تعویض ترموستات یخچال فریزر

4.9/5 - (37 امتیاز)

صفاهان سرویس، بزرگترین مرکز تعمیر لوازم خانگی در اصفهان، می تواند لوازمی همچون ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی، یخچال فریزر و ساید بای ساید را در کمترین زمان ممکن بررسی و عیب یابی کند. در صورت نیاز به تکنسین و دریافت مشاوره و راهنمایی با شماره 09130108396 تماس بگیرید.

در این مقاله به شما شیوه تعویض ترموستات یخچال فریزر را آموزش می دهیم. یکی از خرابی های رایج لوازم خانگی مخصوصا یخچال فریزر خرابی قطعه ای به نام ترموستات است. خراب شدن هر قطعه و یا به وجود آمدن مشکلی در یخچال فریزر باعث می شود تا دیگر دستگاه بازدهی عالی نداشته باشد و با مشکلات زیادی رو به رو شود.

پس به این نکته توجه داشته باشید اگر هر خرابی برای دستگاه شما به وجود آمد، باید برای برطرف کردن آن سریعا اقدام کنید. شما می توانید از مجموعه صفاهان سرویس جهت تعمیر یخچال فریزر در اصفهان، بهترین خدمات را دریافت کنید و از کمک تکنسین های ما بهره ببرید.

وظیفه ترموستات در یخچال فریزر

ترموستات در یخچال قطعه ای است که وظیفه کنترل دما را بر عهده دارد. این قطعه با کمپرسور در ارتباط می باشد و فرمان قطع و وصل شدن کمپرسور از طریق همین قطعه صادر می شود. چگونگی کارکرد ترموستات بدین صورت است که زمانی که دمای یخچال افزایش می باید و هوای درون یخچال گرم می شود به کمپرسور فرمان می دهد تا شروع به کار کند.

بالعکس زمانی که دما کاهش می یابد و هوای درون یخچال به استاندارد می رسد فرمان قطع را صادر می کند. زمانی که این عمل به خوبی انجام نشد، یعنی ترموستات خراب است و باید برای تعویض ترموستات یخچال فریزر اقدام کنید.

محل قرار گیری ترموستات در یخچال فریزر

ترموستات در دیواره و سقف یخچال قرار دارد. در واقع ولومی که شما برای تنظیم دمای یخچال می چرخانید محل قرار گیری ترموستات می باشد. با زیاد کردن ولوم، کمپرسور زمان بیشتری فعالیت خواهد داشت.

نشانه های خرابی ترموستات یخچال فریزر

نشانه های خرابی ترموستات یخچال فریزر

همانطور که گفته شد ما با تنظیم ترموستات میزان روشن بودن و خاموش بودن کمپرسور و به بیان دیگر میزان هوای سرد درون یخچال را مشخص می کنیم. زمانی که با تغییر درجه ترموستات میزان سردی درون یخچال فریزر تغییری نمی کند و یا سرمای درون یخچال از بین می رود، بدین معناست که ترموستات خراب شده است.

فعالیت نامنظم، استارت نزدن و خاموش نشدن کمپرسور و یکسره کار کردن کمپرسور از دیگر نشانه های خرابی می باشد. شما باید در صورت مشاهده این علائم، از یک تکنسین بخواهید تا در تعویض ترموستات یخچال فریزر به شما کمک کند.

علت خرابی ترموستات یخچال فریزر

ترموستات از جمله قطعاتی است که در یخچال فریزر بیشترین فعالیت را دارد. این قطعه همانند بسیاری از قطعات بدلیل نوسانات برق خراب می‌ شود. نوسانات برق باعث می شود تا پلاتین های ترموستات به یکدیگر بچسبند و باعث خرابی آن شود.

همچنین فعالیت زیاد و اصطحکاک پلاتین ها دلایل دیگر خرابی ترموستات است. چنانچه شما با این علائم مواجه شدید، باید مشکل خود را با یک شخص متخصص در میان بگذارید و در صورت نیاز برای تعویض ترموستات یخچال فریزر اقدام کنید.

تنظیم درجه ترموستات یخچال فریزر

همانطور که گفته شد، با افزایش درجه ترموستات میزان فعالیت کمپرسور بیشتر می شود و سرمای درون یخچال افزایش می یابد. برای خیلی از افراد این سوال به جود می آید که ترموستات باید روی چه درجه ای قرار گیرد؟

درجه ترموستات وابسته به آب و هوای منطقه و فصل است. بهتر است درجه ترموستات در فصل تابستان بر روی 3 یا 4 و در فصل زمستان بر روی 1 یا 2 قرار گیرد. البته شما باید میزان گرم بودن و یا سرد بودن محیط اطراف را بسنجید و با توجه به آن درجه را تنظیم نمایید.

تست کردن ترموستات یخچال فریزر

برای اینکه شما از سالم بودن و یا خراب بودن ترموستات مطلع شوید باید در ابتدا ترموستات را بر روی 0 قرار دهید. در این صورت باید کمپرسور خاموش شود و هیچ گونه فعالیتی نداشته باشد. سپس درجه را بر روی 1 قرار دهید. اگر کمپرسور روشن شد بدین معنا است که ترموستات سالم می باشد.

همچنین می توانید ترموستات را با اهم متر تست کنید. اگر اهم متر شما عقربه ای بود، زمانی که اهم متر را به پایه های ترموستات متصل کردید، عقربه تکان خورد به معنای سالم بودن ترموستات اهست. در صورتی که از اهم متر دیجیتالی استفاده می کنید با بوق زدن اهم متر متوجه سالم بودن آن می شویم. اگر با انجام این روش شما متوجه خرابی ترموستات شدید باید برای تعویض ترموستات یخچال فریزر از یک تکنسین کمک بگیرید.

تعویض ترموستات یخچال فریزر

آموزش تعویض ترموستات یخچال فریزر

وسایل مورد نیاز

 • ترموستات نو
 • انبر دست
 • پیچ گوشتی

مراحل تعویض

در ابتدا برای انجام هر گونه تعمیرات و یا تعویض قطعات در وسایل الکترونیکی باید برق دستگاه را قطع نمایید تا ایمنی لازم برای انجام کار مهیا شود. برای تعویض ترموستات یخچال فریزر با استفاده از یک پیچ گوشتی با احتیاط درجه تنظیم دما را جدا کنید.

سپس شفت ترموستات را با کمک انبر دست شل کنید. پیچ های ترموستات متصل به یخچال فریزر را باز کنید و به آرامی ترموستات را بیرون بیاورید. حال شما به اتصالات ترموستات دسترسی دارید. قبل از جدا کردن اتصالات از آن عکس بگیرید تا در متصل کردن ترموستات جدید با مشکل مواجه نشوید. سپس اتصالات را جدا نمایید.

روکش مویی در دیوار داخلی یخچال قرار گرفته است که باید بیرون بیاورید و به لوله مویی جدید بکشید و پس از آن در جای خود قرار دهید. در نهایت اتصالات ترموستات را همانند قبل به ترموستات جدید متصل نمایید و سیم ها را با نظم به داخل ببرید. ترموستات را در جای خود بگذارید و پیچ های آن را سفت کنید.

همچنین شفت را با انبر دست سفت نمایید. توجه کنید که اتصال نادرست سیم ها باعث خرابی دیگر قطعات می شود و باید دقت لازم در هنگام کار داشته باشید. پوشش ترموستات را در جای خود قرار دهید. حال کار تعویض ترموستات یخچال فریزر به پایان رسید. یخچال را به برق متصل کنید و عملکرد ترموستات را چک کنید.

کلام آخر…

در این مقاله شما با علت های خرابی ترموستات یخچال فریزر ، نشانه های خرابی، چگونگی تست کردن و تعویض ترموستات یخچال آشنا شدید. تعویض ترموستات کار بسیار ساده ای می باشد و اکثر کسانی که کمی تجربه دارند می توانند ترموستات یخچال فریزر خود را تعویض نمایند.

اگر شما می خواهید از تعویض درست ترموستات مطمئن شوید و یا در تعویض آن به کمک نیاز داشتید می توانید از مجموعه صفاهان سرویس کمک بگیرید. تکنسین های این مجموعه با داشتن دانش فنی بالا و مهارت در کمترین زمان ممکن دستگاه شما را عیب یابی و تعمیر می کنند. برای دریافت خدمات و همچنین تعویض ترموستات یخچال فریزر کافیست با شماره تلفن 09130108396 تماس حاصل فرمایید.

 

بیشتر بخوانید: سرویس دوره ای یخچال فریزر ، تعمیر ماشین لباسشویی ایندزیت در اصفهان

فرم ثبت درخواست تعمیرات

1مشخصات
2دستگاه
3جزییات

2 دیدگاه

 • سلام. ترموستات یخچال رو تازه عوض کردم ولی هنوز یکسره کار میکنه. چرا؟

  • سلام بر شما
   یکسره کار کردن یخچال فریزر تنها از خرابی ترموستات نمی باشد و می تواند از موارد دیگری نیز باشد. توجه داشته باشید که شما در این مواقع ابتدا باید از یک تعمیرکار بخواهید دستگاه شما را عیب یابی کند و سپس اقدام به تعویض قطعات خراب نمایید. ممکن است ترموستات شما سالم بوده و مشکلی نداشته. یک فرد متخصص می تواند مشکل اصلی را برای شما پیدا کند. موارد دیگری که در یکسره کار کرده یخچال فریزر نقش دارند شامل موارد زیر می شود:
   * خرابی کمپرسور
   * کاهش گاز یخچال
   * خراب بودن تایمر دیفراست
   * مشکل در لاستیک درب و بسته نشدن کامل درب
   * و….

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + 1 =