چگونه ظرف ها را در ماشین ظرفشویی بچینیم؟

5/5 - (48 امتیاز)

صفاهان سرویس، بزرگترین مرکز تعمیر لوازم خانگی در اصفهان، می تواند لوازمی همچون ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی، یخچال فریزر و ساید بای ساید را در کمترین زمان ممکن بررسی و عیب یابی کند. در صورت نیاز به تکنسین و دریافت مشاوره و راهنمایی با شماره 09130108396 تماس بگیرید.

هنگامی که یک دستگاه جدید خریداری می کنید ممکن است با سوالات زیادی مواجه شوید. یکی از سوالاتی که بسیار ذهن استفاده کنندگان از ماشین ظرفشویی را درگیر می کند این است که چگونه ظرف ها را در ماشین ظرفشویی بچینیم؟ با ما همراه باشید که پاسخ این سوال خود را به طور کامل دریافت کنید.

نکاتی که قبل از چیدن ظروف باید مدنظر داشته باشید

 • هنگام استفاده از هر دستگاهی باید به حد مجاز آن دستگاه دقت کنید. مثلا گفته می شود که در ماشین لباسشویی بیشتر از حجم تعیین شده لباس نریزید. در ماشین ظرفشویی نیز اینگونه است. شما نباید بیش از حد تعیین شده در دستگاه ظروف را در آن قرار دهید. قرار دادن مقدار کم ظرف هم باعث هدر رفت انرژی و آب می شود که این مورد نیز توصیه نمی گردد.
 • یکی از نکاتی که شما در مبحث ” چگونه ظرف ها را در ماشین ظرفشویی بچینیم” باید رعایت کنید این است که ظروف قبل از قرار داده شدن در دستگاه تمیز شوند. به این معنی که باقی مانده غذاها از روی انها پاک شود. اگر کف ظروف شما سوخته است، نیاز است که انها نیز جدا شوند.
 • بعضی از جنس ها و ظروف نباید در ماشین ظرفشویی قرار داده شوند. این ظروف شامل ظروف آبکاری شده با طلا و نقره، ظروف مسی و آلومینیومی می باشد. ممکن است این ظرف ها در ماشین ظرفشویی آسیب ببینند.
 • اگر ظرف هایی دارید که در برابر دما ممکن است مقاومتی نداشته باشند و خراب شوند در دستگاه ظرفشویی قرار ندهید.
 • سعی کنید ظرف ها را کمی زاویه دار در دستگاه قرار دهید. این امر از چند نظر خوب است. باعث می شود که ظرف ها تمیزتر شسته شوند و جای کمتری نیز اشغال کنند. همچنین به تخلیه آب و خشک شدن ظروف نیز کمک می کنند.
 • هنگام چیدن ظروف دقت کنید که برخوردی با هم نداشته باشند. اگر ظروف شما زیاد است دوبار شستشو را انجام دهید. پر کردن دستگاه و قرار دادن ظروف در کنار یکدیگر بدون فاصله مانع از شستشوی صحیح آن ها می شود.
 • دقت کنید که هنگام قرار دادن ظروف، آنها با بازوهای آبپاش تماسی نداشته باشند.

رعایت نکات بالا باعث می شود علاوه بر آسیب نرسیدن به ظروف شما، عمر دستگاه را نیز بالا ببرید.

چگونه ظرف ها را در ماشین ظرفشویی بچینیم؟

همانطور که در موارد بالا نیز ذکر کردیم، ابتدا باید باقی مانده غذاها از روی ظروف پاک شوند. در ادامه نحوه چیدن هر مدل ظرفی را به طور جداگانه به شما توضیح می دهیم.

قاشق و چنگال را چگونه در ماشین ظرفشویی بچینیم؟

قاشق و چنگال را چگونه در ماشین ظرفشویی بچینیم؟

برای قاشق و چنگال در ماشین ظرفشوی جایگاهی در نظر گرفته شده است. برای قرار دادن این ظروف دقت کنید که دسته انها به سمت پایین باشد. چاقو نیز عمدتا در همین جایگاه قرار می گیرد که برای ایمنی شما بهتر است دسته رو به بالا باشد. همچنین می توانید برای شستشوی بهتر قاشق و چنگال ها را چند تا در میان رو به بالا و پایین قرار دهید.

لیوان ها را چگونه در ماشین ظرفشویی بچینیم؟

ظروفی همچون لیوان، فنجان و کاسه های کوچک باید به طور برعکس در ماشین ظرفشویی قرار بگیرند. همچنین توصیه می شود این ظروف در قفسه بالایی قرار داده شوند. با توجه به این که این ظروف می توانند شکننده باشند، سعی کنید فضایی را بین آنها در نظر بگیرید. این کار به شستشوی بهتر و عبور آب به طور مناسب تر بین ظروف کمک می کند.

قابلمه و ماهیتابه را چگونه در ماشین ظرفشویی بچینیم؟

یک دسته از ظروفی که در مبحث “چگونه ظرف ها را در ماشین ظرفشویی بچینیم؟” برای شما معرفی می شوند قابلمه ها و تابه ها هستند. برای قرار دادن این ظروف در ظرفشویی باید دقت کنید که به دلیل بزرگی و یا دسته ها مانع حرکت بازوهای آبپاش نشوند. می توانید تابه و قابلمه را رو به پایین در دستگاه قرار دهید.

ظرف های پلاستیکی را چگونه در ماشین ظرفشویی بچینیم؟

برای شستشوی ظرف های پلاستیکی در ماشین ظرفشویی ابتدا باید اطمینان حاصل کنید که این ظروف قابل شستشو در این دستگاه باشند. عمدتا این مورد با یک آرم روی ظرف مشخص می شود. در قفسه بالایی، روبه پایین و با فاصله از المنت های حرارتی دستگاه قرارشان بدهید که حرارت به آنها آسیب وارد نکند.

بشقاب ها را چگونه در ماشین ظرفشویی بچینیم؟

بشقاب ها را باید به گونه ای در دستگاه قرار دهید که آبپاش ها بتوانند بهترین شستشو را انجام دهند. از این رو توصیه می شود در قفسه پایینی و رو به وسط دستگاه چیده شوند. سعی کنید بشقاب های بزرگتر را به دیواره نزدیکتر و بشقاب های کوچکتر را به وسط نزدیک تر بچینید. در واقع باید از بزرگ به کوچک چیده شوند.

دیس ها را چگونه در ماشین ظرفشویی بچینیم؟

ظرف های بزرگ همچون دیس ها و تخته های آشپزخانه باید در عقب دستگاه چیده شوند. در غیر این صورت امکان آبرسانی به دیگر قسمت های ظرفشویی را کم می کنند.

ماشین ظرفشویی چند قسمت دارد و در هر قسمت چه ظروفی چیده می شوند؟

چیدن ظروف در ماشین ظرفشویی

اگر بخواهیم برای پاسخ سوال “چگونه ظرف ها را در ماشین ظرفشویی بچینیم؟” یک جمع بندی داشته باشیم می توانیم قسمت ها و ظروفی که در هر قسمت قرار می گیرد را معرفی کنیم. ماشین ظرفشویی دارای سه قسمت سبد بالایی، سبد پایینی و جایگاه قاشق چنگال می باشند. جایگاه قاشق و چنگال که مشخص است. در ادامه به ظروفی که باید در قسمت های دیگر چیده شوند اشاره می کنیم.

سبد پایینی

ظروفی که باید در این قفسه چیده شوند شامل موارد زیر می باشد:

 • بشقاب
 • کاسه های بزرگ
 • قابلمه
 • درب قابلمه

 سبد بالایی

ظروفی که در قفسه بالایی ماشین ظرفشویی قرار می گیرند شامل موارد زیر می شوند:

 • فنجان
 • لیوان
 • کاسه های کوچک
 • ظروف پلاستیکی

کلام آخر…

همانطور که قبلا نیز ذکر کردیم، چیدن صحیح ظروف در ماشین ظرفشویی باعث بهتر شستشو شدن ظروف و بالا رفتن عمر دستگاه می گردد. گاهی بعضی از افراد بدون توجه به این موضوع ظروف را چیده و بعد نارضایتی خود را از نحوه شستشو اعلام می کنند. همچنین افرادی هستند که با چیدمان نامناسب ظروف بزرگ و دسته دار باعث آسیب به بازوهای آبپاش می شوند.

توجه داشته باشید که ما در مجموعه صفاهان سرویس تمامی تعمیرات ماشین ظرفشویی در اصفهان را انجام می دهیم. اما همیشه سعی می کنیم نکات لازم را به شما عزیزان ارائه دهیم که بتوانید استفاده بهتر و صحیح تری از دستگاه خود داشته باشید.

بیشتر بخوانید: تعمیرات ال جی در اصفهان ، تعمیر درب یخچال ال جی

فرم ثبت درخواست تعمیرات

1مشخصات
2دستگاه
3جزییات

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

42 + = 43