.

لوله هایی بر روی کمپرسور وجود دارند که عبارتند از لوله رفت، لوله برگشت و لوله کور که لوله کور برای شارژ گاز می باشد. کمپرسورها دارای برندهای مختلف می باشد که بهترین برندها ال‌ جی، سامسونگ و هیتاچی می باشند. اگر این قطعه معیوب شد شما باید سریعا برای تعمیر و تعویض کمپرسور یخچال فریزر فریزر اقدام کنید.

تنظیم فعالیت کمپرسور یخچال فریزر

تنظیم فعالیت کمپرسور

فعالیت کمپرسور به وسیله ترموستات کنترل می شود. این قطعه معمولا در قسمت کف و یا سقف اوپراتور متصل شده است. هنگامی که ترموستات وصل شود، کمپرسور یخچال فریزر نیز شروع به کار می‌ کند. پس از سرد شدن هوای درون کابین ترموستات قطع می شود و کمپرسور نیز از کار می ایستد. پس از مدتی که گاز موجود درون کابین دستگاه کم شد این کار دوباره انجام می شود.

برای اینکه شما مدت زمان فعالیت کمپرسور را تغییر دهید می توانید ولوم ترموستات را تغییر دهید. با بالا بردن درجه آن زمان فعالیت کمپرسور بیشتر و هوای درون کابین خنک تر می شود. با کم کردن درجه ترموستات زمان فعالیت کمپرسور کم شده و هوای سرد کمتری به درون کابین خواهد رسید. البته توجه داشته باشید که با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه خود باید درجه ترموستات را تغییر دهید تا آسیبی به دستگاه وارد نشود. در صورت بروز مشکل شما باید برای تست ترموستات و یا تعمیر و تعویض کمپرسور یخچال فریزر با یک متخصص ارتباط برقرار کنید.

علت و نشانه های سوختن کمپرسور و چگونگی رفع مشکل

هر قطعه و وسیله ای عمر مفیدی دارد. کمپرسور نیز پس مدت استفاده طولانی مدت از دستگاه خراب می شود و می‌رسوزد. درست استفاده نکردن از دستگاه عمر مفید کمپرسور کم می کند. برای جا به جایی دستگاه حتما دقت کافی داشته باشید تا مبادا به کمپرسور آسیبی وارد شود و در نهایت باعث سوختن آن شود.

 محل قرارگیری دستگاه بسیار مهم می باشد و اگر دستگاه را در کنار اجاق گاز و یا شوفاژ قرار دهید باعث گرم شدن هوای درون دستگاه و فعالیت زیاد کمپرسور می باشد که در آخر باعث خرابی کمپرسور می شود. موارد زیر از نشانه های خرابی می باشد که در صورت مشاهده آنها باید برای تعمیر و تعویض کمپرسور یخچال فریزر فریزر اقدام کنید:

سرد نشدن هوای درون کابین

رایج ترین نشانه خرابی سرد نشدن هوای داخل کابین می باشد که این مورد می تواند از دیگر قطعات نیز باشد ولی باید کمپرسور نیز بررسی شود. برای مطمئن شدن از سالم بودن و یا خراب بودن کمپرسور در ابتدا لاستیک دور درب را بررسی کنید تا مبادا پاره و یا سفت نشده باشد.

فن ها باید چک شوند و در صورت خرابی تعمیر و یا تعویض گردند. ترموستات را تست کنید و در صورت خرابی آن را تعویض نمایید. میزان گاز باید چک شود. اگر هیچ کدام از موارد بالا مشکلی نداشتند، پس سرد نشدن هوای درون دستگاه مربوط به کمپرسور می باشد.

استارت زدن کمپرسور

اگر کمپرسور دستگاه در زمان روشن شدن استارت بزند و قطع شود نشانه از خرابی کمپرسور می باشد. البته باید در این حالت رله کمپرسور چک شود.

داغ شدن کمپرسور

داغ شدن بیش از حد کمپرسور به دلایل گوناگون باعث سوختن کمپرسور می شود. توجه داشته باشید که کمپرسور در حالت عادی بدلیل فعالیت زیاد گرم می شود و زمانی که متوجه بیشتر شدن دما از حالت عادی شدید باید برای تعمیر و تعویض کمپرسور یخچال فریزر فریزر اقدام کنید.

صدای ناهنجار در کمپرسور

تعویض کمپرسور یخچال فریزر

شنیده شدن صداهای ناهنجار از کمپرسور به معنای خرابی آن می باشد که پس از مدتی کاملا می سوزد. شما زمانی که متوجه کوچکترین تغییر صدایی در کمپرسور شدید باید برای تعمیر و تعویض کمپرسور یخچال فریزر فریزر اقدام کنید.

برفک زدن یخچال فریزر

ایجاد برفک در یخچال فریزر نیز می تواند مربوط به خرابی کمپرسور باشد. زیرا زمانی عملکرد کمپرسور مختل شود، ممکن است هوای سرد زیادی تولید کند و باعث ایجاد برفک شود.

خراب شدن فن

یکدیگر از مواردی که مربوط به خرابی کمپرسور می باشد خراب شدن فن می باشد. این مشکل بیشتر زمانی رخ می دهد که مدت زیادی دستگاه را سرویس نکرده باشید. برای رفع مشکل باید دستگاه را از برق جدا کنید. سپس محل قرارگیری فن را پیدا کنید و آن را تست کنید. اگر فن سوخته بود باید فن نو جایگزین آن شود. ولی اگر در اثر گرد و غبار و کثیفی به درستی عمل نمی‌ کند گرد و غبار را از بین ببرید و دوباره فن را در جای خود قرار دهید.

تعمیر کمپرسور یخچال فریزر

هنگام ایجاد مشکل در این قطعه با این که قابل تعمیر است ولی به دلایل زیر تعمیر انجام نمی شود و این قطعه را تعویض می کنند:

 • هزینه تعمیر تقریبا نصف هزینه تعویض است.
 • حتی اگر تعمیر شود مشخص نیست چه مدت دوباره کار کند.
 • به دلیل اینکه یک قطعه سربسته است، بعد از تعمیر باید دوباره جوش بخورد.

تعویض کمپرسور یخچال فریزر

ابتدا بررسی کنید که حتما مشکل از این قطعه باشد و سپس جهت تعمیر و تعویض موتور یخچال فریزر فریزر اقدام به تعویض آن کنید. کمی دستگاه را جلو بکشید که بتوانید به پشت آن دسترسی داشته باشید. محفظه روی کمپرسور که برای جلوگیری از گرد و غبار روی آن قرار داده شده را بردارید.

کمپرسور با دو پیچ متصل شده، پیچ ها را باز کنید. یک قطعه سیاه روی کمپرسور به نام رله استارت قرار دارد که باید اتصالات آن را نیز باز کنید. حال کمپرسور نو را جایگزین کنید و سپس جهت بستن کمپرسور، مراحل را از آخر به اول دنبال کنید.

کلام آخر…

بهرین راه برای تعمیر و تعویض کمپرسور یخچال فریزر فریزر کمک گرفتن از یک تکنسین ماهر در این زمینه می باشد. زیرا تعمیر این قطعه بسیار سخت و همچنین نیازمند دانش فنی بسیار بالا می باشد. مجموعه صفاهان سرویس با داشتن نیروهای ماهر و کار بلد در این زمینه می تواند به شما مشتریان عزیز بهترین خدمات را ارائه دهد. برای دریافت خدمات از مجموعه ما به عنوان بهترین مرکز تعمیر لوازم خانگی در اصفهان، با شماره تلفن 09130108396 تماس بگیرید.

بیشتر بخوانید: تعویض هیتر المنت یخچال فریزر

فرم ثبت درخواست تعمیرات

1مشخصات
2دستگاه
3جزییات

2 دیدگاه

 • سلام
  مموتور یخچال من مشکل داره. نمیدونم تعویض موتور یخچال به صرفه تر است یا تعمیر آن؟

  • سلام بر شما
   در محتوای مقاله تا حدودی به سوال شما پاسخ داده شده است.
   توجه داشته باشید که اگر موتور یخچال باز شود و تعمیر شود، هیچ اطمینانی برای خوب کار کردن آن وجود ندارد. همچنین بعد از باز شدن برای بستن آن نیاز به جوشکاری است. از این رو موتور تعمیر نمی شود. تعمیرات موتور یا کمپرسور یخچال فریزر بیشتر شامل تعمیر و تعویض قطعاتی همچون رله استارت و اورلود می باشد. از این رو در صورتی که موتور خراب شده باشد، بهترین کار تعویض آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 63 = 73